Praca przy fundamencie
0
()

Dysperbit, bardzo często stosowany w budownictwie, służy do izolacji od wody. Możemy go stosować zarówno na dachu, jak i przy fundamentach. Jego konsystencja pozwala na łatwą aplikację produktu i stanowi barierę hydroizolacyjną. To dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa, która jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Służy zarówno do wykonywania asfaltowych pokryć dachowych, jak i do zabezpieczenia fundamentów przed działaniem wody.

Dysperbit to jeden z najczęściej stosowanych środków w budownictwie do izolacji przed wodą. Jest to dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa, która składa się z bitumów ponaftowych i kauczuków syntetycznych, wzbogaconych dodatkami plastyfikującymi, opóźniaczami korozji oraz substancjami zmniejszającymi temperaturę zamarzania wody.

Jego płynna konsystencja pozwala na łatwą aplikację produktu i stanowi skuteczną barierę hydroizolacyjną, zarówno na dachu, jak i przy fundamentach. Po zastygnięciu masa przyjmuje postać czarnej, jednorodnej powłoki, zbliżonej do gumy. Jej atrybutem jest wysoka przyczepność do podłoży

Dysperbit a zastosowanie w budownictwie

Dysperbit jest przeznaczony do gruntowania pod właściwą izolację i wykonywania hydroizolacji. Stosuje się go przy renowacji, konserwacji i wykonywania bezspoinowych pokryć dachowych. Masę bitumiczną najczęściej stosuje się przy:

  • odnawianiu pokryć dachowych;
  • wykonywaniu bezspoinowych łączeń pokryć dachowych;
  • wykonywaniu izolacji fundamentowych;
  • wykonywaniu izolacji w pomieszczeniach mokrych (łazienka, pralnia);
  • wykonywaniu izolacji na kształtówkach stalowych;
  • wykonywaniu gruntu na podłożach.

Jak stosować?

Podłoże pod dysperbit powinno być suche, pozbawione zanieczyszczeń. Prace budowlane nie powinny być wykonywane w temperaturze poniżej 5°C, a także podczas deszczu. Grunt podłoża masą zmieszaną z wodą w proporcji 1:1 należy nakładać pasmami o szerokości 1-2 m. Grubość warstwy nie powinna przekroczyć 1 mm. Kolejne warstwy powinno się nakładać po wyschnięciu poprzedniej – wówczas zmienia ona kolor z brunatnej na czarną, a czas oczekiwania zależny jest od warunków pogodowych. Do wykonania hydroizolacji wymaga się nałożenia dwóch warstw masy bitumicznej.

  Butelkowa zieleń, bordo i złoto - modne kolory świątecznych dekoracji

Stosując środek na pokryciu dachowym, zaleca się, aby wierzchnią warstwę pokryć posypką papową, dzięki temu zwiększą się jej parametry odpornościowe.

Po zagruntowaniu bezspoinowych pokryć dachowych dysperbit należy nanieść pasami o szerokości 1 m, po czym zatopić w nim dozbrojenie w postaci wkładki. Arkusze należy układać z pięciocentymetrowym zakładem, pamiętając przy tym, aby były one nasączone środkiem asfaltowym. Kolejne warstwy można nałożyć po upływie doby, mając na uwadze, że czynność powinno się powtórzyć w takim samym odstępie czasowym, a ostatnią warstwę posypać posypką papową.

Przy nakładaniu warstwy o grubości 1 mm na metr kwadratowy średnie zużycie wynosi około 1 kg. Producenci oferują produkt w opakowaniach o pojemności 5 kg, 10 kg lub 20 kg, a jego cena zależy od pojemności. Cenę największych wiaderek szacuje się na 35 zł. Masa dyspersyjna nie powinna być magazynowana w temperaturze poniżej 5°C, ponieważ wówczas woda po zmianie stopnia skupienia wpłynie na utratę właściwości masy.

Czy dysperbit jest szkodliwy?

W trakcie prac należy stosować rękawice ochronne, odzież oraz okulary ochronne. Według karty charakterystyki masa jest drażniąca w kontakcie z oczami. W przypadku kontaktu należy wyjąć soczewki kontaktowe oraz przepłukać oczy wodą. Środek nie zawiera toksycznych, lotnych i łatwopalnych rozpuszczalników organicznych.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here