wilgoć w domu przy oknach
0
(0)

Znacznie większej części społeczeństwa wilgoć kojarzy się ze starszymi zabudowaniami. Zdarzają się jednak przypadki, gdy pojawia się ona także w nowych domach czy mieszkaniach. Bez względu na rodzaj budownictwa, pleśń i grzyby może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. W wyniku jakich działań może pojawić się wilgoć? Jak jej zapobiegać? Jakie niesie zagrożenie?

Spis treści artykułu:

Sposoby na zwalczanie wilgoci

Walkę z wilgocią warto rozpocząć wcześniej niż później. Jeśli w pomieszczeniu pojawią się pierwsze plamy wilgoci, warto podjąć kroki, które zapobiegną jej rozprzestrzenianiu. Przede wszystkim należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Podczas gotowania korzystać z przykrywek i okapu, a także sprawdzić wentylację. Gdy te działania nie przyniosą rezultatów, trzeba próbować dalej. Sposoby na zwalczanie wilgoci to:

  • pochłaniacze wilgoci– pojemniki te mają wkład w postaci granulatu, który pochłania nadmierną wilgoć. Z pochłaniaczami wilgoci uda się nie tylko zmniejszyć zawilgocenie, ale także utrzymać je na zdrowym poziomie,
  • osuszacze powietrza– zbierając wilgoć do specjalnych zbiorników, skutecznie obniża się poziom wilgoci w pomieszczeniu. Ich moc dostosowuje się wielkości zawilgocenia, rozmiaru pomieszczenia, a także grubości ścian,
  • podniesienie temperatury pomieszczenia– jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów jest zwiększenie temperatury pomieszczenia. Wykorzystuje się do tego nagrzewnice, dzięki którym wilgoć szybko odparowuje,
  • preparaty chemiczne– specjalistyczne preparaty nanosi się na wcześniej oczyszczoną ścianę. Po nałożeniu substancji nie należy przebywać w pomieszczeniu przez kilkanaście godzin. Po zastosowaniu środków chemicznych, plamy wilgoci nie powinny powracać. 

Skąd się bierze wilgoć?

Wilgoć najczęściej pojawia się w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie pary wodnej, tj. w łazience i kuchni. Zdarza się jednak, że plamy odnaleźć można również w innych pomieszczeniach, np. na korytarzu czy w pokoju dziecięcym. Jakie są przyczyny powstania wilgoci? Przede wszystkim może być to wina przeciekającego dachu. W przypadku starszych domów lub mieszkań główną wadą może być niewystarczające ocieplenie ścian czy brak izolacji fundamentów.

Problem wilgoci może pojawić się również w nowo wybudowanych domach, głównie poprzez zbyt szczelne okna i brak wietrzenia. W niektórych przypadkach jest ona konsekwencją wcześniejszego zalania mieszkania, a nawet powodzi. Ostateczną przyczyną pojawienia się wilgoci jest niesprawna wentylacja.

Jakie zagrożenia niesie wilgoć?

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu może stać się przyczyną problemów z układem oddechowym, m.in. przyczynia się do rozwoju astmy. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz dzieci. W zawilgoconym domu znacznie trudniej utrzymuje się ciepło. Co więcej, ściany z plamami wilgoci nie chronią przed zimnem.

W konsekwencji może to doprowadzić do trwałego zniszczenia nie tylko wyposażenia, ale także konstrukcji budynku. Dlatego też tak ważne jest zapobieganie wilgoci poprzez:

  • regularne wietrzenie pomieszczeń,
  • niezatykanie kratek wentylacyjnych,
  • regularne sprawdzanie wentylacji.

Co więcej, powinno się zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza. W tym celu warto rozszczelniać okna lub zamontować modele wyposażone w specjalne nawiewniki.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here