Podczas wybierania mieszkania często miewamy różne wizje jego wykończenia. Poprzez wykończenie rozumiemy pomalowanie ścian, sufitu, wybór podłogi, umeblowanie, zakup sprzętów RTV i AGD oraz dopieszczenie ostatecznych najdrobniejszych szczegółów dekoracyjnych. Spośród wszystkich pomieszczeń szczególnymi okazują się być kuchnia i łazienka. Jak się za nie zabrać? Warto obliczyć wszystkie koszty osobno, a na koniec je zsumować. Razem z deweloperem odpowiedzialnym za stworzenie podwarszawskiego osiedla Walendów Park gdzie ceny mieszkań zaczynają się już od 4600zł za m2 stworzyliśmy dla Państwa krótki kosztorys.
Koszty podane w naszym zestawieniu obejmują ceny za materiały i robociznę. Zatem nie trzeba się już martwić o wykonanie poszczególnych zadań.
Kuchnia (ok. 14 metrów kwadratowych)
Serce domowego ogniska, a więc kuchnia, wymaga od nas szczególnego dopieszczenia. To tutaj odbywają się rodzinne rytuały takie jak gotowanie, picie porannej kawy, jedzenie czy wieczorne rozmowy.
Na koszt wykończenia kuchni składać się będą poszczególne elementy (wypisane wraz z kosztami ich uzyskania):
- PODŁOGA – a więc kupienie i ułożenie płytek. Cena jest oczywiście zależna od wielkości naszej kuchni. Przyjmując jednak, że jej powierzchnia to 14 metrów kwadratowych, musimy liczyć się z kosztami rzędu 1300 złotych.
- ŚCIANY I SUFIT – tutaj również chodzi o ułożenie płytek – tak zwanej glazury. Za taką usługę wraz z materiałami zapłacimy ok. 1100 złotych.
- WYPOSAŻENIE – a więc zlewozmywak, piekarnik, płyta indukcyjna, meble kuchenne, lodówka, okap, zmywarka, itd. Za wszystko łącznie wraz z montażem zapłacimy około 12 tysięcy złotych.
- INNE – podczas wykańczania kuchni oraz innych pomieszczeń warto doliczyć sobie zapas pieniężny, który wydamy na różne dodatkowe rzeczy (np. nasze wymarzone drzwi czy lampę). Najracjonalniej jest wyznaczyć na takie cele 500 złotych.
Podsumowując: Chcąc wyposażyć kuchnię w nasze wymarzone meble i sprzęty, nie zapominając przy tym o płytkach na podłogę oraz ściany, musimy liczyć się z kosztami rzędu 15 tysięcy złotych.
Łazienka (ok. 7 metrów kwadratowych)
Łazienka to – zaraz po sypialni – najbardziej prywatna strefa w każdym mieszkaniu. Tutaj bowiem odbywają się nasze poranne i wieczorne rytuały związane z zachowaniem higieny oraz z dbaniem o wygląd, który jest naszą wizytówką przez cały dzień. Łazienka to pomieszczenie, w którym nie czujemy się skrępowani i możemy bez kompleksów zrzucić wszelkie ubrania i maski.
Chcąc wykończyć ją należycie, w dobrym smaku i z odrobiną nas samych musimy wziąć pod uwagę następujące elementy:
- PODŁOGA – tu znów decydujemy o płytkach (a więc o ich kolorze, kształcie i fakturze). Mając na względzie 7-metrową łazienkę, musimy przeznaczyć na wykończenie jej podłogi około 800 złotych.
- ŚCIANY I SUFIT – ściany w łazience również obłożymy kafelkami. Jest to najczęstsza praktyka i jednocześnie najbardziej funkcjonalna. Za ułożenie glazury w naszym sanktuarium intymności wraz z materiałami zapłacimy nie więcej niż 2300 złotych.
- WYPOSAŻENIE – w jego skład wchodzą takie sprzęty i technologie jak: prysznic oraz kabina i brodzik, umywalka, pralka, WC, szafki, lustra, itd. Chcąc być pewnym, że niczego nam nie zabraknie, należy posiadać kwotę co najmniej 7000 złotych.
- INNE – zgodnie z naszą umową pozostawiamy 500 złotych luźnego budżetu na niezapowiedziane wydatki.
Podsumowując: Wykończenie łazienki, która ma około 7 metrów kwadratowych, nie powinno nas kosztować więcej niż 11 000 złotych. Kwota ta oczywiście zakłada nadwyżkę, która pozwoli nam na elastyczne dysponowanie środkami.
Koszt łączny kuchni i łazienki
Nietrudno policzyć, że całkowite wykończenie kuchni oraz łazienki – czyli najważniejszych pomieszczeń w naszym mieszkaniu – wyniesie nas około 26 tysięcy złotych. Kwota ta zakłada nie tylko materiały oraz elementy wyposażenia RTV i AGD, ale również średnią cenę robocizny w Polsce w 2017 roku. Chcąc posiadać piękną kuchnię czy łazienkę, możemy również skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz, jednak generować to będzie dodatkowe koszty.
Aby jednak całkowita cena zarówno mieszkania i jego wykończenia nie była dla nas porażająca, warto zastanowić się nad zakupem własnego lokum pod miastem, a nie w nim. Jest to coraz bardziej popularna forma zakupu mieszkań przez młodych ludzi, która pozwala na oszczędności rzędu 3-4 tysięcy na jednym metrze kwadratowy.