O instalacji kominka warto pomyśleć już na etapie projektowania domu, ponieważ jego funkcjonalność zależy w dużej mierze od prawidłowego rozplanowania jego położenia oraz samej instalacji.
We wnętrzach już wykończonych trudno jest zamontować kominek, nie narażając się na remont, dlatego polecaną opcją są piece kominkowe, które co prawda nie ogrzeją całego domu, ale sprawdzą się jako dekoracja i sprzęt dogrzewający pomieszczenie, w którym się znajduje.
Kominki a piece kominkowe
Kominki różnią się od pieców kominkowych nie tylko wizualnie, ale również budową i warunkami technicznymi, które trzeba spełnić, aby zamontować oba rozwiązania. Aby zainstalować w domu kominek potrzebny jest osobny kanał dymowy, przeznaczony jedynie dla potrzeb kominka – wymaga tego prawo budowlane.
Kominki wymagają też ingerencji w strukturę budynku – same w sobie są zwykle bardzo ciężkie, dlatego miejsce, gdzie mają zostać osadzone, często dodatkowo wzmacnia się i dozbraja, aby konstrukcja budynku wytrzymała kilkuset kilogramowe obciążenie. Takich trudności nie sprawiają piece kominkowe – te mogą zostać podłączone do istniejącego już kanału dymowego, ponieważ prawo nie zabrania podłączenia dwóch pieców do jednego kanału. Są też znacznie lżejsze. Różnice pojawiają się również w codziennej eksploatacji i mocy obu rozwiązań.
Kratki kominkowe – wpływ na efektywność grzania
Efektywność grzania w przypadku kominków i pieców kominkowych zależy od wielu czynników, a jednym z nich są kratki kominkowe. Te wysokiej jakości, np. z https://keffner.pl/pl/c/Kratki-kominkowe/20, nie tylko umożliwiają prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniu, ale również stanowią dodatkową dekorację kominka.
Kratki kominkowe pojawiają się głównie w miejscach, gdzie trzeba estetycznie wykończyć otwory wentylacyjne. Do tego celu coraz częściej stosowane są produkty Keffner- kratki kominkowe stalowe, malowane proszkowo. Tych elementów nie może zabraknąć w kominkach z instalacją DGP – dystrybucji gorącego powietrza. Kratki kominkowe znacznie przyczyniają się do właściwej cyrkulacji powietrza w obrębie kominka, co zwiększa jego efektywność grzewczą oraz wpływa na obniżenie kosztów utrzymania całej instalacji.
Mam nadzieję, że ten zakaz palenia w kominkach na Krakowie się skończy… uwielbiam to :)