Komfortowe ogrzewanie łazienkowe
5
(3)

Jakie warunki powinny panować w łazience?

Komfort cieplny w łazience to zagadnienie kluczowe. Rozbieramy i przebieramy się w niej, a także wchodzimy i wychodzimy spod prysznica – jesteśmy szczególnie narażeni na zimno. A gdy ciało jest mokre, odczuwanie temperatury otoczenia jest jeszcze bardziej dotkliwe.

Polskie zwyczaje i regulacje budowlane mówią, że o ile we wszystkich innych pomieszczeniach temperatura powinna wynosić 20 stopni Celsjusza, to w łazience musi być ona wyższa i wynosić aż 24 stopnie, nawet przy skrajnie niskich temperaturach na zewnątrz.

To prawdziwe wyzwanie dla domowej instalacji grzewczej. Aby osiągnąć optymalne warunki, często potrzebujemy grzejników o wyższej mocy niż w pozostałych częściach domu. Jak zatem wybrać odpowiednie ogrzewanie łazienki, żeby było wydajne i nie nadszarpnęło mocno domowego budżetu?

Najpopularniejsze rozwiązania grzewcze do łazienek

Za najpopularniejsze rozwiązania grzewcze do łazienek uważa się:

  • ogrzewanie konwekcyjne,
  • ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne),
  • promienniki.

Pierwsze dwa typy mogą bez trudu służyć jako ogrzewanie główne. Promienniki natomiast najczęściej wykorzystuje się jako sposób na szybkie i sprawne dogrzanie przestrzeni.

Tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne z grzejnikiem, należy do rozwiązań najtańszych. Pozwala skutecznie podnieść temperaturę we wnętrzu i jest niezmiernie praktyczne w instalacji, zwłaszcza jeśli w pozostałych pomieszczeniach również postawiliśmy na centralną instalację wodną z grzejnikami.

Aby uzyskać większą moc cieplną w łazience, należy zainstalować większy grzejnik. Niestety, w ciasnych i mocno zabudowanych przestrzeniach może być to dość problematyczne. Wówczas rozwiązaniem może się okazać ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne.

Ogrzewanie wodne jest tańsze w eksploatacji. Ciepło jest rozprowadzane systemem rurek, ułożonych z różnym zagęszczeniem pod poziomem podłogi właściwej (płytek lub kamienia naturalnego).

Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, trzeba pamiętać, że w przypadku ogrzewania podłogowego temperatura wody, płynącej w rurkach, musi być niższa niż przy zwykłych grzejnikach. Dlatego, jeżeli całe ogrzewanie zasila centralny piec, trzeba zamontować specjalny zawór, dzięki któremu podłoga nie będzie przegrzewana. Problem ten nie występuje, gdy do zasilania całego systemu stosujemy pompę wodną.

A co jeśli w przestrzeni łazienki nie ma miejsca na duży grzejnik lub też nie mamy ochoty na przerabianie wodnej instalacji podłogowej, którą już mamy w innych częściach domu? Wówczas rozwiązaniem staje się ogrzewanie elektryczne – w formie mat i folii, układanych pod płytkami podłogowymi lub na ścianach.

W sytuacji gdy nasze ogrzewanie łazienkowe jest niewydajne, można również postawić na praktyczne promienniki elektryczne takie, jak produkty od Econovli.pl, tanie, wygodne i zapewniające ciepło zawsze tam, gdzie jest nam ono potrzebne.

Grzejniki elektryczne działają na zasadzie radiacji, skutecznie i szybko ogrzewając całą przestrzeń. Często posiadają również funkcję regulacji kierunku grzania, dzięki czemu możemy łatwo i szybko podnieść temperaturę w konkretnej części łazienki, na przykład w przestrzeni, w której stajemy, wychodząc spod prysznica lub w miejscu, w którym przebieramy maluchy po kąpieli.

Promienniki są niewielkie i pozwalają na szybki montaż w dowolnym miejscu – na suficie lub ścianie. Jedynym wymaganiem jest dostęp do domowej instalacji elektrycznej.

Ogrzewanie łazienkowe

Przyjemne ciepło w łazience – podstawa komfortu

Temperatura w łazience musi być zdecydowanie wyższa niż w innych częściach domu, żebyśmy zawsze czuli się w niej dobrze, przebierając się w zimowy poranek, wychodząc spod prysznica lub kąpiąc niemowlęta.

Optymalne warunki do funkcjonowania zapewniają wydajne systemy grzewcze. Często zdarza się łączenie różnych rozwiązań, jak na przykład ogrzewania podłogowego z grzejnikowym, gdy każde z nich nie oferuje wystarczającej mocy cieplnej. Można także wykorzystać coraz popularniejsze promienniki na podczerwień, które skutecznie dogrzewają przestrzeń, zapewniając komfort i przyjemną temperaturę we wnętrzu.

Łazienka jest niezmiernie wymagającym pomieszczeniem, jeśli chodzi o uzyskanie odpowiedniej temperatury. Nie jest to jednak wyzwanie, z którym nie poradzą sobie nowoczesne rozwiązania techniczne.

Zapewnijmy sobie zatem maksymalny komfort i wygodę w łazienkach, stosując najlepsze systemy, w pełni dopasowane do naszych potrzeb grzewczych.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here