Sufity podwieszane to doskonały sposób na zmianę stylu pomieszczenia. W jakich wnętrzach się sprawdzą? Do czego się przydają? I wreszcie – czy są trudne w instalacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści artykułu:
Co to takiego?
Sufit podwieszany to lekka konstrukcja, którą tworzą profile oraz płyty (najczęściej kartonowo-gipsowe), umieszczana pod zwykłym sufitem. Pozwala ona swobodnie modelować jego kształt i tworzyć nawet wyszukane, ozdobne formy. Łatwo nadasz mu taki kolor i fakturę, jakie sobie tylko wymarzysz.
Taki sufit jest trwały i efektowny, a montaż nie wiąże się ze specjalnymi trudnościami ani wysokimi kosztami. Możesz go zainstalować w praktycznie każdym pomieszczeniu, ponieważ nie obciąża on konstrukcji budynku i nie wymaga naruszania struktury ścian i stropu.
Rozwiązanie do zbyt wysokich pomieszczeń
W niektórych domach i starych kamienicach pomieszczenia są bardzo wysokie, co stwarza problem, gdy przychodzi zima i trzeba je ogrzać. Nie jest to jednak przeszkoda nie do przeskoczenia – z pomocą przychodzą właśnie sufity podwieszane. Dzięki nim z łatwością obniżysz pokój, w dodatku bez wielkiego remontu i kucia ścian. Co istotne, zastosowanie takiej konstrukcji nie tylko skutkuje obniżeniem rachunków, ale też nierzadko niweluje nieprzyjemny pogłos w wysokim wnętrzu.
Metoda na ukrycie niedoskonałości
Co zrobić w przypadku nieestetycznego i trudnego do naprawienia stropu lub gdy ekipa remontowa zawiodła i jest on po prostu krzywy? Również w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem okażą się sufity podwieszane. Sprawdzą się także w miejscach o nietypowej architekturze, którym chcesz nadać nowy wygląd. Z pewnością będzie to tańsze niż remont stropu, który nie tylko wiąże się z niedogodnościami, ale też jest bardzo kosztowny, a czasem wręcz niemożliwy do przeprowadzenia.
Sufit podwieszany a oświetlenie
Jeśli planujesz zamontować nad pomieszczeniem rozbudowane oświetlenie, które wymaga dużej ilości przewodów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ukryć je za sufitem podwieszanym. Dodatkowo będzie on wspaniale współgrał z popularnymi oczkami halogenowymi.
Tego rodzaju sufit możesz także wykorzystać, jeśli instalujesz w pokoju nagłośnienie lub, przeciwnie, chcesz, aby pomieszczenie zostało wygłuszone.