Ceny gazu i ceny prądu zaczynają nas interesować zwłaszcza przed rozpoczęciem okresu grzewczego. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na ogrzewanie domu gazem ziemnym lub energią elektryczną, zarówno ze względu na oszczędność (choć sam zakup gazu czy prądu jest droższy, niż w przypadku węgla, to paliwa te wykazują się wyższą sprawnością cieplną), komfort użytkowania czy kwestie ekologiczne. Tej jesieni wszyscy użytkownicy gazu i prądu z wyczekiwaniem czekali na decyzje w sprawie zmian stawek za oba te media. Jak się okazało, czeka nas wzrost cen energii elektrycznej. Na szczęście do zmian nie doszło w sektorze gazu ziemnego i wiele wskazuje na to, że przyszłe lata mogą być pod względem cenowym bardzo obiecujące. Być może jest to czas, aby zdecydować się na ogrzewanie gazem domu lub mieszkania?
Wzrost cen prądu – dlaczego czekają nas podwyżki?
Niestety, cena prądu znowu ulegnie zmianie i to na wyższą. Wzrost cen prądu w 2018 roku (i najprawdopodobniej także w kolejnych latach) wynika z wielu różnorodnych czynników. A to nie wszystko, bowiem Związek Przedsiębiorców i Pracodawców alarmuje, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat Polska może mieć najdroższy prąd w całej Europie.
Skąd te podwyżki prądu w 2018 roku i najpewniej w latach kolejnych? Wzrost cen energii elektrycznej, którą posługujemy się na co dzień, wynika ze wzrostu jej hurtowej ceny, a ten z kolei związany jest z dwoma czynnikami. Po pierwsze, ze wzrostem cen praw do emisji CO2 (skutek reformy europejskiego systemu handlu emisjami), a po drugie, ze wzrostem cen węgla. A ponad 80% energii elektrycznej wytwarzanej jest w Polsce właśnie w elektrowniach węglowych.
To nie koniec problemów. Apetyt na energię elektryczną nieustannie wzrasta, ale miejsc jej wytwarzania jest zbyt mało, a te, które są, są stare i wymagają napraw, a nawet gorzej – zamknięcia. Szacuje się, że ponad 60% istniejących elektrowni wymaga natychmiastowego zainteresowania.
Wzrost cen energii elektrycznej w Polsce nie jest oczywiście zjawiskiem odosobnionym, ale światowe tendencje uderzają w nas ze zdwojoną siłą, ponieważ ich głównym motorem napędowym jest węgiel, a ten wciąż stanowi podstawę polskiej energetyki. Brak alternatywnych źródeł energii zwiastuje więc kolejne podwyżki cen prądu – w 2018 roku i w latach kolejnych.
Aktualne ceny gazu ziemnego bez zmian – PGNiG podpisuje nowy kontrakt
Wzrost cen energii elektrycznej w Polsce na szczęście nie idzie w parze ze wzrostem cen gazu ziemnego dla indywidualnych odbiorców. Aktualne ceny gazu ziemnego dla gospodarstwa domowych nie uległy zmianie i, zgodnie z wypowiedzią wiceprezesa PGNiG ds. handlowych Macieja Woźniaka, nie zmienią się do końca tego roku. Co jednak ważniejsze, ceny gazu wydają się być również zabezpieczone na przyszłość, jako że PGNiG podpisało właśnie nową umowę na gaz z USA. Umowa jest długoterminowa, bo obejmuje swoim zakresem 20 lat (rozpoczynając od 2022 roku) i, co najważniejsze, cena gazu w niej zawarta jest niższa, niż ta, którą do tej pory płaciliśmy Rosjanom.
PGNiG zapowiada, że nie jest to ostatnia umowa, jaką zamierzają podpisać w najbliższych latach. Dlaczego kupno gazu od Amerykanów pomoże zabezpieczyć ceny gazu ziemnego w Polsce? Dywersyfikacja źródeł energii pozwala zminimalizować straty wynikające z podwyżek cen u jednego z dostawców. Zamiast być uzależnionym od niepewnego rynku rosyjskiego, polski odbiorca może cieszyć się większą stabilnością cen, a polska gospodarka odetchnąć z ulgą, bowiem widmo braku dostaw gazu albo ogromnych podwyżek zaczyna się coraz bardziej oddalać.
Podwyżki cen prądu – powód do zmiany sposobu ogrzewania domu?
Z niektórych urządzeń i usług nie sposób zrezygnować. Podwyżki cen prądu uderzą więc w nas wszystkich. Ale tak wyraźny sygnał związany z prognozami kolejnych podwyżek energii elektrycznej w najbliższych latach powinien dać nam do myślenia. Jeśli jesteśmy właśnie w trakcie budowy lub projektowania domu i chcieliśmy zdecydować się na wygodniejszy, nowocześniejszy system ogrzewania domu, niż ten oparty na węglu, to wybór ogrzewania domu energią elektryczną powinien właśnie stanąć pod wielkim znakiem zapytania. Może się bowiem okazać, że sami skażemy się na większe rachunki.
Na szczęście te pesymistyczne prognozy nie dotyczą ceny gazu ziemnego, który zdaje się być obecnie najlepszą alternatywą dla energii elektrycznej pod względem wyboru sposobu ogrzewania domu. Ogrzewanie gazowe jest nie tylko o wiele bardziej ekologiczne, ale i tańsze, a w perspektywie kolejnych lat różnica cen pomiędzy obiema opcjami będzie się zapewne jedynie powiększać na korzyść ogrzewania domu gazem ziemnym.