Jak wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne do swojego domu
5
(1)

Lepsze będą drzwi wewnętrzne białe czy w kolorze drewna? Drewniane czy laminowane? I czym w ogóle są drzwi bezprzylgowe? Takie pytania zadaje sobie każdy, kto urządza dom – postarajmy się więc na nie odpowiedzieć.

Drzwi wewnętrzne: lewostronne czy prawostronne?

Drzwi lewostronne mają klamkę po prawej stronie i otwierają się w lewo, prawostronne odwrotnie: mają klamkę po lewej i otwierają się w prawo. Dobieramy je w zależności od miejsca, gdzie zostaną wstawione:

  • lewostronne – tam, gdzie prostopadła do nich ściana jest na lewo od otwieranego skrzydła drzwi (tak, żeby klamka otwartych była skierowana w jej stronę);
  • prawostronne – tam, gdzie ściana jest po prawej.

Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, stosowane powszechnie w budownictwie. Najlepiej pokazać pracownikowi sklepu plan mieszkania – pomoże wybrać drzwi wewnętrzne prawe lub lewe do każdego z pomieszczeń.

Drzwi wewnętrzne: drewniane czy fornirowane?

Drzwi fornirowane – czyli pokryte cienką warstewką drewna – są tańsze i lżejsze niż drzwi drewniane. Zazwyczaj występują w wielu wersjach kolorystycznych. Można w nich też z łatwością wstawić przeszklenia. Z kolei drzwi drewniane są dużo wytrzymalsze, ale równocześnie cięższe. Występują w naturalnym kolorze drewna. Są także kilkukrotnie droższe – dlatego często jako drzwi wewnętrzne do pokojów stosuje się drzwi fornirowane, a drzwi wewnętrzne drewniane montowane są w gankach, na klatkach schodowych czy jako drugie drzwi obok antywłamaniowych.

Drzwi wewnętrzne: przylgowe czy bezprzylgowe?

Drzwi wewnętrzne przylgowe mają specjalne wcięcie na krawędzi skrzydła – tej, która dotyka framugi przy zamknięciu – nazywane wrębem, który zachodzi na ościeżnicę. Takie rozwiązanie jest w Polsce najpopularniejsze. Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe z kolei wcięcia nie mają i przy zamknięciu tworzą równą linię z ościeżnicą.

  BEKO Technologia AquaFusion

Wersja przylgowa jest znacznie popularniejsza nie tylko ze względu na tradycję. Uważana jest za bardziej zdobną – jak uważają dekoratorzy – idealną zwłaszcza do klasycznych wnętrz. Wersja bezprzylgowa lepiej sprawdza się we wnętrzach przestronnych, bardziej nowoczesnych.

Drzwi wewnętrzne: białe, kolorowe czy drewniane?

Kolor drzwi powinniśmy dobrać do podłogi i stylu wnętrza. Drzwi wewnętrzne białe doskonale pasują do współczesnych, nowoczesnych aranżacji, sprawdzają się też w stylu rustykalnym, prowansalskim, shabby chic, a także jako tło do żywych barw w dodatkach. Drzwi wewnętrzne drewniane lub w ciemnych kolorach to raczej wersja „klasyczna” – bardziej elegancka, chociaż dodaje aranżacji ciężaru. W sklepach DDD znajduje się ogromny wybór wzorów i kolorów drzwi, dzięki czemu z łatwością można dopasować wybrany model do konkretnej aranżacji.

 

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here