Jak prać ręczniki, kołdry, pościele
5
(2)

Każdy z nas przynajmniej raz w tygodniu robi pranie. Często podchodzimy do tej czynności w sposób bardzo automatyczny, bez większego namysłu. Warto jednak wiedzieć, że są elementy, do których prania należy przykuć szczególną uwagę. Łatwo bowiem niechcący je zniszczyć i uszkodzić. Świetnym przykładem będą tutaj ręczniki, kołdry oraz poduszki. Jak zatem je prać i jak często to robić? Sprawdź!

Jak prać ręczniki bawełniane, z mikrofibry i frotte? 

Aby ręczniki wykonane z różnych materiałów służyły nam przez bardzo długi czas, należy o nie oczywiście odpowiednio dbać. Dzięki temu zachowają swoje właściwości, kolor oraz ogólny wygląd. Często jednak o tym zapominamy i wrzucamy je do pralki bez większego namysłu. Niestety takie działania mogą odbić się negatywnie zarówno na naszych ręcznikach, jak i na naszej skórze. Jak zatem prać tekstylia łazienkowe?

Po pierwsze: segregacja

Zanim wrzucimy ręczniki do pralki, musimy pamiętać o ich dokładnej segregacji. Tekstyliów łazienkowych nie powinniśmy bowiem łączyć z ubraniami, bielizną czy innymi elementami garderoby. Dzięki temu zachowają swoją miękkość oraz puszystość. Dodatkowo ręczniki podczas kontaktu z wodą mogą tracić pojedyncze “włoski”, które niestety osiadłyby na pozostałych rzeczach wrzuconych do bębna. Pamiętajmy zatem, że tekstylia łazienkowe zawsze pierzemy osobno!

Porada: nigdy nie wkładaj do pralki zbyt dużej ilości ręczników. Jeśli bęben będzie przeładowany, niestety nasze tekstylia mogą się nie doprać!

Jak prać ręczniki?

Po drugie: detergenty i temperatura

Chyba każdy z nas zadaje sobie pytanie, jak prać ręczniki, żeby były miękkie. W tym przypadku największe znaczenie mają oczywiście detergenty. Jeśli jest to możliwe, unikajmy proszków. Źle się bowiem rozpuszczają i mogą pozostać na pojedynczych włóknach ręczników. Przez to nasze tekstylia będą szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. O wiele lepiej zatem wybrać żel lub kapsułki do prania. Co ciekawe, do pralki nie powinniśmy dolewać płynu zmiękczającego. Taki preparat może bowiem pozbawić nasze ręczniki właściwości chłonących wilgoć. Jak zmiękczyć ręczniki bez takich detergentów? Raz na jakiś czas dodajmy do pralki szklankę białego octu lub pół szklanki sody oczyszczonej. A co z temperaturą? Najlepiej ustawić pralkę na 40-60 stopni, chyba że na metce naszych ręczników znajdziemy inne zalecenie. Pod żadnym pozorem nie pierzmy tekstyliów we wręcz gotującej się wodzie! Bardzo szybko stracą przez to swoje właściwości. 

  Jakie drzwi wejściowe wybrać do mieszkania?

Po trzecie: suszenie

Znacie to uczucie, gdy wyciągacie świeżutki ręcznik, jednak ten wydziela bardzo nieprzyjemną woń? Niestety jest to dość uciążliwy i bardzo popularny problem. Szukamy zatem licznych sposobów na to, jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały. Kluczową kwestią nie będzie tutaj jednak samo czyszczenie. O wiele większe znaczenie ma bowiem ich suszenie. Tekstylia łazienkowe najlepiej osuszyć w suszarce bębnowej. Jeśli nie mamy takiej możliwości, rozwieśmy je na świeżym powietrzu lub w innym, dość suchym miejscu. Zanim je złożymy, dokładnie sprawdźmy, czy nie są jeszcze wilgotne. Gdy poskładamy niedosuszone ręczniki i włożymy je do szafy, nieprzyjemny zapach jest wręcz gwarantowany. 

Po czwarte: przechowywanie i pielęgnacja

Pranie zrobione, ręczniki wysuszone, a więc najwyższy czas na… prasowanie? Niestety nie! Tekstylia łazienkowe nie powinny mieć kontaktu ze stopą żelazka. Prasując je, zaginamy poszczególne włókna i sprawiamy, że ręczniki stają się mniej chłonne oraz puszyste. Jedynym wyjątkiem są tekstylia dedykowane dla dzieci. Ich prasowanie jest wręcz wskazane, ponieważ zabijemy w ten sposób bakterie. Nie ustawiajmy jednak żelazka na więcej niż 150 stopni. W kwestii przechowywania warto pamiętać, aby dać ręcznikom przestrzeń. Dokładnie złożone tekstylia włóżmy do specjalnego koszyka czy do szafki, jednak nie upychajmy ich na siłę. Łatwo je wtedy zniszczyć.

 

Porada: czy nowe ręczniki należy wyprać przed pierwszym użyciem? Zdecydowanie tak! Tekstylia, które niedawno opuściły fabrykę, są bowiem mniej chłonne i mogą znajdować się na nich odpady produkcyjne. 

Jak prać poduszki z pierza i nie tylko?

Niektórzy z nas nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że poduszki należy co jakiś czas wyprać. Samo pranie poszewek nie jest bowiem wystarczające. Bakterie czy roztocza są bowiem wszędzie, a szczególnie tam, gdzie nasz martwy naskórek. Można zatem domyśleć się, że taka poduszka jest dla nich wręcz idealnym siedliskiem. Zatem jak prać poduszki?

Pranie kołdry, pościeli - poradnik

Zacznij od sprawdzenia poduszki i jej metki

Zanim włożymy poduszkę do pralki, sprawdźmy, czy w jej poszyciu nie ma żadnej dziury. Jeśli materiał wypełnieniowy znajdzie drogę wyjścia, niestety nasze urządzenie prawdopodobnie będzie nadawało się tylko do wymiany. Następnie zerknijmy na metkę. Znajdziemy tam istotne informacje, takie jak rodzaj wypełnienia czy temperaturę prania. Dzięki temu dowiemy się, jak prać poduszki syntetyczne i naturalne zgodnie z zaleceniami producenta. 

Porada: poduszek piankowym pod żadnym pozorem nie można prać. Należy je jedynie przetrzeć wilgotną ściereczką. 

Pamiętaj o detergencie i piłeczkach tenisowych

Każdą większą poduszkę najlepiej prać osobno, chyba że posiadamy naprawdę duży bęben. Do pralki musimy oczywiście dodać także jakiś detergent. Jaki? W przypadku sztucznego wypełnienia, nic nas nie ogranicza. Inaczej będzie, jednak gdy nasza poduszka jest wykonana z naturalnych materiałów. Wtedy potrzebny będzie nam płyn czy proszek bez enzymów. Te mogą bowiem sprawić, że puch czy pierze stracą swoje właściwości termoizolacyjne. Do bębna, niezależnie od rodzaju wypełnienia, należy także wrzucić kilka piłeczek tenisowych. Z ich pomocą wsad nie będzie skupiał się wyłącznie w jednym miejscu. 

  Pojemnik na odpady - inwestycja na lata

Nie pozwól, by schły samodzielnie

Poduszkę najlepiej prać w ok. 60 stopniach i zakończyć cykl lekkim wirowaniem. Następnie układamy ją np. na suszarce i co 10-20 minut delikatnie nią wstrząsamy. Takie działanie po raz kolejny ma uchronić nasz wsad przed nierównomiernym układaniem się w poszyciu. 

Idealnie osusz poduszkę

Zanim ponownie użyjemy swojej poduszki, musimy ją bardzo dokładnie osuszyć. Skąd jednak będziemy wiedzieli, że zarówno wypełnienie, jak i poszycie jest suche? Po pierwsze, nasza pościel musi mieć taką samą wagę, jak przed praniem. Jeśli poduszka jest cięższa, oznacza to, że ta wciąż jest mokra w środku. Chcesz wysuszyć poduszkę na świeżym powietrzu? To bardzo dobry pomysł, jednak pamiętać, by unikać silnego promieniowania słonecznego. Niestety może ono uszkodzić poszycie. 

Jak prać kołdry z różnych materiałów?

Zasady prania kołder są dokładnie takie same jak te, które przedstawiliśmy w przypadku poduszek. Warto zatem wrócić właśnie do tej części artykułu. Podsumowując, pamiętajmy o sprawdzeniu poszycia oraz metki, dobraniu odpowiedniego detergentu z enzymami lub bez, wrzuceniu do bębna kilku piłeczek tenisowych, a także dokładnym osuszeniu kołdry i strzepywaniu jej co 10-20 minut. 

 

Dlaczego pranie ręczników, kołder i poduszek jest tak ważne?

Pranie ręczników, kołder i poduszek jest ważne z jednego prostego powodu. Możemy w ten sposób zadbać o siebie, swoje zdrowie, a także skórę. Z tymi trzema elementami mamy przecież ciągle wręcz bezpośredni kontakt. Jeśli zatem nie będziemy ich często prać, wszelkie bakterie, drobnoustroje i zabrudzenia, przeniosą się na nas. Łatwo w ten sposób nabawić się alergii, astmy czy problemów z cerą. Lepiej zatem zapobiegać, niż leczyć!

Jak często prać ręczniki, kołdry i poduszki?

Teraz jedno z najważniejszych pytań – jak często prać ręczniki, kołdry oraz poduszki? W przypadku pościeli wystarczy, gdy zrobimy to dwa razy do roku. Nie musimy powtarzać tej czynności co chwilę, ponieważ poduszki oraz kołdry powlekane są zestawem bielizny pościelowej i to właśnie ją należy prać wyjątkowo często. W przypadku ręczników sprawa jest nieco bardziej zawiła. Zaleca się, aby ręczniki wymieniać raz dziennie! Wszystko zależy jednak od stopnia ich zużycia. Musimy zatem samodzielnie ocenić, czy nasz ręcznik wymaga już prania, czy też jeszcze nadaje się do użytku. Pod żadnym pozorem nie trzymajmy jednak w łazience takich tekstyliów więcej niż 5 dni!

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here