Kołdry, poduszki i ręczniki dla małego dziecka – jakie materiały wybrać?
5
(1)

Każdy rodzic wie, jak ważna jest troska o swojego maluszka. Codziennie należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić mu komfort, ale także i bezpieczeństwo. Wybór niektórych elementów wyprawki nie może być jednak przypadkowy. Musimy bowiem zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Aby ułatwić wszystkim to zadanie, przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiemy, jakimi materiałami powinny cechować się ręczniki, kołdry oraz poduszki dla noworodka!

Jaki ręcznik dla niemowlaka wybrać? Przegląd materiałów

Ręczniki to jedne z najważniejszych elementów wyprawki dla malucha. Jeszcze zanim udamy się na zakupy, pamiętajmy, aby kupić takie tekstylia w kilku różnych rozmiarach. Mniejsze wymiary sprawdzą się na co dzień czy podczas karmienia, natomiast większe będą idealne po skończonej kąpieli. Jakie ręczniki dla noworodka jednak wybrać, jeśli zależy nam na wysokiej jakości materiale, ale także i komforcie naszej pociechy?

Klasyczna bawełna

Wybierając tekstylia dla noworodków czy dla dzieci, większość rodziców bardzo chętnie sięga po bawełnę. Czy jest to dobre wyjście? Oczywiście, że tak! Jest to bowiem naturalny i bardzo przyjemny w dotyku materiał. Odpowiednio pielęgnowany posłuży nam przez naprawdę długi czas. Kupując ręczniki, warto zatem zwrócić uwagę właśnie na te wykonane z bawełny. Cechują się bowiem trwałością oraz wysoką chłonnością, a także nie podrażniają delikatnej skóry maluszka.

Miękka mikrofibra

Obecnie większość tekstyliów dostępnych w sklepach, wykonana jest z mikrofibry, znanej również pod nazwą mikrowłókno lub mikrofaza. Ręczniki wyprodukowane właśnie z takiego materiału są niezwykle chłonne i bardzo miękkie. Nie przepuszczają także kurzu, dlatego polecane są w szczególności dla dzieci zmagających się z licznymi alergiami. Sprawdzą się również przy atopowym zapaleniu skóry. Włókna są bowiem niezwykle przyjemne w dotyku i niebywale delikatne dla skóry. Pamiętajmy jednak, że im grubsza mikrofibra, tym bardziej chłonna. Szukajmy zatem właśnie takich grubszych ręczników.

Chłonne frotte

Na temat ręczników frotte dla noworodków krąży wiele bardzo sprzecznych opinii. Jedni uważają bowiem, że jest to najlepszy materiał, ze względu na odporność na uszkodzenia oraz niezwykle wysoką chłonność. Inni sądzą jednak, że taka tkanina jest zbyt szorstka dla naskórka niemowlaka. Jak jest jednak w rzeczywistości? Nie da się ukryć, że frotte nie jest tak przyjemne w dotyku, jak bawełna czy mikrofibra. Polecamy zatem zdecydować się na ręczniki frotte w nieco późniejszym okresie życia naszych malutkich pociech.

  Pokój dziecka i ten młodzieżowy

Ręczniki dla niemowlaka

Ręczniki dla niemowlaków – czy warto inwestować w tekstylia z kapturem i otulacze?

W sklepach, oprócz klasycznych ręczników, znajdziemy również innego rodzaju tekstylia kąpielowe. Będą to przede wszystkim otulacze, czyli coś w rodzaju kocyka połączonego z ręcznikiem. Z jednej strony produkt ten jest niezwykle chłonny, z drugiej natomiast wyjątkowo miękki i ciepły, najczęściej podszyty polarem. Czy warto inwestować w takie rozwiązanie? Według nas tak, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Po kąpieli szybko otulimy maluszka i będziemy mieć pewność, że nie zmarznie. Dodatkowo w sklepach nie brak także ręczników z kapturem. Te sprawdzą się równie dobrze, jak wcześniej wspomniane otulacze. Oczywiście są nieco droższe niż klasyczne ręczniki, jednak możemy dzięki nim dokładnie okryć dziecko po kąpieli.

Ile ręczników dla niemowlaka, czyli jak bogatej kolekcji będziemy potrzebować?

Kupując ręczniki dla niemowlaka, najlepiej od razu zainwestować w cały duży komplet. Kilka sztuk niestety nie wystarczy, ponieważ możemy nie nadążyć z ich praniem. Już po paru dniach od narodzin malucha przekonamy się, że im więcej tekstyliów łazienkowych dla maluchów, tym lepiej. Na początek warto mieć zatem w zanadrzu ok. 5-6 ręczników. W razie konieczności zawsze możemy nieco zwiększyć swoją dotychczasową kolekcję.

A jaki ręcznik dla dziecka w nieco starszym wieku?

Mając nieco starsze dziecko, dalej idźmy w materiały takie jak bawełna czy mikrofibra. Możemy także przetestować tekstylia wykonane z frotte, jednak tylko pod warunkiem, że nasza pociecha nie cierpi na żadną dolegliwość skórną, taką jak chociażby AZS. Starsze dziecko zapewne będzie chętniej szło się kąpać, jeśli jego ręczniki będą cechowały się oryginalnym wzorem czy motywem. Starajmy się zatem dopasować wtedy print do upodobań naszego małego szkraba.

Jakie wypełnienie poduszki dla dziecka?

Poduszka to element pościeli, który sprawdzi się dopiero u dzieci powyżej 2 roku życia. Oczywiście jest to umowna granica i warto nieco ją przesunąć, w zależności od potrzeb naszej pociechy. Pamiętajmy jednak, że początkowo nasze niemowlę nie umie zmienić pozycji podczas snu. Wszelkie dodatkowe elementy w łóżeczku mogą zatem stanowić dla niego zagrożenie. Zakup poduszki zostawmy więc na później. Jaka jednak powinna być poduszka dla np. 2-latka? Przede wszystkim płaska i wypełniona bezpiecznym materiałem. Jakim?

Wypełnienie antyalergiczne

Wypełnienie antyalergiczne

Nie da się ukryć, że najlepsze, co możemy wybrać, to oczywiście wypełnienie antyalergiczne. Tworzone jest ono bowiem w taki sposób, aby niemalże do zera zminimalizować ryzyko rozwoju we wnętrzu poduszki grzybów, pleśni czy alergenów. Możemy zatem uchronić swoją pociechę przed wieloma niepożądanymi dolegliwościami. Większość takich poduszek możemy także prać w pralce. Pamiętajmy jednak wtedy o delikatnym detergencie oraz piłeczkach tenisowych, które zadbają o odpowiednie ułożenie wypełnienia w poszyciu.

  Jak wybrać dywan do pokoju dziecka?

Wypełnienie poliestrowe

Ogólnie przyjęło się, że poliester to sztuczny materiał, którego przy dzieciach należy unikać jak ognia. W przypadku poduszek jest jednak odwrotnie. Takie wypełnienie zagwarantuje bowiem wysoką jakość snu. Dodatkowo jest odporne na zniszczenia oraz odkształcenia. Odpowiednio dobrana poduszka powinna zatem posłużyć nam przez przynajmniej kilka kolejnych lat. Co ciekawe, pościel wypełniona poliestrem jest twarda, ale także bardzo elastyczna i jędrna. Dopasuje się zatem do naszej pociechy, a głowa dziecka nie będzie się w niej zapadać.

Nie dla naturalnego wypełnienia

Kupując poduszkę dla dziecka, musimy unikać naturalnego wypełniania, czyli np. pierza czy puchu. Dlaczego? Po pierwsze takie materiały bardzo często uczulają maluchy. Łatwo w ten sposób nabawić pociechę uporczywych i bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Dodatkowo są niezwykle miękkie. Główka będzie się zatem w nich zapadać. To z kolei jest bardzo niebezpieczne i może powodować problemy związane z utrzymaniem prawidłowej pozycji ciała. Naturalnym wypełnieniom mówimy zatem stanowcze nie!

Jakie wypełnienie kołdry dla dziecka?

Teraz nadszedł czas na wybór idealnej kołdry dla dzieci. Wymiary są tutaj oczywiście kluczowe, gdyż pościel nie może być zbyt duża. Dla niemowlaka najlepiej sprawdzi się rozmiar 120×90. Jest on bowiem bardzo dobrze dopasowany do klasycznego łóżeczka. Wraz z wiekiem możemy oczywiście zwiększać wymiary kołderki. Zawsze pamiętajmy jednak, by ta była w stanie okryć malucha z każdej strony. Jeśli chodzi o materiały, tutaj nie powinno być większego zaskoczenia ani problemu. Najlepiej sięgać po takie same wypełnienia, jakie zostały wymienione w części dotyczącej poduszek. Materiały antyalergiczne oraz poliester będą wręcz idealne dla dzieci w każdym wieku.

Jakie poszycie kołdry oraz poduszki?

Oprócz wypełnienia, w przypadku poduszki oraz kołdry, bardzo duże znaczenie ma także poszycie, czyli materiał zewnętrzny. Jaki powinien on być? Przede wszystkim miękki. Po raz kolejny polecamy zatem bawełnę oraz mikrofibrę. Ciekawym rozwiązaniem jest także tkanina typu minky. Ułatwia bowiem ona cyrkulację powietrza oraz łatwo utrzymać ją w czystości. Przy okazji jest delikatna jak niejeden kocyk.

A co z pościelą?

Teraz już chyba łatwo domyśleć się, że pościel, w którą ubierzemy kołdrę i poduszkę dla dziecka, również powinna być wykonana z mikrofibry lub bawełny. W przypadku tej drugiej mamy jednak wiele ciekawych możliwości. Poszewki mogą mieć bowiem wykończenie satynowe czy flanelowe. Pamiętajmy, że w tym przypadku za każdym razem mamy do czynienia z bawełną, jednak cechującą się nieco innym splotem oraz wykończeniem.

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here