Czyszczenie drewnianego parkietu
0
()

Drewniany parkiet to duma gospodarzy i… niemały wydatek. Nic więc dziwnego, że jego właściciele chcą, by jak najdłużej zachował piękny wygląd. Aby tak się stało, ważna jest odpowiednia pielęgnacja i regularne czyszczenie.

Drewno to materiał trwały, jednak wymaga odpowiedniego traktowania. Jeśli masz w domu drewniany parkiet, zwróć uwagę na odpowiedni sposób czyszczenia oraz impregnacji swojej podłogi.

Czyszczenie parkietu – o czym warto pamiętać?

Czyszczenie parkietu warto zacząć od pozbycia się kurzu i drobnych paprochów. Możesz w tym celu odkurzyć parkiet, wysuwając włosie w szczotce odkurzacza. Zwróć jednak uwagę, czy nie jest zbyt twarde – w takim wypadku może zarysować parkiet. Ponadto szczotka powinna mieć gumowe kółka, które nie zarysują podłogi. Możesz również po prostu zamieść podłogę szczotką z miękkim włosiem.

Po wstępnym usunięciu brudu nadchodzi czas na mycie. Drewno nie lubi kontaktu z wodą, dlatego zadbaj o to, by mop był dobrze wyciśnięty. Powinien on być jedynie lekko wilgotny, by nadmiar wody nie zniszczył drewnianej powierzchni. Pod żadnym pozorem nie używaj mopa parowego do czyszczenia drewnianego parkietu. Jeśli drobne cząsteczki pary wodnej będą regularnie przenikać do drewna, zniszczą je po pewnym czasie.

Jeśli parkiet ulegnie zabrudzeniu, np. rozleje się na nim czerwone wino czy spadnie na nie jedzenie, należy go jak najszybciej wyczyścić. Jeśli pozwolisz plamie zaschnąć, możesz mieć trudności z jej usunięciem, zwłaszcza że drewnianego parkietu nie wolno szorować.

Jaka chemia gospodarcza do czyszczenia i pielęgnacji parkietu?

Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiednich środków do czyszczenia i konserwacji parkietu. Dobry producent chemii gospodarczej będzie mieć w swojej ofercie preparaty dedykowane dla parkietów drewnianych.

  Jakie kwiaty do łazienki?

Jeśli masz parkiet drewniany olejowany, świetnie sprawdzą się środki na bazie naturalnych olejów. Nie tylko usuną zabrudzenia, ale dodatkowo nabłyszczą drewnianą podłogę.

Do parkietu drewnianego lakierowanego możesz wybrać specjalne mleczko do czyszczenia. Pamiętaj, by stosować się do zaleceń producenta i używać zalecaną ilość preparatu na określoną ilość wody.

Jak konserwować drewniany parkiet?

Raz na rok warto przeprowadzić zabieg konserwacji. W tym celu pokrywa się parkiet specjalną emulsją ochronną. Preparat ten ma za zadanie przywrócić połysk i pokryć drobne rysy. Ponadto emulsja chroni parkiet przed wnikaniem zabrudzeń oraz zapewnia mu atrakcyjny wygląd na dłużej.

Jak chronić parkiet przed uszkodzeniami?

Parkiet drewniany zachowa swój wspaniały wygląd przez długie lata, jeśli będziesz stosować kilka prostych zasad, które pomogą zapobiegać uszkodzeniom.

Przede wszystkim nigdy nie chodź po parkiecie w wyjściowych butach. Drobny kamyk, który utkwił w podeszwie, ziarenka piasku lub szpilki mogą zarysować drewno. Dlatego pilnuj zdejmowania butów już w przedpokoju.

Zadbaj również o to, by krzesła, fotele czy stolik kawowy miały na nóżkach zamocowane podkładki filcowe. Miękki filc uchroni podłogę przed zarysowaniami podczas przesuwania mebli.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here