4.6
(5)

Fugowanie nie jest szczególnie skomplikowane, jednak podczas pracy należy przestrzegać kilku prostych zasad. Dowiedz się, jak łatwo unikniesz groźnych błędów przy kładzeniu fug, a także na co warto zwrócić uwagę, by osiągnięty efekt nie był odwrotny od zamierzonego.

Zanim przystąpisz do pracy

Przed rozpoczęciem pracy musisz zaopatrzyć się w niezbędne materiały oraz narzędzia. Do fugowania potrzebne ci będą: fuga, szpachelka, packa gumowa lub z gąbką oraz naczynie do rozdrabniania masy. Do rozprowadzania fugi nigdy nie używaj metalowej szpachli ani drewnianej listwy, które źle rozprowadzają masę i mogą rysować powierzchnię płytek.

Jeśli zależy ci na estetycznym wykończeniu wnętrza, pamiętaj o doborze odpowiedniego odcienia fugi, który musi pasować do koloru płytek. By uniknąć rozczarowania, sprawdź znajdujące się na opakowaniu oznaczenie lub poproś o radę fachowca. W przeciwnym razie fugi i płytki nie będą się dobrze ze sobą komponowały.

Kiedy nakładać fugę?

Fugę możesz nałożyć po upływie co najmniej 24 godzin od ułożenia płytek. Jeżeli zrobisz to wcześniej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaprawa pod płytkami nie będzie sucha, przez co na ich powierzchni pojawią się plamy. Przed rozpoczęciem fugowania nie zapomnij też o oczyszczeniu powierzchni z resztek kleju oraz wyjęciu krzyżyków dystansowych.

Rozdrabnianie masy fugowej

Masę fugową rozdrabnia się ręcznie lub mechanicznie w pojemniku z zimną wodą aż do momentu uzyskania spoiwa o gładkiej, jednolitej i pozbawionej grudek konsystencji przypominającej gęste ciasto. Dość powszechnym błędem jest nakładanie fugi zbyt rzadkiej lub za suchej, która nie wypełni odpowiednio szczelin między płytkami.

By go uniknąć, stosuj się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu i zachowaj wskazane w niej proporcje. Wielu producentów zaleca również, by po rozrobieniu fugi odczekać kilka minut i wymieszać ją ponownie.

  Nowoczesna elewacja domu. Dlaczego warto postawić na kamień dekoracyjny?

Jak rozprowadzić fugę?

Następnie możesz przejść do rozprowadzania fugi. Jak zostało wspomniane, użyj do tego pacy gumowej lub z gąbką, która nie porysuje powierzchni. Fugę nakładamy wykonując szerokie ruchy rękami pod różnymi kątami, dzięki czemu masa wypełni każdą przerwę między płytkami. Jeśli po wyschnięciu fuga ma ubytki, powtórz cały proces. Uważaj jednak, by nie pobrudzić zbytnio płytek, co pozwoli ci uniknąć czasochłonnego sprzątania.

Fuga powinna wyschnąć po około 30 minutach. Po upływie tego czasu usuwamy jej nadmiar mokrą gąbką lub ścierką, co jednocześnie pomoże wygładzić powierzchnię fugi. Nie zwlekaj zbytnio z czyszczeniem płytek – im później się za to zabierzesz, tym trudniej będzie ci usunąć resztki masy.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.6 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here