0
()

Niezależnie od tego, czy sprzedaż nieruchomości jest podyktowana potrzebą przeprowadzki, czy może odbywa się z innego powodu, jest to zawsze ważne, zapadające w pamięć wydarzenie. Często wiąże się z wielkimi zmianami w życiu i rozpoczęciem nowego rozdziału. Jak w takim razie przetrwać ten proces bez nerwów i wspominać go z sentymentem?

Remontować czy nie remontować? Oto jest pytanie.

Każdy, kto sprzedaje nieruchomość z pewnością zastanawia się, czy warto inwestować często niemałe pieniądze w remont mieszkania. Potencjalny nabywca może szukać właśnie gotowego, wyremontowanego mieszkania, do którego od razu można się wprowadzić. Dla innych jednak plusem będzie niekoniecznie odnowiony stan wnętrza. Pozwoli im to urządzić mieszkanie według własnego gustu, a nie mamy przecież gwarancji, że zmiany wprowadzone przez nas odpowiedzą na ich potrzeby.

Bezpieczną opcją jest podstawowe odświeżenie mieszkania mniejszym kosztem. Odmalowanie ścian i sufitów oraz naprawa wszelkich usterek znacznie poprawi wygląd mieszkania, jednak nie obciąży Cię finansowo w znaczy sposób.

Porozmawiajmy o pieniądzach

No to za ile to mieszkanie? Ta kwestia może spędzić sen z powiek niejednemu sprzedającemu. Wiadomo – każdy chce zarobić jak najwięcej, jednak trzeba wziąć pod uwagę konkurencję i wypośrodkować cenę tak, aby każda strona była zadowolona. Świadomość ceny rynkowej nieruchomości ułatwi Ci tez negocjacje z potencjonalnym nabywcą.

Przybliżoną cenę nieruchomości można określić przeglądając ogłoszenia konkurentów. Na wartość mieszkania wpływa wiele czynników, w tym lokalizacja, metraż, stan nieruchomości, a nawet piętro w budynku. Należy jednak mieć świadomość, że często podane ceny mieszkań są zawyżone.

Wygodnym rozwiązaniem jest powierzenie tej kwestii specjalizującej się w tym firmie. Wycena wartości nieruchomości wykonana przez profesjonalistów uchroni Cię od niepotrzebnego stresu. Warto pamiętać, że tylko rzeczoznawca może wystawić dokument poświadczający o wartości obiektu.

  Jesienne dekoracje do domu

Halo, sprzedaję nieruchomość!

Aby dotrzeć do potencjalnych kupujących wiele osób zamieszcza swoje oferty na portalach z ogłoszeniami. Jest to najprostszy sposób, jednak wiążę się z wieloma niedogodnościami. Po pierwsze – przygotuj się na to, ze Twój telefon będzie dzwonił bez przerwy. Połączenia będą przychodziły nie tylko od zainteresowanych kupnem, ale też od agentów nieruchomości, którzy będą próbowali przekonać Cię do współpracy z nimi. Niestety trzeba pamiętać o tym, że część ludzi nie ma wyczucia, niech Cię zatem nie zdziwią telefony nawet w niedzielę wieczorem. Kolejną uciążliwą kwestią może być umawianie spotkań w celu oględzin mieszkania/ domu. Nierzadko będzie to wymagało od Ciebie sporego zaangażowania czasowego, a wiadomym jest, że nie każdy jest w stanie się temu poświęcić w 100%.

Tutaj również ciekawą opcją jest skorzystanie z pomocy zawodowców. Pośrednik w postaci agenta nieruchomości zadba o to, aby Twoja oferta była atrakcyjna. Profesjonalnie wykonane zdjęcia wnętrza i odpowiednia reklama ogłoszenia z pewnością szybciej przyniosą efekt, niż załatwianie sprawy na własną rękę. Agentowi możesz też przekazać klucze do mieszkania, który zaopiekuje się zainteresowanymi kupnem osobami.

A więc sprzedane!

Po tym jak znajdziesz nabywcę, wypadałoby spisać jakaś umowę. No właśnie – jaką? Tutaj znowu przyda się pomoc pośrednika, gdyż taka osoba wie, co dokładnie w niej zawrzeć. Najpierw należy podpisać umowę przedwstępną, która konkretnie określa przedmiot sprzedaży oraz zobowiązuje obie strony do podpisania umowy notarialnej w najbliższej przyszłości. Następnie trzeba zebrać wszelkie potrzebne dokumenty, między innymi akt notarialny potwierdzający prawo własności. Pozostaje tylko podpisanie aktu notarialnego i opłacenia podatku od sprzedaży nieruchomości.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here