Spis treści artykułu:
Szklane drzwi – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku
Na polskim rynku można wyróżnić kilka rodzajów drzwi szklanych. Są to tradycyjne drzwi rozwierane, drzwi dwuskrzydłowe lub drzwi przesuwne. Biorąc pod uwagę rodzaj szkła można natomiast wyróżnić drzwi całkowicie gładkie lub drzwi z wzorami; drzwi wykonane ze szkła mlecznego lub drzwi przezroczyste.
Wyróżnia się także drzwi wykonane z całej tafli szkła lub drzwi szklane ze szprosami. Wszystkie z wymienionych powyżej rozwiązań można zastosować w różnych pomieszczeniach w domu, zważywszy na ich funkcjonalność.
- Drzwi tradycyjne – pasują w zasadzie do każdego pomieszczenia jako świetna alternatywa dla klasycznego drewna, bądź sklejki. Podkreślają one estetykę i aranżację wnętrza, automatycznie doświetlając pokój i sprawiając, że staje się on optycznie większy.
- Dwuskrzydłowe drzwi – pasują idealnie do salonu lub przejścia z kuchni do pokoju dziennego. Dzięki wykonaniu ze szkła przestrzenie te będą oddzielone od siebie w niezwykle subtelny, a zarazem dyskretny sposób. Warto zastosować tu szkło przezroczyste, które zapewni nam stały podgląd do tego, co dzieje się w salonie lub kuchni
- Drzwi przesuwne – nie zajmują dużo miejsca, niemniej jednak w sposób skuteczny odgradzają od siebie określone wnętrza. Są świetnym rozwiązaniem stosowanym w celu oddzielenia sypialni od reszty mieszkania. Najlepiej montować je w większych pomieszczeniach po to, aby wypełniły je światłem i automatycznie je rozjaśniły.
Zalety szklanych drzwi w domu
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz szklane drzwi wewnętrzne systematycznie zyskują na popularności. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że idealnie komponują się one z pomieszczaniami, które zostały urządzone w bardzo modnym obecnie stylu minimalistycznym, czy też skandynawskim. Dodatkowo na korzyść szklanych drzwi przemawia fakt, że pasują także do innych elementów wyposażenia wnętrz – tj. do schodów, stołów oraz innych dodatków.
Przed zakupem takich drzwi warto wziąć pod uwagę wszystkie ich walory, ale także pamiętać o negatywnych aspektach ich zastosowania. Warto jednak zacząć od pozytywnych stron szklanych drzwi. Przede wszystkim stanowią one bardzo nowoczesny, atrakcyjny dodatek do aranżacji wnętrz.
Prezentują się bardzo ciekawie w minimalistycznych pomieszczeniach. Pozwalają one na swobodę, jeśli chodzi o dobór kolorów i mebli. Idealnie dopasowują się do wystroju każdego wnętrza. Co więcej, ich walory estetyczne idą w parze z bardzo wysoką jakością wykonania.
Szkoło, którego używa się do produkcji takich drzwi jest bardzo wytrzymałe, solidne oraz trwałe. Jego niekwestionowaną zaletą jest także odporność na wilgoć. Ta cecha sprawia, że szklane drzwi mogą być zamontowane także w kuchni, czy nawet w łazience. Szklane drzwi automatycznie pomieszczają i doświetlają pomieszczenia, przez co świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach bez okna – tj. w małej łazience, czy niewielkim aneksie kuchennym.
Wady drzwi szklanych
Pomimo tak wielu walorów, szklane rozwiązania nie w każdym przypadku są idealnym rozwiązaniem. Ich największą wadą jest brak prywatności, który sprawia, że niektórzy ludzie mogą czuć się niekomfortowo.
Niemniej istotną wadą szklanych drzwi jest niska izolacyjność akustyczna. Z racji tego, że szkło nie tłumi dźwięków tak jak drewno, nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których priorytetem jest spokój. Świetnym przykładem może być tutaj pokój dziecięcy. Zastosowanie szklanych drzwi w pomieszczeniach jest związane z koniecznością ich permanentnego czyszczenia. Szkło jest bowiem szczególnie podatne na zabrudzenia. Ostatnią, choć bardzo istotną wadą szklanych drzwi jest ich cena, która kilkukrotnie przekracza kwoty za inne rozwiązania.
Przede wszystkim jakość !
Wszystkie szklane drzwi są wykonywane z tzw. bezpiecznego szkła, które jest hartowane oraz klejone na folii. W związku z powyższym nawet w razie uszkodzenia, czy też rozbicia, małe kawałki szkła nie są w stanie rozprysnąć się po całym pomieszczeniu. Pokruszą się jedynie, tworząc swoistą „pajęczynę” na drzwiach. Klienci mają możliwość doboru szkła wedle własnych preferencji, jeśli chodzi o poziom zaciemnienia.
Można wybrać szkło mleczne (satynowe) lub takie ze zmiennym poziomem przezierności. Jest to świetna alternatywa dla wszystkich osób, które cenią sobie prywatność. Można je zastosować także w takich pomieszczeniach, jak łazienka, czy sypialnia. Producenci szklanych drzwi oferują szeroką gamę kolorów szkła oraz zdobień na tafli przeszklenia. Ostatnimi czasy na popularności zyskują także modele drzwi szklanych wyposażone w tzw. szprosy, które wprowadzają niezwykle oryginalny i ciekawy klimat w salonie, czy też sypialni.
Utrzymanie szklanych drzwi
Wbrew powszechnym opiniom szklane drzwi są niezwykle funkcjonalne oraz łatwe w utrzymaniu. Produkuje się je z bezpiecznego szkła, o niezwykle dużej wytrzymałości. Jest ono bardzo odporne na wszelkie uderzenia oraz zarysowania.
Co więcej, szkło jest bardzo eleganckim materiałem, przez co może być dowolnie łączone z innymi surowcami. Szklane drzwi charakteryzują się niezwykle bogatym wzornictwem, począwszy od wykończeń minimalistycznych i ascetycznych, poprzez te oszczędne, skończywszy na tych zdobionych metodą sitodruku lub graweru.
Wydawać by się mogło, że posiadanie szklanych drzwi wiąże się z ich notorycznymi zabrudzeniami. Owszem, utrzymanie ich w czystości nie jest łatwym zadaniem, niemniej jednak w dzisiejszych czasach istnieje tyle skutecznych środków, że każdy posiadacz takich drzwi poradzi sobie z ich czyszczeniem. Walory estetyczne. unikatowość i zarazem uniwersalność szklanych drzwi sprawia, że są one pożądanym towarem dla osób ceniących sobie nowoczesne rozwiązania.
Szklane drzwi pasują w zasadzie do każdego wnętrza – niezależnie od jego wystroju oraz kolorów ścian. Jeszcze do niedawna ogromną barierą takich rozwiązań była wysoka cena. Tendencja ta ulega jednak zmianie, dzięki sklepom internetowym oferującym atrakcyjne rabaty.