Malowanie natryskowe
5
(2)

Malowanie ścian wydaje się być jedną z najprostszych czynności w czasie całego remontu. Nie da się ukryć, że dobrze pomalowane ściany stanowią wizytówkę każdego domu czy mieszkania. Oprócz dobrego zestawienia kolorów, ważne jest prawidłowe przygotowanie powierzchni.

Przystępując do samodzielnego malowania ścian, należy zastanowić się, jaką technikę wykorzystamy. Coraz częściej tradycyjne zastosowanie pędzla lub wałka zastępuje malowanie natryskowe ścian. Wyróżnia je przede wszystkim szybkość, oszczędność farby oraz idealne wykończenie. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak prawidłowo korzystać z techniki malowania natryskowego.

Spis treści artykułu:

Co to jest malowanie natryskowe?

Technika malowania natryskowego polega na wyrzucaniu drobinek farby pod wpływem wysokiego ciśnienia, za pomocą specjalnego urządzenia na konkretną powierzchnię. To nowoczesna metoda, która pozwala w szybki, a zarazem dokładny sposób pomalować duże obszary ścian.

Do wykonania tej czynności potrzebny jest pistolet do malowania natryskowy, w którym substancja do malowania (farba, lakier bądź bejca) jest rozbijana na drobne kropelki pod wpływem sprężonego powietrza. Farba wydostaje się dyszą przez niewielkie otwory umieszczone na środku (strumień okrągły) lub po bokach (strumień płaski). Szacuje się, że średni czas pokrywania farbą wynosi 4 m2 na minutę. Stosując tę technikę, wystarczy jednokrotne pokrycie malowanego podłoża, aby farba była rozprowadzona równomiernie i bez zacieków, czego efektem jest gładka i jednolita powłoka malarska.

Malowanie natryskowe

Rodzaje malowania natryskowego

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje natrysku: hydrodynamiczny, powietrzny niskociśnieniowy oraz pneumatyczny.

  • Natrysk hydrodynamiczny – jest najbardziej powszechny i uniwersalny. Farba jest sprężona do bardzo wysokiego ciśnienia przy pomocy specjalnej pompy, a następnie wyrzucana przez niewielką dyszę w kierunku malowanej powierzchni. Dzięki tej metodzie możesz swobodnie nanosić wszystkie farby wodne i rozpuszczalnikowe, a także gładzie. Aplikacja jest błyskawiczna – nawet do 10 m2 na minutę, a samo krycie jest bardzo dokładne.
  • Powietrzny niskociśnieniowy – natrysk niskociśnieniowy (HVLP) używany jest do nanoszenia wyrobów wykończeniowych o niskiej lepkości, a więc lakierów, lakierobejc oraz emalii. Jego kluczową zaletą jest oszczędność farby i niska cena sprzętu. Metoda ta doskonale sprawdza się w przypadku malowania mniejszych powierzchni w domowych remontach.
  • Pneumatyczny – natrysk pneumatyczny to tradycyjna metoda, składająca się z dwóch części – pistoletu i kompresora. W obecnych czasach stosowany jest bardzo rzadko. W porównaniu z wyżej wymienionymi sposobami malowania, zapewnia niską wydajność i wolne tempo pracy. Ze względu na precyzyjność wykończenia, natrysk pneumatyczny wykorzystywany jest w lakiernictwie.

Sprzęt do malowania natryskowego

Wybór sprzętu należy przede wszystkim dostosować do rodzaju powierzchni i stosowanego materiału. Przy mniejszych powierzchniach – do 30 m2 – najlepiej sprawdzą się ręczne urządzenia zasilane elektrycznie lub akumulatorowo. Są one szczególnie przydatne, gdy chcemy nanieść poprawki malarskie lub zastosować różne kolory farb. Z kolei w przypadku większych powierzchni i farb o wysokiej lepkości, trzeba wykorzystać nieco bardziej wydajne urządzenia, o większym ciśnieniu roboczym i przepływie płynu.

  Przedpokój - jak wykorzystać potencjał?

Do malowania natryskowego niezbędne są sprzęty tj. przewód ciśnieniowy łączący pistolet z kompresorem. Między nimi uszczelniony jest regulator ciśnienia oraz filtr, mający na celu usuwanie wody, przecieków oleju i innych cząsteczek. Przy malowaniu różnego rodzaju powierzchni w remontach domowych dobrym rozwiązaniem jest użycie elektrycznego pistoletu natryskowego. Urządzenie to jest wyposażone w pompę tłokową, zbiornik na farbę oraz funkcje umożliwiające regulację jej strumienia. Takie pistolety zwykle mają niewielki rozmiar i wagę, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

sprzęt do malowania natryskowego

Farby do malowania natryskowego

Do malowania natryskowego istnieją specjalnie przygotowane farby, jednak równie dobrze możemy wykorzystać zwykłe emulsje. W pierwszym przypadku, farba po otwarciu, od razu jest gotowa do użycia. Ponadto, nie musimy obawiać się zatkania filtru maszyny natryskowej, gdyż substancje przeznaczone do natrysków są dodatkowo filtrowane podczas produkcji. Z kolei zwykłe farby będziemy musieli dostosować do urządzenia metodą prób i błędów. Musimy liczyć się z koniecznością regulacji ciśnienia, rozcieńczaniem substancji oraz zmianą dysz. Warto pamiętać, że skuteczność malowania zależy właśnie od doboru odpowiedniej dyszy i ciśnienia.

Nie da się ukryć, że wybór farb jest mocno uzależniony od urządzenia, jakim zamierzamy ją nakładać. Malowanie pistoletem elektrycznym wymaga stosowania farb wyróżniających się niską gęstością. Oczywiście, przed zaaplikowaniem preparatu do zbiornika, należy ją dokładnie wymieszać. Niemal wszystkie farby natryskowe mogą być używane przy pomocy agregatu. W zbiorniku pod żadnym pozorem nie mogą znaleźć się kożuchy i grudki, które doprowadzają do szybkiego zanieczyszczenia sprzętu. Stosując farbę natryskową musimy mieć pewność, że jest ona świeża. Po zakończeniu malowania koniecznie trzeba oczyścić sprzęt. Nie można również pozostawiać substancji w agregacie przez dłuższy czas. Dodatkowo należy zadbać o czyszczenie filtrów i konserwację tłoku olejem.

Malowanie natryskowe ścian krok po kroku

Malowanie natryskowe ścian wydaje się dość proste, jednak wymaga pewnej praktyki. Osoby korzystające z natrysku powinny być przeszkolone z użytkowania danego modelu i bezwzględnie stosować się do instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta. Pierwszym etapem przed przystąpieniem do malowania natryskowego jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni i elementów wokół (meble, kontakty, gniazdka), a w dalszej kolejności przygotowanie farby według wskazówek producenta.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie sprzętu. Należy połączyć pistolet malarski z kompresorem (sprężarką) za pomocą przewodu ciśnieniowego wraz z regulatorem ciśnienia. Następnie trzeba napełnić zbiornik pistoletu odpowiednią ilością preparatu, tak, by w pełni starczył on na pokrycie malowanej powierzchni. W ten sposób zachowamy ciągłość pracy, a tym samym wyeliminujemy prawdopodobieństwo powstawania zacieków. Przed rozprowadzeniem emulsji zalecane jest wykonanie tzw. testu strumienia, który pokaże czy ciśnienie w urządzeniu jest optymalne. Farbę rozprowadzamy ruchem w linii prostej, starając się nie usztywniać nadgarstka. Ważne jest, aby nie przerywać tej czynności.

  BEKO Technologia AquaFusion

Farby

Malowanie natryskowe – zalety

Prawidłowo wykonane malowanie metodą natryskową niewątpliwie niesie za sobą szereg wymiernych korzyści. Krótki czas malowania – to z pewnością jedna z kluczowych zalet, na jakie wskazuje malowanie agregatem. Podczas tradycyjnego remontu zwykle używamy kilku narzędzi, takich jak np. wałek, czy mniejszy pędzelek do wykończeń narożników, gniazdek elektrycznych, grzejników czy rur.

Natomiast agregat do malowania ścian umożliwia dotarcie farby do najtrudniej dostępnych miejsc. Warto zwrócić uwagę, że po malowaniu wałkiem lub pędzlem powstają charakterystyczne ślady. Umiejętne malowanie hydrodynamiczne pozwala na uzyskanie wyjątkowo gładkiej powierzchni. Natryskowe malowanie równa się mniejszemu zużyciu farby. Dobre krycie ścian uzyskujemy dopiero po 2 lub 3 warstwach preparatu. Natomiast w przypadku malowania za pomocą sprężonego powietrza zazwyczaj wystarczy 1 lub 2 warstwy by uzyskać jednolity i w pełni kryjący kolor. Malowanie natryskowe ścian umożliwia nakładanie farby na nierówne nawierzchnie. Farba rozpylana w ten sposób doskonale kryje ścianę o zróżnicowanej strukturze.

Czyszczenie sprzętu po malowaniu

Nie ulega wątpliwości, że nikt nie lubi spędzać czasu na czyszczeniu sprzętu po zakończeniu prac remontowych. W przeciwieństwie do kurzu, czy pyłu, zasychająca farba może zdecydowanie ograniczyć funkcjonowanie sprzętu lub całkowicie uniemożliwić jego działanie. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczenie narzędzi po malowaniu.

Zależnie od zastosowanej farby, sprzęt możemy umyć wodą, acetonem bądź innym rozpuszczalnikiem. Najważniejsze jest dokładne wymycie farby z pistoletu natryskowego. Jeżeli zwykłe przetarcie nie zmyło całej farby, trzeba do tego celu użyć pędzelka bądź miękkiej szczoteczki. Szczególnie istotne jest, aby w przypadku mycia sprzętu acetonem ograniczyć w miarę możliwości przedostanie się substancji do elementów metalowych. Długotrwały kontakt uszczelek miękkich z rozpuszczalnikiem może doprowadzić do ich zniszczenia. W wypadku, gdy agregat nie będzie używany przez dłuższy czas, warto usunąć resztki wody z pompy oraz wszelkich węży. To zapobiega korozji w kluczowych elementach urządzenia.

Podsumowanie

Malowanie natryskowe to metoda coraz częściej wykorzystywana do wykańczania różnego rodzaju powierzchni. Stosowana jest do pokrywania farbą ścian oraz wielu innych elementów wyposażenia domu bądź ogrodu. Choć zastosowanie tej metody wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, w rzeczywistości opiera się na bardzo prostej zasadzie, która sprawia, że malowanie ścian staje się znacznie prostsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek. Malowanie natryskowe sprawia, że możemy cieszyć się jednolitymi i gładkimi ścianami bez zacieków!

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here