Domy szkieletowe
5
(1)

Domy szkieletowe z drewna – co to takiego?

Postrzeganie tak budowanych domów zmieniło się przez lata. W przeszłości traktowane były raczej jako budynki typowo sezonowe, czyli na okres wiosenno-letni, gdy temperatura na dworze zapewniały komfort terminy. Jeśli zaś mowa o domu całorocznym to przede wszystkim musiał być nie tylko o wiele większy, ale i wykonany z ciężkich materiałów, cechując się solidnymi fundamentami i grubymi murowanymi ścianami.

W tamtych latach to podejście było na pewno rozsądne, ale dzisiaj istnieje więcej możliwości w obszarze technologii budowania. Widać to dokładnie po domach szkieletowych z drewna, które nie są, jak dawniej przeznaczone do okresowego mieszkania w ciepłym sezonie, lecz sprostają takim samym wymaganiom, co tradycyjnie budowane domy murowane. Można je bez przeszkód użytkować cały rok, a co równie ważne – są energooszczędne i w pełni dostosowane do wymagań inwestorów. Zachwyca też ich wytrzymałość, szacowana, co budynki tradycyjne, na około 50 lat.

Budowa domów szkieletowych

Charakterystyka domów szkieletowych

Domy drewniane cechują się dobrymi parametrami cieplnymi, co jest zagwarantowane przez specjalnie wykonaną konstrukcję ścian. Poszyciem jest zazwyczaj płyta OSB lub MFP. Dodatkową ochroną jest folia wiatroizolacyjna, której zadaniem jest także zatrzymanie wilgoci z zewnątrz.

Niezwykle ważną rolę odgrywa tu warstwa termoizolacyjna zabezpieczająca przed utratą ciepła. Jest nią wełna mineralna o grubości 15 cm. Nie mniej istotną warstwą są płyty gipsowo-kartonowe. Standardowo ściany domów szkieletowych mają grubość około 26 cm, lecz w energooszczędnych projektach wygląda to zdecydowanie lepiej, gdzie grubość wzrasta do 35 cm. Tak jest w przypadku domów szkieletowych sygnowanych znakiem jakości https://www.nardoshouse.com.

Ich ogromną zaletą jest to, że buduje się znacznie krócej, niż tradycyjne murowane domy. Dzieje się tak, ponieważ większość elementów powstaje w fabryce, na placu budowy zaś są tylko montowane, co sprawia, że taka konstrukcja może powstać niezwykle szybko – nawet w kilka tygodni. To tym bardziej istotne, że podczas stawiania domu nie wykonuje się tzw. mokrych prac, można więc wznosić domy szkieletowe o każdej porze roku.

  Szyby bezpieczne, ze szkłem hartowanym i antywłamaniowe. Czym się różnią ?

Specjalnie przygotowane drewno

Drewno, czyli główny budulec konstrukcyjny domów szkieletowych, jest precyzyjnie dobrane i przygotowane. Cechuje się odpowiednią wilgotnością, poniżej 18%, dzięki czemu wykazuje się ogromną odpornością na różne negatywne czynniki, jak zginanie i kurczenie się. Drewno poddawane jest też obróbce termicznej (szczególnie komorowemu suszeniu w temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza), nie ma więc obaw, że rozwiną się w jego strukturze różne drobnoustroje – grzyby, pleśń czy insekty. Dodatkową ochroną jest impregnacja.

Domy szkieletowe drewniane to idealny wybór dla każdego inwestora, który poszukuje komfortowego miejsca do życia, takiego, gdzie zastosowano w pełni naturalne, ciepłe, charakteryzujące się dobrą izolacją akustyczną, materiały. Takie budynki są bardzo wytrzymałe, nieprzypadkowo stanowią więc doskonałą alternatywę dla domów budowanych w tradycyjnej technologii. To wreszcie najlepsze rozwiązanie, jak chcemy szybko wprowadzić się do nowego domu, bo takie konstrukcje powstają w błyskawicznym tempie!

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here