Industrialne dodatki do wnętrza
5
(5)

Czym jest styl industrialny?

Industrial w aranżacji wykorzystuje rustykalne powierzchnie, przestrzeń oraz dekoracje powstałe z produktów pochodzących z recyklingu. Obok cegły i szkła pojawia się metal oraz z drewno. Przeważają kontrasty czerni oraz bieli, uzupełnione o nieliczne akcenty kolorystyczne – żółty, stonowane szarawe odcienie barw.

Głównym tematem industrialu jest czerń oraz metal, które harmonijnie łączą się z brązami naturalnego drewna. To ono sprawia, że industrial ożywa, nabiera nieco ciepła. Jednak kluczową rolę grają tutaj szczegóły – dekoracje, wzory tkanin, fakturalne powierzchnie dodatków. Większość mebli w tym stylu ma charakter dekoracyjno-funkcjonalny.

Dodatki w stylu industrialnym

Oto lista najciekawszych dekoracji w industrialnych wnętrzach, które warto wziąć pod uwagę podczas samodzielnego urządzania mieszkania w tym nurcie. Podczas wyboru należy pamiętać o tym, aby nie przeciążyć kompozycji, gdyż industrial ceni sobie przede wszystkim funkcjonalność i przestrzeń.

Lampy w stylu industrialnym

W centrum sufitu powinna zawisnąć jedna z najciekawszych propozycji industrialnych, taka jak np. lampa oprawiona w metalowy stelaż-abażur pomalowany na czarno. Linie proste, formujące zwartą konstrukcję, tworzą ażurową przestrzeń, w centrum której znajduje się duża żarówka.

Idąc o krok dalej w stronę minimalizmu, do ozdobienia sufitu można użyć rustykalnej belki, dookoła której zostaną przewiązane czarne przewody zwieńczone pokaźnej wielkości żarówkami.

industralny

Aby jeszcze spotęgować rustykalność industrialu, warto pokusić się o lampę z metalowym kloszem, taką jak w pofabrycznych pomieszczeniach użytkowych. A jeśli chodzi o modele stojące, lampa ustawiona na funkcjonalnym stelażu może stanowić dominantę w aranżacji salonu lub pokoju.

Plakat industrialny we wnętrzu?

Tutaj liczy się przede wszystkim kontrast czerni i bieli, która idealnie komponuje się z ceglanymi ścianami lub strukturalnie nakładanym tynkiem. Właściwie nie ma takiego tematu, który nie mógłby pojawić się na industrialnym plakacie. Pejzaże górskie, zdjęcia detali architektury miejskiej, kadry przedstawiające koła zębate prezentują jeden z nurtów, którym można się kierować.

Drugą propozycją są abstrakcyjne czarno-białe obrazy malowane farbą lub ich wierne reprodukcje. Na plakacie lub obrazie może pojawić się także kolor, lecz nie należy z nim przesadzać – w końcu industrial preferuje czerń oraz biel.

Poduszki z motywami industrialnymi

Sofa to miejsce na miękkie poduszki, które umożliwiają wygodę siedzenia oraz wypoczynku. One również powinny być zachowane w tendencji czerni, bieli oraz szarości. Mile widziane są tutaj akcenty w postaci strukturalnych wzorów, kontrastowych deseni czy barw typu: błękit, żółty, stonowany pomarańcz lub beż. Motywy industrialne podkreślą charakter salonu. Poduszka z nadrukiem przedstawiającym ceglaną ścianę będzie równie odpowiednia co taka opatrzona napisami.

Industrialne dodatki

Przestrzenne obrazy z metaloplastyki

Wykorzystując powszechnie znaną technikę metaloplastyki można stworzyć interesujące dekoracje w stylu industrialnym. Wypukłe kompozycje mogą składać się np. z kół zębatych, prętów czy elementów profilowanych tak, aby mógł być z nich utworzony obraz. Metalowe zegary, lustra otoczone złocistymi promieniami, konstrukcje z metalowych, czarnych prętów ułożone w kształcie zwierząt to tylko niektóre z propozycji. Ścianę może zdobić także napis wykonany z metalowych liter.

Doniczki z cortenu w stylu loftowym

Półka na kwiatki może być również dekoracją salonu. Zieleń roślin wprowadzi do chłodnego industrialu ożywczą nutkę naturalnej świeżości, łagodząc jego rustykalny charakter. Metalowe osłonki na kwiatki, ustawione na stelażach pomalowanych na czarno, będą stanowiły kontrast dla drewnianych podłóg i białych ścian.

Corten do wystroju industrialnego
Corten – popularny w stylu industrialnymm

Najnowszym trendem są doniczki z cortenu – czyli ze stali cortenowskiej, która wykazuje odporność na czynniki zewnętrzne. Można ustawić je na tarasie lub w salonie, aby zdobiły otoczenie swoim unikatowym rdzaworudym kolorytem.

Rury jako ciekawy dodatek w aranżacji wnętrza

Pochodzące z recyklingu lub postarzane rury mogą wchodzić w skład lamp półek lub dekoracji naściennych. Ich kolor idealnie wpisuje się w przestrzeń industrialną, nawiązując jednocześnie do historii pofabrycznych pomieszczeń użytkowych. Jest to jeden z najodważniejszych pomysłów na ozdobienie salonu. Wprowadzi do otoczenia wyrazisty charakter, podkreślając rustykalność i funkcjonalność stylu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen!

3 KOMENTARZE

  1. Ja nie przepadałam za takim stylem ale ostatnio zobaczyłam u kuzynki loftowe wnętrze i się zakochałam :) i teraz wyszukuję tego typu smaczki

  2. Bardzo podoba mi się industrial we wnętrzu. Mamy w Polsce tak dużo kamienic, że bez problemu powinno się dać zaaranżować takie wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here