Spis treści artykułu:
Rozplanowanie przestrzeni na balkonie
Pierwszym krokiem w urządzaniu balkonu, powinno być dokładnie wymierzenie przestrzeni i stworzenie prostego planu, choćby na kartce papieru. Wtedy możemy być pewni, że optymalnie wykorzystamy nawet niewielką przestrzeń. Gdy przestrzeń nie pozwala nam na urzeczywistnienie wszystkich zamierzonych pomysłów, należy ustalić priorytety.
Czy ważniejsze dla nas jest miejsce do siedzenia? A może wolimy mieć więcej roślin? Jeśli nasz balkon jest naprawdę niewielki, powinniśmy skupić uwagę przede wszystkim na kompaktowych, składanych meblach.
Dobrze jest także uświadomić sobie, że równie skutecznie da się zagospodarować przestrzeń w pionie. W sklepach znajdziemy gotowe ogrody wertykalne do zawieszenia na ścianie. Fotel brazylijski czy mała huśtawka zawieszone na suficie zajmują o wiele mniej miejsca niż np. rozkładany leżak.
Wybór mebli i dodatków na balkon – jak to zrobić z głową?
W zależności od tego, jak planujemy wykorzystać nasz balkon, tak powinniśmy wybierać meble i dodatki. Gdy głównym naszym celem jest założenie małego ogródka z warzywami i ziołami, warto szukać donic do zawieszenia na balustradzie i przewidzieć miejsce na skrzynię, w której będziemy mogli chować nasze narzędzia i dodatkowe doniczki. Taka skrzynia, jeśli dokupimy wygodną poduszkę, może nam posłużyć jako miejsce do siedzenia.
W momencie, gdy na balkonie planujemy się głównie relaksować, powinniśmy poszukać wygodnego fotela lub leżaka. Składane krzesełko nie zajmie wiele miejsca, ale nie będzie nam na nim zbyt wygodnie.
Ile kosztuje urządzenie balkonu?
Przy niewielkim budżecie możemy pokusić się o zabawę w majsterkowicza i wyczarować stoliki, bądź siedzisko z palet lub drewnianych skrzynek na owoce. Przy niewielkim nakładzie pracy efekt może być naprawdę interesujący. Podobnie sprawa przedstawia się z podłogą.
Zniszczone płytki lub deski nie muszą być koniecznie wymieniane, jeśli nasz budżet na to nie pozwala. Spokojnie możemy je przykryć kolorowym dywanikiem lub matą ze sztucznej trawy. Wymienione akcesoria nie kosztują wiele, a odmienią starą posadzkę nie do poznania.
Jak osłonić balkon przed wzrokiem innych?
Niestety na wielu osiedlach ciężko o prywatność, gdy balkony mieszkańców sąsiadują naprawdę blisko siebie. W takim wypadku najlepiej poszukać estetycznej osłony na balustradę. W zależności od stylu, w jakim urządzamy balkon, mamy różne opcje do wyboru:
Jeśli stawiamy na styl bardziej nowoczesny, możemy zdecydować się na specjalne taśmy z polipropylenu. Taśmy te przeplatamy pomiędzy słupkami balustrady. Są dostępne w rozmiarach i kolorach
Na balkonie w stylu boho bardziej sprawdzą się maty z wikliny lub maty rattanowe. Prezentują się efektownie i nadają przytulny klimat.
Gdy nasz balkon ma przypominać prawdziwą miejską dżunglę, warto pokusić o prawdziwą, żywą osłonę. W tym celu musimy zamontować wysoką kratkę jako podporę dla roślin i posadzić szybko rosnące pnącze, najlepiej mrozoodporne, by przetrzymało polską zimę. Świetnie sprawdzi się tutaj tzw. dzikie wino, czyli winobluszcz.
Jak widać, urządzanie własnego balkonu wcale nie musi być kosztowne, ani skomplikowane, wystarczy jedynie poświęcić trochę czasu, by stworzyć własną, miejską oazę.
Inspiracje ogrodowe i balkonowe: https://pytanieomieszkanie.pl/category/porady-eksperta/ogrod/
Bardzo przydatne porady odnośnie urządzania balkonu. Na pewno z nich skorzystam i będę o nich pamiętać, przy aranżacji swojego balkonu w mieszkaniu.
Bardzo cenne rady :)