Fotodiody
Czym jest i do czego służy fotodioda?
5
(1)

Spis treści artykułu:

Czym jest i do czego służy fotodioda?

Dziedziną techniki, zajmującą się wykorzystaniem właściwości światła, a także konstrukcją urządzeń służących do jego przesyłania, jest optoelektronika. Do półprzewodników optoelektronicznych zalicza się fotodiody, w których wartość prądu wstecznego zależna jest od strumienia światła. Czym jest fotodioda? Do czego się ją wykorzystuje? Na te inne pytania dotyczące optoelektroniki odpowiadamy w poniższym artykule.

Fotodioda – charakterystyka

Tego typu półprzewodniki wykonane są jako elementy złącza p-n lub p-i-n, zamontowane w izolowanym plastikowym podłożu i uszczelnione w metalowej obudowie. W dolnej części widoczne są dwa wychodzące przewody (anoda i katoda), a w górnej umieszczone jest przezroczyste okienko wypełnione płaską lub wypukłą soczewką. Dzięki temu możliwe jest oświetlenie określonego obszaru. Zależnie od natężenia oświetlenia, przez fotodiodę przepływa:

  • ciemny prąd wsteczny (o minimalnej wartości przy braku światła),
  • prąd fotoelektryczny (pojawiający się przy zwiększeniu natężenia światła).

Do głównych zalet urządzenia należą: duża częstotliwość pracy oraz stała czułość na moc promieniowania.

Fotodioda – symbol i zastosowanie

Fotodioda może być stosowana w maszynach zdalnego sterowania, maszynach komutacji optycznej, przetwornikach analogowo-cyfrowych i elektrycznych oraz nieelektrycznych pomiarowych układach wielkości. Jej symbol jest podobny do symbolu zwykłej diody, z tym wyjątkiem, że posiada dodatkowo dwie strzałki skierowane w dół, które symbolizują światło. Półprzewodnikowa dioda fotodioda może być wykorzystywana jako detektor, czyli urządzenie automatycznie wykrywające różnego rodzaju obiekty, zjawiska oraz parametry fizyczne. Fotodioda zaliczana jest do detektorów fotowoltaicznych, czyli detektorów promieniowania elektromagnetycznego.

Jeżeli potrzebujesz fotodiody, powinieneś dokonać jej zakupu w renomowanym sklepie, aby mieć pewność co do wysokiej jakości elementu. Wysoko cenione przez fachowców są części dostępne w sklepie Microshttps://www.micros.com.pl/optoelektronika/elementy-podczerwieni/fotodiody/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here