Klamka w drzwiach wewnętrznych
5
(1)

Klamki do drzwi wewnętrznych mogą się jawić jako dodatek, nie tak ważny element użytkowy i estetyczny, jak inne, dlatego też niektórzy nie przykładają większej uwagi do ich wyboru. Tak naprawdę jednak diabeł tkwi w szczegółach, dlatego powinniśmy świadomie je wybrać. Podpowiadamy, co ocenić przed zakupem!

Spis treści artykułu:

Jak dobrać klamkę do drzwi?

Najważniejsze na początek to dopasować klamkę do drzwi. Panuje to prosta zasada, jaką należy się kierować podczas wyboru. Duże, masywne drzwi wymagają większej klamki, dzięki czemu łatwiej zachować odpowiednie proporcje. Zbyt drobna klamka do dużych drzwi nie sprawdzi się, będzie prezentować się niezbyt dobrze. Przy okazji trzeba zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi, ponieważ nie wszystkie klamki są przystosowane do drzwi lewych i prawych. Koniecznie więc powinniśmy to sprawdzić przed zakupem. 

Z jakiego materiału mogą być wykonane?

Klamki do drzwi wewnętrznych, podobnie jak do zewnętrznych, mogą być wykonane z różnych materiałów, wyróżnia się klamki mosiężne, aluminiowe, chromowane, pokryte lakierem proszkowym, zdarzają się tez powlekane złotem. Zdecydowanie najpopularniejsze są klamki aluminiowe, ponieważ są tanie i lekkie. Inne chętnie wybierane wykonane są z połączenia aluminium i cynku. Najozdobniejsze, które szczególnie pasują do drzwi stylizowanych na wcześniejsze epoki, są klamki mosiężne. 

A jaki kolor?

Klamki dostępne są w różnych kolorach, jak złoty, srebrny, biały, antracytowy, czarny. Oczywiście, barwę powinniśmy dopasować do okuć i zawiasów w drzwiach. Jeśli jest on tradycyjny i minimalistyczny zdecydujmy się na klasyczne barwy. Można też ją dobrać na zasadzie kontrastu, co ciekawie ją wyróżni. 

A może zamiast klamki coś innego?

Klamki to nie jedyne dostępne uchwyty do drzwi, bo dostępne są też gałki i pochwyty. Pierwsze z wymienionych mają kształt owalny, wymagają przekręcenia lub pociągnięcia, lecz to rozwiązanie jest bardzo rzadko stosowane w drzwiach wewnętrznych. Pochwyty, jak sama nazwa wskazuje, wymagają podciągnięcia, najczęściej stosuje się je w drzwiach przesuwnych i zamykanych na klucz. Jak więc widać, w odniesieniu do drzwi wewnętrznych, klamki wybierane są praktycznie w 99% przypadków. 

  Świąteczne aranżacje w nowoczesnym stylu. 20 pomysłów na dekoracje

Wybór klamek jest przeogromny i tylko od nas zależy, na jakie modele ostatecznie postawimy. Mamy nadzieję, ze powyższe porady pomogą podczas zakupów. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z ofertą wysokiej jakości klamek i innych akcesoriów drzwiowych, które znajdziemy pod adresem https://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-drzwi-i-okucia-drzwiowe/zamki-drzwiowe-listwowe-do-drzwi-zewnetrznych.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here