Dom z prefabrykatów - czy warto je budować?
5
(3)

Obecnie w Polsce domy prefabrykowane nie są szczególnie popularne, chociaż stopniowo zyskują zainteresowanie szerszego grona ludzi oraz mają coraz więcej pozytywnych opinii.

Wszystko ze względu na ich korzystną cenę i bardzo dobrą jakość. Dodatkowo czas postawienia domu prefabrykowanego jest naprawdę krótki. Taki budynek może stanąć na działce już w ciągu jednego dnia. Co to jest dom prefabrykowany? Czym różni się od tradycyjnego domu murowanego? Dlaczego warto go wybrać oraz jakie ma minusy?

Co to jest dom prefabrykowany? 

Dom prefabrykowany często nazywany jest domem modułowym lub nieco bardziej ogólnie budynkiem z drewna. Są to jak najbardziej trafne określenia. Dom prefabrykowany jak sama nazwa wskazuje powstaje w fabryce. Składa się z modułów, które w całości transportowane są na ciężarówkach w miejsce docelowe. Następnie na działce są składane za pomocą dźwigu.

Materiał użyty do budowy to przede wszystkim drewno. Jednak należy podkreślić, że jest to dom o wysokiej ognioodporności, a wszystko dzięki zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń.

Dom prefabrykowany, a tradycyjny 

Jeśli chodzi o różnice między domem z prefabrykatów, a domem murowanym z pewnością znajdzie się ich sporo. Są to między innymi:

  • czas budowy – w przypadku domu murowanego może trwać nawet kilka lat, a dom prefabrykowany często gotowy jest w ciągu jednego dnia (po wcześniejszym wyprodukowaniu elementów składowych w fabryce). 
  • materiały – w przypadku domów prefabrykowanych, głównym materiałem użytym do budowy jest drewno. Z kolei domy murowane w swojej konstrukcji wykorzystują je w małej ilości – głównie przy konstrukcji dachu.
  • fundament – ważnym elementem, który różni dom prefabrykowany od murowanego jest fundament. W przypadku tradycyjnego domu wymagane jest wykonanie wylewki pod całą jego konstrukcją. Inaczej jest z budynkami prefabrykowanymi, które można trwale połączyć z gruntem za pomocą wylewki, ale nie trzeba. Możliwe jest postawienie go na specjalnych bloczkach fundamentowych. 
  • cena – to dla wielu najistotniejsza różnica między domem murowanym, a prefabrykowanym. Te drugie są zazwyczaj zauważalnie tańsze, co wielu przekonuje do tego rozwiązania.
  Płytki imitujące kamień - zalety takiego rozwiązania

Zalety domu prefabrykowanego

Wbrew powszechnej opinii dom prefabrykowany ma wiele zalet, których nie posiada tradycyjny murowany dom. Oto one:

Czas budowy

Budowa domu prefabrykowanego jest bardzo prosta. Wszystko dzięki temu, że jego konstrukcja powstaje w fabryce, a na działkę budowlaną inwestora przyjeżdża w modułach, które wymagają jedynie osadzenia na fundamencie i połączenia ze sobą w jedną całość (ilość modułów zależy od wielkości i projektu domu). Właśnie to sprawia, że taki dom w stanie deweloperskim może powstać zaledwie w jeden dzień. Jest to z pewnością dobra opcja dla każdego, komu spieszy się z budową domu. 

Energooszczędność

Panuje przekonanie, że dom prefabrykowany jest bardzo ciężko nagrzać. Przeciwnie, są one bardzo energooszczędne. Wszystko dzięki zastosowaniu do budowy materiału jakim jest drewno. Firmy specjalizujące się w budowie domów prefabrykowanych często oferują standard premium, który oznacza pasywny charakter domu.

Jeśli zdecydujemy się na tę opcję to prawdopodobnie rachunki za ogrzewanie przez całą zimę wyniosą nas zaledwie 1000 złotych za dom około 100 metrów.

Niska cena budowy

Bardzo dużym plusem jest niska cena domów prefabrykowanych. Jego koszt jest częściej dużo niższy od ceny mieszkania na rynku wtórnym. Zależnie od producenta, standardu i projektu, cena za metr kwadratowy w standardzie deweloperskim waha się od 2000 do 3000 złotych. Jest to bardzo mało w porównaniu do domu murowanego, którego cena zazwyczaj zaczyna się od 3000 złotych za metr kwadratowy. 

Naturalny materiał

Dużym plusem jest użycie do budowy naturalnego materiału – drewna. Wiele osób twierdzi, że w domach z drewna żyje się dłużej, ponieważ korzystnie wpływają na organizm, a przede wszystkim na drogi oddechowe. Wszystko dzięki temu, że dom oddycha, a wewnątrz budynku nie zbiera się wilgoć i nie tworzy się szkodliwa pleśń. 

Wady domu prefabrykowanego

Niestety, dom prefabrykowany również posiada swoje wady. Należą do nich na przykład:

  • problem z akustyką – ze względu na cienkie ścianki działowe, domy prefabrykowane potrafią bardzo przepuszczać dźwięki. Na szczęście istnieje możliwość wygłuszenia ścian. Jednak generuje to dodatkowe koszty i nie każdego na to stać. Ponadto wymaga to pogrubienia ścian, co skutecznie „kradnie” kolejne metry powierzchni użytkowej domu
  • aranżacja wnętrza – podczas wykonywania projektu domu należy dokładnie zaplanować aranżację wnętrz i pomieszczeń. Wszystko ze względu na to, że w przypadku szafek wiszących konieczne jest umocnienie ścian. Bez tego wytrzymają one ciężar zaledwie dwóch kilogramów. Można umocnić je wtedy, kiedy już mieszkamy w domu, ale będzie to dosyć drogie i ciężkie do wykonania
  • mała ilość sprawdzonych firm budowlanych – największym minusem jest fakt, że domy prefabrykowane nie są jeszcze zbyt popularne. Dlatego wiele firm jeszcze nie zna tej technologii budownictwa. W Polsce znajdziemy zaledwie kilkanaście sprawdzonych producentów domów prefabrykowanych z doświadczeniem
  • czas użytkowania domu – niestety domy prefabrykowane należą do domów mniej wytrzymałych od tych murowanych. Dlatego czas użytkowania takiego domu może być krótszy. Według wielu przeciwników tego typu budynków mieszkalnych jest to fakt, który wręcz wyklucza branie pod uwagę budowę domu z prefabrykatów. Jednak jeśli będziemy o niego dbać i w miarę potrzeb odpowiednio konserwować to będzie nam służył długie lata
  Wyreguluj swoje okna PCV samodzielnie – instrukcja

Czy nadają się na domu całoroczne?

Domy prefabrykowane nadają się jako domy całoroczne, ponieważ przy odpowiedniej izolacji termicznej są bardzo energooszczędne – często nawet pasywne. Dużym plusem jest fakt, że ich cena jest niska w stosunku do jakości. Ich budowa w Polsce dopiero zyskuje popularność. Dzieje się to jednak dosyć szybko. Możemy spodziewać się, że będą one coraz droższe, ponieważ coraz większa ilość ludzi zaczyna się nimi interesować i swoją działalność zaczyna coraz więcej specjalizujących się w tego typu budynkach firm.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Mnie najbardziej do domu z prefabrykatów odrzuca trwałość. Niby długo, niby gwarancje, ale co będzie za 20,30 lat nikt nie wie a pogoda się zmienia i coraz więcej żywiołów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here