lampa-wyladowcza-sodowa-lu250t40-mihp99498w500_m
4.3
(7)

Działanie żarówek sodowych

Żarówki sodowe działają na zasadzie wyładowania. Pojawiające się wewnątrz lampy światło uzyskuje się przez proces wyładowania, do którego dochodzi po zapłonie w jarzniku między dwiema elektrodami. W przypadku lampy sodowej, jej środowiskiem wyładowczym są pary sodu znajdujące się pod wysokim ciśnieniem.

W trakcie wyładowania w gazie powstaje energia, którą można dostrzec gołym okiem pod postacią rozpoznawalnego promieniowania. Ze względu na zawarty w żarówce sodowej główny pierwiastek chemiczny, lampa ta świeci charakterystycznym pomarańczowym światłem o długości fali przekraczającej 580 mn.

Jakie są rodzaje lamp sodowych?

Obecnie rozróżnić można dwa typy lamp sodowych – niskoprężne i wysokoprężne. Te pierwsze nie zawierają rtęci, która w standardowych lampach wyładowczych bierze udział w procesie wyładowania. Zamiast tego obok sodu w żarówce znajduje się specjalna mieszanka pomocnicza składająca się z neonu i argonu. Lampy niskoprężne cechują się trwałością około 16 tysięcy godzin, mocą od 18 do 180 W i bardzo mocnym pomarańczowym światłem, które dość mocno ogranicza użycie tego typu oświetlenia.

Dodatkowo żarówki te zapewniają dobrą widoczność we mgle. Lampy wysokoprężne natomiast zawierają rtęć, dzięki czemu ich barwa oddawanego światła jest nieco jaśniejsza przyjaźniejsza. Czas działania takiej żarówki wynosi około 20 tysięcy godzin. Ich moc mieści się w przedziale 50 – 1000 W.

Wady i zalety żarówek sodowych

Niekwestionowaną zaletą żarówek sodowych jest ich trwałość oraz czas działania. Zarówno wysoko-, jak i niskoprężne lampy tego typu cechują się maksymalną skutecznością oświetleniową. Warto dodać, że niekwestionowaną atutem tego produktu jest również jego cena.

Przeciwnicy żarówek sodowych podkreślają, jednak, że ich barwa fałszuje koloryt otoczenia. Z tego też względu coraz częściej ogranicza się stosowanie tych lamp do oświetlenia ulic oraz do oświetlenia plantacji poszczególnych gatunków roślin.

  Klucz udarowy elektryczny czy pneumatyczny – jaki wybrać?

Gdzie kupić żarówki sodowe?

Żarówki sodowe można kupić w sklepach z asortymentem elektronicznym. Tego typu produkty dostępne są zarówno w punktach stacjonarnych, jak i tych internetowych (np. tutaj: http://sklep.el12.pl/zarowki-sodowe,k867).

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.3 / 5. Ilość ocen: 7

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here