question-mark
5
(2)

Odpowiednio dobrany wentylator zmienia jakość powietrza w budynkach a nawet stanowi ochronę np. w przypadku pożarów.

Wentylatory standardowe

Są to wentylatory przystosowane do montażu ściennego lub okiennego w dowolnej pozycji. Ten rodzaj urządzeń jest odporny na temperaturę, wilgoć i zapylenie. Stosowane są najczęściej w przemysłach, rolnictwie, biurach, a także w domach. Mogą być wykonane z różnych materiałów począwszy od metalu, skończywszy na włóknie szklanym.

Wentylatory rewersyjne

Spośród wielu rodzajów wentylatorów, rewersyjne wyróżniają się na tle innych. Mają one dwie funkcje: nawiewne i wyciągowe. Za pomocą przełącznika można regulować zmiany kierunku powietrza. Rozmiar wentylatorów rewersyjnych odpowiadają wymiarom wentylatorów ściennych i kanałowych. Dzieje się tak, bowiem są montowane z wykorzystaniem tych samych ram i kanałów, co wentylatory bez możliwości zmiany kierunku przepływu.

Do napędu takich wentylatorów wykorzystuje się przede wszystkim silniki asynchroniczne trójfazowe 400V/50H. W zależności od modelu, wentylatory posiadają wysoki poziom ochrony przed pyłem, strumieniem wody oraz wysoką tolerancje na temperaturę.

Dzięki wytrzymałości na temperatury i inne czynniki zewnętrzne, wentylatory rewersyjne idealnie sprawdzają się w nowoczesnych komorach suszarniczych (wykorzystywanych przy suszeniu drewna). Dodatkowo ten typ wentylacji może być istotnym elementem w przypadku wybuchu pożaru. Zmienianie kierunku działania wentylatora może okazać się czynnikiem powstrzymującym rozrost pożaru.

Wentylatory przeciwwybuchowe

W wyniku mieszania się powietrza z gazami ryzyko eksplozji jest wysokie. Aby zapobiec takim zdarzeniom montuje się wentylatory przeciwwybuchowe, które zapewniają stałą cyrkulację powietrza i tym samym zmniejszają prawdopodobieństwo wybuchu.

Artykuł powstał przy współpracy z www.wentylatorysklep.pl.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

Polecamy:  Olejowanie desek tarasowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here