4.5
(2)

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jest wiele rodzajów blachy: blachodachówka, blacha płaska lub blacha trapezowa. Oprócz gwarancji, jaką dostajemy przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na następujące szczegóły:

    1. Zabezpieczenie antykorozyjne – szczególnie ważne przy blachach wykonanych ze stali. Blacha może mieć warstwę alucynku lub być ocynkowana;
    1. Grubość blachy – grubość blachy, z której wykonane jest pokrycie dachowe jest bardzo istotna. Im jest grubsza, tym cięższe, sztywniejsze i solidniejsze staje się pokrycie dachowe;
    1. Rodzaj i grubość powłoki – grubość w katalogach zazwyczaj jest podawana w jednostkach μm. Im ta wartość jest wyższa, tym lepsza trwałość (ale nie we wszystkich przypadkach);
    1. Wartość efektywna – w katalogach często są podane dwa rodzaje wielkości krycia blach: efektywna i całkowita. Należy zwracać uwagę na wielkość efektywna, ponieważ jest bardziej realistyczna i przewiduje bardziej realistyczne zużycie blachy.

Blacha od środka

Niektóre, wysokojakościowe blachy mają nawet do 8 warstw ochronnych. Najistotniejszym elementem blachy jest rdzeń (stalowy lub aluminiowy). Element ten odpowiada za sztywność blachy.

Po obydwu stronach rdzenia stalowego jest warstwa cynku, która zabezpiecza przed korozją. Warstwa pasywacyjna otacza powierzchnię cynkową i jej zadaniem jest oczyszczanie powłoki, aby skutecznie nałożyć kolejną warstwę. Dodatkowe powierzchnie blachy, nakładane w celu ich wzmocnienia, to farby podkładowe. Ich zadaniem jest stworzenie warstwy grunującej oraz zwiększenie odporności na rdzę i inne zagrożenia zewnętrzne.

Walory estetyczne i jakościowe odzwierciedla warstwa wierzchnia. Istotne jest to, aby spodnia strona blachy była wykończona lakierem epoksydowym.

Ilość warstw blachy dachowej jest niezbędna do utrzymania jej w możliwie najlepszym stanie. Dach jest narażony na największa ilość szkodliwych działań zewnętrznych. Wiatr, deszcz, śnieg, to tylko niektóre elementy, które wyrządzają duże szkody. Przy zakupie blachy dachowej warto dodatkowo zainteresować się z czego jest wykonana.

  Kiedy zdejmować folię ochronną z okien PCV ?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here