86
5
(1)

86

Najlepsze warunki do przechowywania roweru to te, które są zbliżone do panujących w naszych domach i mieszkaniach. Temperatura pokojowa, zero zawilgocenia pomieszczeń, żadnego dostępu do lejącej się z dachu wody. W praktyce jednak takie warunki można osiągnąć jedynie w przypadku ogrzewanej piwnicy lub garażu zlokalizowanego przy domu jednorodzinnym. Jeśli więc mamy odrobinę wolnego miejsca w takich pomieszczeniach, to bez wahania przeznaczmy go właśnie na przechowywanie roweru. Wygospodarowanie wolnej przestrzeni zwykle jest prostsze, gdy zdecydujemy się na przymocowanie roweru do ściany. W sklepach znajdziemy specjalne haki, służące do zawieszania roweru w pozycji prostopadłej lub równoległej w stosunku do ściany.

79

Na zdjęciu: haki służące do zawieszenia roweru w pozycji równoległej lub prostopadłej w stosunku do ściany.

Skutecznie niwelują problem braku wolnej przestrzeni w piwnicy lub garażu. Fot. Eco-Market

Nieco gorsze warunki zwykle panują w nieogrzewanych domkach drewnianych lub blaszanych, służących jako narzędziownie. Zimą, temperatura w środku takiego domku jest zbliżona do tej panującej na zewnątrz. Dodatkowo, zdarza się, że pomieszczenia tego typu ulegają okresowemu zawilgoceniu lub nawet zalaniu wodą. Dzieje się tak szczególnie w przypadku tych domków narzędziowych lub altanek letniskowych, o których zapominamy w czasie zimy. Jeśli więc wiemy, że trudno nam będzie o znalezienie wolnego czasu zimą na regularne odwiedzanie  takiej szopy na działce, wówczas warto na zimę zabrać rower do mieszkania. Ma to nie tylko aspekt techniczny (po zimie spędzonej na działce rower nierzadko potrzebowałby dużej renowacji), ale też czysto praktyczny: opuszczone na zimę działki bardzo często są po prostu okradane.

Z drugiej jednak strony, dla wielu z nas trzymanie roweru w domu to duży problem:  w typowym mieszkaniu  nie ma niego po prostu miejsca. Nie warto w takiej sytuacji wpadać na pomysł umieszczania roweru na balkonie lub w przyblokowym stojaku. Okresowo zamarzający i rozmarzający rower będzie potrzebował sporej renowacji w nowym sezonie.

81

Przyblokowy, publiczny stojak rowerowy nie jest najlepszym

miejscem do przezimowania dla roweru. Fot. Eco-Market

Na szczęście, wiele mieszkań ma dostęp do piwnic zlokalizowanych w podziemnych kondygnacjach budynków. Są to miejsca, w których również złodziejstwo rozwinięte jest do granic możliwości. Dlatego, właściciele droższych modeli decydują się na przypięcie roweru do haka umieszczonego w ścianie. W sklepach znajdziemy też stojaki, dzięki którym rower może zawisnąć na  suficie, co jest wybawieniem od problemu niewielkiej przestrzeni – typowa blokowa piwnica jest bowiem naprawdę mała i z trudem mieści najbardziej potrzebne przedmioty.

82

Wieszak służący do umieszczenia roweru na suficie jest szczególnie

popularny wśród posiadaczy małych piwnic-klatek w blokowiskach

Umieszczenie roweru na suficie lub przy ścianie będzie miało zawsze większy sens, gdy dodatkowo pokusimy się o odkręcenie kierownicy – zyskamy wówczas zdecydowanie więcej miejsca, a obecność sprzętu przestanie być dla nas praktycznie odczuwalna.
Haki służące do przywieszenia roweru na suficie lub na ścianie są pożądane, acz problematyczne dla osób, które w trakcie sezonu zimowego od czasu do czasu korzystają jednak z roweru. Każde użycie roweru oznacza konieczność umycia go przed powieszeniem z powrotem na hakach. Wszystko w obawie przed pobrudzeniem ścian i sufitu. Najprostszym rozwiązaniem jest w tym przypadku pokrycie ścian nawierzchnią odporną na zanieczyszczenia: płytkami PCV lub laminatem, tudzież okładziną o gładkiej strukturze.

Rower można zostawiać też na blokowym korytarzu – o ile nie zakłóca to zwyczajów panujących wśród sąsiadów. Inne rozwiązanie to przechowywanie go u znajomych, którzy dysponują wolnym miejscem w suchym pomieszczeniu. Warto też pomyśleć nad wynajęciem miejsca w przechowalni rowerów. Miejsca tego typu istnieją od lat w większych miastach. Miesięczna stawka za przechowanie roweru waha się od 20 do ok. 30 zł.

83

Zaletą przechowywania roweru w mieszkaniu jest ułatwiony dostęp

do sprzętu: w każdej chwili możemy go zdjąć z wieszaka i wyruszyć w plener

Niezależnie od miejsca przechowywania, dobrze jest zaopatrzyć się w pokrowiec, w którym można zamknąć cały sprzęt. Zabezpieczy on dodatkowo łożyska i łańcuchy przed zgubnym wpływem wilgoci.
Przed złożeniem roweru ostatecznie na zimę, koniecznie musimy go wyczyścić. Usuwamy nie tylko trawę i błoto, ale też wycieramy dokładnie łańcuch – do sucha, a następnie oliwimy go na nowo. Można również pokusić się o wykąpanie łańcucha w benzynie (służy temu benzyna ekstrakcyjna), ewentualnie w nafcie. Prace konserwacyjne przed zimą powinny też zakładać wyregulowanie przerzutek i hamulców.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

5 KOMENTARZE

  1. Mam właśnie problem, bo ukradli mi rower z balkonu na 2p. i niestety na wiosnę muszę sprawić sobie nowy, ale nie chciałbym w następną zimę znów stracić pare tysięcy zł więc podpowie ktoś ile kosztuje taki magazyn w Less Mess?

  2. Polecam firmę Less Mess Storage do przechowania nie tylko rowerów. Mają dostęp 24H, czyste i suche pomieszczenia. Plus darmowy transport. Fajna sprawa =)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here