Obejrzyj nasze wideo, gdzie pokazujemy jak zrobić obraz na ścianie w stylu Mondriana.
4.5
(2)

Miły dla oka układ kolorystyczny to zwykle wynik połączenia wzajemnie kompatybilnych kolorów, wtedy każda barwa współgra z pozostałymi ze swojego otoczenia. Szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach kolory nabierają wyjątkowego znaczenia, można je wówczas wykorzystać do skierowania uwagi na konkretne detale lub też jako sposób dostarczenia informacji. Kolory mogą ponadto przyćmić bądź ukryć mało istotne elementy przestrzeni. Co więcej, mogą nawet służyć jako narzędzie perswazji i wpływać na określone zachowania ludzkie.

Jak skutecznie i łatwo wybrać kolor do domu?

Aby uczynić proces wyboru koloru łatwiejszym, warto opanować kilka podstawowych zasad chromatyki i poznać wpływ kolorów na przestrzeń i ludzi. W wyborze kolorów światło odgrywa kluczową rolę – jego jakość, natężenie i kąt padania w znaczący sposób odpowiadają za to, jak w danej przestrzeni postrzegamy kolory. Ta sama barwa będzie wyglądała zupełnie inaczej w świetle dziennym, a inaczej w sztucznym, szczególnie w przypadku jaśniejszych odcieni.

Światło żarówki jest postrzegane jako ciepłe i bardziej żółte, z kolei świetlówki mają stosunkowo słabą moc odtwarzania właściwego koloru. Dlatego też tak ważne jest, aby wyboru kolorów dokonywać we właściwych warunkach świetlnych. Jasne i ciepłe kolory najlepiej nadają się do powierzchni skierowanych na północ i wschód, a relatywnie zimne barwy sprawdzają się na powierzchniach południowych i zachodnich.

Inne czynniki, które należy rozważyć, to między innymi wielkość powierzchni i jej przeznaczenie użytkowe. Z zasady do pomieszczeń takich jak kuchnie czy pokoje dzienne wybiera się jaśniejsze i bardziej neutralne kolory, niż do pomieszczeń, w których przebywa się tylko przez krótkie okresy czasu. Bardziej wyraziste barwy stosuje się do miejsc, gdzie łączą się przestrzenie. Podobnie, łazienki można rozjaśnić stosując nasycone kolory.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here