Zmiękczacz wody to urządzenie, które zamienia „jony twardości” w wodzie na obojętne cząsteczki sodu. Jak prawidłowo eksploatować zmiękczacz wody, by posłużył nam przez wiele lat?
Polecamy bezawaryjny zmiękczacz wody Denver Plus 30 – http://www.krainawody.pl/406-zmiekczacz-denver-plus-30.html – zmiękczacz wody polecany przez hydraulików.
Dbaj o poziom soli tabletkowej
Zmiękczacze wody muszą być regularnie regenerowane, aby twarda woda nie uchodziła do rur instalacji hydraulicznej i urządzeń gospodarstwa domowego.
Ilość wody między regeneracjami ustawiana jest zgodnie z tabelami przyjętymi przez producentów urządzeń. Należy pamiętać, by przed regeneracją w zbiorniku solanki zawsze znajdowała się sól tabletkowana.
Płukanie złoża jonowymiennego
Niektórzy, w ramach oszczędności, zmniejszają ilość wody przeznaczonej na regenerację żywicy jonowymiennej. Grozi to niedopłukaniem złoża, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia efektywności procesu uzdatniania wody. Do regeneracji zmiękczacza wody wykorzystywane jest „aż” ok. 180 litrów wody. To mniej więcej tyle, ile jest potrzebnych do wyprania jednego wsadu w pralkach starego typu albo dwóch wsadów w pralkach nowego typu.
Skawalona sól w zbiorniku
Zbiornik na solankę wymaga okresowej kontroli i czyszczenia. Częstotliwość czyszczenia zależy od typu i aplikowanej ilości soli. Warto na bieżąco sprawdzać stopień skawalenia (zlepienia się w grube kawałki) soli. Dodatkowo, w przypadku bardzo twardej wody może dojść do powstania osadów na zaworze solanki oraz w zespole pływakowym. Wtedy należy oczyścić układ stosując specjalne środki chemiczne.
Uważaj na żelazo i mangan
Standardowo złoże w zmiękczaczach wody wymienia się co 5-7 lat. Nadmiar żelaza, manganu albo siarkowodoru w wodzie może zmniejszyć czas eksploatacji żywicy jonowymiennej.
Należy sprawdzić, czy woda nie jest zanieczyszczona tymi pierwiastkami i ewentualnie zainstalować odpowiednie urządzenia przed procesem zmiękczania.
Urządzenia do usuwania żelaza i manganu z wody znajdziesz w sklepie http://www.krainawody.pl/
ff
Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że głowice 2-cyklowe znacznie ustępują 4-cyklowych(niestety na Polskim rynku jest tylko jeden model z taką głowicą tj. Water Technic). 2 cyklowe nie doczyszczają złoża, a to niestety wiąże się z tym, że woda po regeneracji może mieć słony posmak.
Nie wiedziałem, że żelazo oraz mangan ma wpływ na żywotność złoża w zmiękczaczu wody. Jakiego typu wahania żywotności to mogą być? Skoro normalnie zmiękczacz wody jest w stanie pociągnąć 5-7 lat bez wymiany złoża to przy wysokiej zawartości żelaza oraz manganu w wodzie ten okres spada do ilu lat? Proszę o odpowiedź.