Spis treści artykułu:
Właściwy obraz we właściwym miejscu
Urządzając mieszkanie, musimy pamiętać o tym, że końcowy efekt zależy nie tylko od zastosowanych barw, wybranych mebli czy rodzaju podłogi, ale także od detali. Wspaniałym sposobem na podkreślenie charakteru aranżowanego wnętrza jest powieszenie na ścianie obrazu – powinien on jednak zostać wybrany w starannie przemyślany sposób. Musi pasować do wnętrza nie tylko kolorystycznie, ale także stylistycznie. Malarstwo nowoczesne dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym, świetnie prezentować się będzie także w przestrzennych loftach. Nowoczesne obrazy dobrze wyglądają również w jasnych mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim. Pejzaże i portrety pasować będą do wnętrz stylizowanych i klasycznych.
Różnego rodzaju krajobrazy na płótnie wpiszą się doskonale w styl rustykalny, skandynawski lub prowansalski. Przed zakupieniem obrazu warto zastanowić się, czy ma być on punktem centralnym pomieszczenia, przyciągającym wzrok i zapraszającym do podziwiania, czy też może jedynie dopełnieniem całej kompozycji. Dzieło umieszczone w salonie za kanapą, w jadalni nad stołem, czy też w sypialni nad łóżkiem stanie się elementem wystroju; natomiast powieszone na pustej ścianie, pozbawionej innych ozdób i mebli, a dodatkowo dobrze oświetlone, od razu zwróci uwagę każdej osoby wchodzącej do pomieszczenia. Niezależnie od tego, jaką rolę ma pełnić, najważniejsze jest, żeby obraz po prostu nam się podobał.
Piękne ramy przy obrazach
Wieszając obraz na ścianie możemy zdecydować się na kilka sposobów jego oprawienia, od których zależeć będzie zarówno wygląd samego dzieła, jak i całego pomieszczenia. Po pierwsze, możemy zrezygnować z ram – taki zabieg sprawi, że uwagę całkowicie przyciągnie przedstawiona na płótnie postać lub scena. W przypadku kilku nieoprawionych obrazów rozmieszczonych na jednej lub paru ścianach uzyskamy efekt pracowni artystycznej, który warto podkreślić także poprzez umieszczenie najważniejszego dla nas obrazu na stojaku imitującym sztalugę.
Obrazy o bogatej kolorystyce bądź dużej ilości szczegółów najlepiej oprawić w proste ramy, pozbawione ornamentów. Zdobione ramy można rozważyć w przypadku portretów, ze względu na większą ilość tła. Wąskie oprawy w jednolitym kolorze świetnie sprawdzą się w przypadku malarstwa abstrakcyjnego. Różnego rodzaju sceny rodzajowe dobrze prezentować się będą natomiast w ramach szerokich, stanowiących swego rodzaju przejście pomiędzy wizją malarza a otaczającą obraz rzeczywistością.
Wieszamy obraz w domu – jak to robić?
Kiedy mamy wybrane dzieło i ramy, czas zastanowić się, jak zawiesić obraz. Jeśli miejsce wybraliśmy w sposób przemyślany i jesteśmy pewni, że obraz zostanie tam na długo, możemy zainstalować w ścianie trwały element mocujący. Jeśli natomiast nie chcemy ściany uszkodzić i dopuszczamy możliwość przeniesienia obrazu, warto zdecydować się na dwustronne taśmy montażowe. Świetnym sposobem są też rzepy do wieszania obrazów, dostępne w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Przydatna może okazać się również plastyczna masa mocująca.
Właściwie oprawione i wyeksponowane obrazy stanowią wspaniałą, oryginalną ozdobę mieszkania. Wybierając dzieło malarskie warto kierować się własnym gustem, ale także zapytać o radę ekspertów.