Kolor żółty symbolizuje światło, kreatywność ciepło i inteligencję. W znaczeniu psychologicznym pobudza wyobraźnię, poprawia pamięć, ułatwia twórczość i wprowadza pozytywne nastawienie do życia. W związku z tym, świetnie sprawdza się w pokojach do pracy twórczej. Pasuje do nowoczesnego wzornictwa, można go łączyć z szarościami, ale ciekawie też może prezentować się z turkusem i czernią.
Dlaczego kolor żółty?
W nowoczesnym wnętrzu, jasny kolor ściany, świetnie prezentuje się z akcentem ciepłej, żółtej barwy. Dekoracyjny beton pogłębia efekt i cudownie współgra z tym kolorem. Mimo swojej niewielkiej obecności w pomieszczeniu, wprowadza mocny akcent który ożywia, jasne stonowane wnętrze. Idealnie łączy się z szarością oraz bielą. Klasyczna cegła również świetnie komponuje się z żywym odcieniem żółci. Kolorystyka szarości, czerni, żółci z dodatkiem czerwonej klasycznej cegły powoduje tworzenie się loftowego charakteru wnętrza. Ściany w kolorze subtelnej szarości, ożywione intensywnym żółtym, dla kontrastu zestawione z czernią – równoważą całość. Oto kilka darmowych porad projektanta wnętrza, jak urządzić wnęrze z żółcią w roli głównej.
Biało-czarny pokój z elementami szarości i żółci
Żółć jest kolorem który świetnie sprawdza się w pokoju pracy, ponieważ sprzyja pracy umysłowej i twórczej. Kolor ten zestawiony z bielą, szarością, czernią oraz akcentem pomarańczy to inna propozycja na wnętrze. Prostota i nowoczesność w towarzystwie szarości i bieli jest świetnym tłem dla żółtych akcentów, natomiast element pomarańczy dodatkowo ożywia i dopełnia całość. Nowoczesny i przytulny salon z delikatnymi akcentami klimatu fabrycznego to kolejna propozycja przestrzeni z dodatkiem żółci. Monochromatyczna kolorystyka, klasyczna czerwona cegła, czerń jako obudowa biokominka i dodatki w kolorze żółtym, które ożywiły całe wnętrze tworzą ciekawe zestawienie. Urządzając wnętrze z kolorem żółtym należy pamiętać o równowadze. Kolor ten potrafi rozjaśnić pokój, jednak w nadmiarze może okazać się męczący. Dlatego nie urządzajmy monochromatycznie wnętrza w żółciach, tylko postarajmy się o tło dla tego koloru w postaci bieli, szarości czy czerni. Nawet w niewielkich ilościach, żółć będzie spełniała swoją funkcję, a często dominowała mimo swojej niewielkiej obecności we wnętrzuKontrast żółci oraz czerni po raz kolejny zdaje egzamin. Bardzo podobny efekt uzyskamy z dodatkiem ciepłego odcienia żółci, wpadającego wręcz w odcienie pomarańczy. Kolorystyczną bazę salonu stanowiącego szarość, uzupełni mocny żółto-pomarańczowym akcent.
Żółć na fototapecie
Symbol Lizbony – żółty tramwaj – pojawił się na tapecie w przedpokoju. Nawiązaniem do tego koloru są poduszki w rozbielonym odcieniu żółci pojawiające się na kanapie, oraz inne delikatne dodatki. Salon jest bardzo jasny i przestronny, dlatego akcent żółci również pojawia się w minimalnej, rozbielonej delikatnej wersji. Jest jednak widoczny, co jest dużą zaletą tego koloru – nie ginie „w tłumie”. Zupełnie inną, ciekawą propozycja może być nowoczesny salon z graficznymi akcentami. Ściany w salonie pomalowane na biało. Centralne miejsce zajmuje szara sofą z prostym stolikiem kawowym. Na drzwi została naklejona żółto-pomarańczowa folia samoprzylepna, pasująca kolorystycznie do całej aranżacji. Szafki i płytki w kuchni to również ciekawy motyw, a mianowicie żółto-pomarańczowe naklejki. Kącik jadalny to biały stół i pomarańczowe krzesła. Kolejnym świetnym rozwiązaniem są dwa piony centralnego ogrzewania pomalowane na pomarańczowo, w które zostały wkomponowane półki na książki.