Czysty szary jest jedynym kolorem neutralnym psychologicznie. W zbyt dużej ilości może jednak działać depresyjnie, dlatego należy pamiętać o odpowiednim doborze odcienia, prawidłowym oświetleniu, a także trzeba zwrócić uwagę na metraż danego pokoju czy mieszkania. Zastosowanie go dobrze się sprawdza, jednak często wymaga on niewielkiej domieszki bardziej konkretnego koloru, by mógł być bardziej interesujący.
Szary wcale nie jest smutnym kolorem w aranżacji wnętrz
Szary uznawany za nudny, ponury, nieciekawy, wcale nie musi taki być. W połączeniu z odpowiednim kolorem, może okazać się bardzo efektywny. Jego oblicza są różne, od jasnej, prawie białej szarości, do ciemnych grafitowych kolorów z domieszką fioletu czy niebieskiego.
Idealnie wręcz sprawdzi się minimalistycznych, jasnych przestrzeniach. Z dodatkiem żółci czy pomarańczy zyska loftowego klimatu. Będzie również świetnym tłem, dla jaskrawych czy mocnych akcentów kolorystycznych. Może stanowić tło we wnętrzu, natomiast sprawdzi się tez w roli pierwszoplanowej w monochromatycznych wnętrzach.
Faktura, materiał w kolorze szarym – to może się podobać
Sposobem na ten kolor może być również faktura i materiał, niekoniecznie trzeba bazować tylko na odcieniach. W monochromatycznych wnętrzach, duże znaczenie ma zestawienie materiałów – szary kamień, połyskująca stal czy matowy filc może być ciekawym pomysłem, dającym efekt zróżnicowania. W połączeniu z klasycznym kształtem mebli i brązowymi elementami, czy drewnem wnętrze zyska przytulności.
Szarość będzie się doskonale prezentowała nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale i w tych bardziej tradycyjnych. Zestawienie w pokoju kilku odcieni szarości sprawi, że wnętrze nabierze głębi.
Jasne kolory w połączeniu z szarością rozświetli pomieszczenie
Podobny efekt uzyskamy zestawiając szarość z odcieniami zieleni i żółci. Jeśli natomiast zestawimy go z lekkimi meblami oraz jasnym pomieszczeniem, można uzyskać efekt rozświetlenia przestrzeni.
Aranżacja szarości z różem to także niebanalny sposób na ten kolor. Jest to bardzo kobiece i subtelne połączenie, ponieważ róż dzięki szarości nie jest cukierkowy, natomiast szary robi się przytulny i ciepły. Warto też zastosować kilka odcieni szarości, dzięki czemu pokój nie będzie wydawał się mdły.
Jakie dodatki pasują do szarości w domu?
W tej kolorystyce doskonale będą się prezentowały barwne, wzorzyste tapety, fototapety oraz inne elementy o nasyconej barwie. Z kolei dodatek żółci, nawet w niewielkiej ilości wyjdzie na pierwszy plan przy szarych kompozycjach. Eleganckie wnętrze, uzyskamy łącząc szarość z przewaga bieli, oraz głęboką czernią zastosowaną w dodatkach. Dodając kilka klasycznych detali, stylizowanych foteli czy ozdobnych żyrandoli osiągniemy wnętrze o stylowym charakterze.