142365639544370700
5
(2)

Wśród mebli przeznaczonych na potrzeby szkół, przedszkoli i innych placówek tego typu można wyróżnić stoły i krzesła, meble komputerowe, nauczycielskie biurka, szafki dla uczniów, a także meble przeznaczone do pomieszczeń biurowych, socjalnych i gospodarczych.

Wymogi szkolnych i przedszkolnych wnętrz są zatem zróżnicowane i wynikają z potrzeb pracowników i uczniów. Przy zakupie mebli należy kierować się przede wszystkim zapotrzebowaniem ilościowym, a także jakością wykonania. Konstrukcja mebli powinna być solidna, trwała i stabilna. Należy przy tym uwzględnić, czy wybrane meble posiadają odpowiednie certyfikaty.

142365639544370700Wymagane certyfikaty dla mebli metalowych

Szkoły i inne placówki oświatowe powinny zapewnić wyposażenie wnętrz zgodne z obowiązującymi normami w trosce o bezpieczeństwo i higienę pracy.

O zgodności mebli szkolnych, przedszkolnych i sprzętu z odpowiednimi normami informują certyfikaty, którymi są oznaczone produkty. Obecnie polskie normy (PN – ISO 5970:1994) zostały zastąpione normami europejskimi (PN – EN), które automatycznie uzyskały status Polskiej Normy, jako że Polska jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Traktuje się to jako jeden z przejawów integracji państw należących do obszaru UE.

Stoliki i krzesła szkolne

Standardowe stoły i krzesła szkolne są wykonane z metalu i drewna. Na metalowym stelażu w wybranym kolorze znajduje się drewniany blat. W pomieszczeniach klasowych najczęściej można spotkać ławki dwuosobowe. Ławki jednoosobowe są raczej rzadko wybierane. Pierwsza propozycja sprzyja integracji uczniów i jest stosowana od lat.

Z kolei druga jest ukierunkowana na lepszą koncentrację dziecka w czasie zajęć i wynika z tendencji utrzymujących się w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się ławki trzyosobowe, ze względu na to, że wymagają największej przestrzeni, której w pomieszczeniach klasowych z reguły brakuje.

Przechowanie komputerów i dokumentów

Meble komputerowe i biurka nauczycielskie są wykonywane głównie z drewna. Prezentują się stylowo i nie są tak intensywnie eksploatowane w porównaniu z szafkami uczniów. Nie wymagają one także dodatkowych zabezpieczeń. Dokumenty są przechowywane w szafach biurowych, komputery są chronione poprzez zamknięcie pomieszczenia po zakończeniu zajęć.

  Osiedle Nowy Horyzont – zamieszkaj przy ul. Łomnickiej we Wrocławiu

Nieco inaczej jest w przypadku laptopów. Szafy służące ich przechowywaniu mają postać wielkogabarytowych mebli wykonanych z metalu. Ich wnętrze jest zabezpieczone zamkiem zamykanym na klucz. Wewnątrz znajdują się półki umożliwiające prawidłowe przechowanie przenośnych komputerów. Solidna konstrukcja szafy jest stabilna i odporna na uszkodzenia. Mebel prawidłowo zabezpiecza laptopy przed kradzieżą.

Meble w szkole – funkcjonalne i stylowe

Meble biurowe oraz inne szafy, szafki czy regały przeznaczone do pomieszczeń socjalnych i gospodarczych, a także służące do przechowywania osobistych przedmiotów należących do uczniów są wykonywane z drewna bądź metalu. Niemniej w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie metalowymi meblami ze względu na ich większą trwałość i odporność na uszkodzenia.

Meble drewniane są wybierane do bardziej reprezentacyjnych miejsc (np. do sekretariatu, gabinetu dyrekcji), ponieważ nie są tak intensywnie eksploatowane, a jednocześnie ocieplają wnętrze i nadają mu bardziej indywidualny charakter. W przypadku pozostałych pomieszczeń szkolnych względy użytkowe zdecydowanie przeważają nad walorami estetycznymi.

Błędem byłoby jednak stwierdzenie, że metalowe meble są pozbawione ładnego wyglądu. Polska marka Bakpol projektuje i produkuje meble szkolne o solidnej konstrukcji wykonanej ze stalowej blachy odznaczające się nowoczesną stylistyką.

Asortyment skierowany do szkół można obejrzeć pod adresem www.bakpol.pl/kategoria/szkola – meble szkolne. Forma mebli nawiązuje do nowoczesnej stylistyki zapoczątkowanej przez szkołę Bauhausu. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru kolorystyki mebli.

W pomieszczeniach gospodarczych, biurowych i socjalnych sprawdzają się stonowane barwy. Z kolei w przypadku mebli przeznaczonych głównie lub wyłącznie do użytku uczniów można postawić na bardziej intensywne i wyraziste kolory, aby stworzyć wnętrza przyjazne dla maluchów i nastolatków.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here