Spis treści artykułu:
Patrz uważnie!
Zarówno rynny jak i rury spustowe muszą zbierać deszczówkę z dachu, aby następnie odprowadzić ją możliwie najdalej ścian domu. Warunkiem tego, jest ich bezwzględna szczelność i trwałość, ponieważ po montażu przechodzą prawdziwy sprawdzian wytrzymałości. Poddawane są działaniu wielu szkodliwych i wyniszczających czynników, takich jak bardzo wysoka i niska temperatura, deszcz, promieniowanie słoneczne, wiatr czy nawet ciężar śniegu, lodu oraz wiszących sopli.
Zatem jakie podstawowe cechy powinny posiadać elementy systemu orynnowania? Oprócz wspomnianej już szczelności i trwałości niezmiernie ważnymi cechami są również: nierdzewność, odporność na utratę koloru, odgniecenia czy zarysowania. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na aspekt estetyczny.
Rodzaje rynien
Rodzaje rynien dzieli się ze względu na materiały, z jakich zostały one wykonane oraz kąt ich przekroju. Dzięki temu mamy do wyboru rynny:
-
- Rynny metalowe – wykonywane z ocynkowanej, stalowej blachy. Są trwałe i wytrzymałe, a także stanowią jedną z najczęściej wybieranych opcji.
-
- Rynny z tworzyw sztucznych PCV, bardzo gładkie, co zapobiega osadzaniu się zabrudzeń.
-
- Rynny aluminiowe – trwałe i lekkie, powlekane są specjalną powłoką ochronna, dzięki czemu mamy duży wybór ich koloru.
-
- Rynny z tytan cynku – odporne są na działanie różnych czynników atmosferycznych, jednak ich dość duża chropowatość powoduje łatwiejsze osadzanie się zabrudzeń.
-
- Rynny drewniane – sprawdzają się do domów wykonanych z naturalnych materiałów.
Ze względu na kąt ich przekroju rynny dzielimy na:
-
- Półokrągłe,
-
- Trapezowe,
-
- Kwadratowe,
-
- Półepileptyczne,
-
- Imitujące gzyms,
-
- Prostokątne.
A na koniec…
Wybór rynny zależy od domu, a w szczególności od rodzaju dachu, ponieważ należy pamiętać, iż niektórych materiałów oraz tworzyw łączyć się nie powinno. Rynny zamontowane w odpowiedni sposób posłużą nam przez bardzo długi czas.
W tym przypadku ekonomiczne rozwiązania nie są wskazane – musimy pamiętać, że wiążą się one z niższą jakością. Lepiej zainwestować w coś, co posłuży nam długie lata, niż wymieniać co jakiś czas.