czy-tynki-mozaikowe-sa-trwale-wszystko-co-warto-wiedziec-o-tynkach-mozaikowych-1
4
(6)

Co to są tynki mozaikowe?

Tynki mozaikowe powstają przez połączenie kruszywa kwarcowego za pomocą żywic syntetycznych, np. epoksydowych czy akrylowych. Stosowany grys może być naturalny lub sztuczny, a tynki mogą być wielobarwne lub jednobarwne. Droższe zrobione są z barwionego ogniowo kruszywa. W tańszych materiałach kruszywo jest barwione za pomocą pigmentów organicznych. Tynki mozaikowe różnią się też wytrzymałością

Gdzie nadaje się tynk mozaikowy

W zależności od zastosowanego do jego wyrobu kruszywa i wytrzymałości żywic, tynk mozaikowy może być stosowany na zewnętrznych i wewnętrznych ścianach budynku. Nie wszystkie jednak nadają się na ściany elewacyjne – o właściwościach materiału dowiesz się z opakowania i informacji dostępnych u producenta. Mozaikowe masy tynkarskie stosuje się głównie do ręcznego wykonywania cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Szczególnie polecane są do korytarzy, hallów, biur, pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych o dużym natężeniu ruchu, ponieważ są wytrzymałe mechanicznie.

Cechy tynków mozaikowych

Szeroka paleta melanży kolorystycznych sprawia, że tynk mozaikowy możesz łatwo dopasować do otoczenia budynku. Nie tylko walory dekoracyjne decydują o tym, że mozaiki są często wybieranymi materiałami na elewacje i ściany. Są też łatwe do utrzymania w czystości ze względu na odporność kruszywa na szorowanie. Większość mas mozaikowych po stężeniu tworzy wytrzymałą powłokę, która jest odporna na uderzenia, odpryskiwanie i ubytki. Te tynki, które są przeznaczone na zewnątrz są też odporne na promienie ultrafioletowe i nie są wrażliwe na deszcz – nie odbarwiają się.

Mozaika na całą ścianę czy na jej fragment?

Mozaiki dobrze wyglądają na części ściany – ze względu na ich wytrzymałość na ścieranie i zabrudzenia stosuje się je na cokołach, gzymsach czy pilastrach. Jeśli są odporne na wodę, będą stanowiły dodatkową ochronę murów przed zawilgoceniem. Produktów zwykle nie zaleca się stosować w miejscach stale narażonych na działanie wody, np. w pobliżu basenów, brodzików czy niezadaszonych murkach ogrodzeniowych. Nie wszystkie tynki mogą też nadawać się wyłożenie na ścianę wyeksponowaną na działanie słońca. Tynk w ciemnych kolorach może zbyt szybko się nagrzewać, przez co w domu w okresie letnim może szybko podnosić się temperatura, co oczywiście nie wpływa pozytywnie na komfort mieszkańców.

Kładzenie na ścianie tynku mozaikowego

Podłoże pod zastosowanie mozaiki musi być pozbawione pęknięć i czyste. Wszelkie nierówności i szczeliny powinny być zaszpachlowane – jeśli powierzchni będzie nierówna, zużyjesz więcej materiału, co zwiększy koszty całej inwestycji. O tym, jak położyć na ścianie tynk mozaikowy, dowiesz się tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/wykonczenie/jak-polozyc-na-scianie-tynk-mozaikowy.html

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 6

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here