Vision BMS to system łatwy do zrozumienia dla użytkownika końcowego, ale również intuicyjny podczas konfiguracji przez integrator, a to sprawa kluczowa.
Elastyczność interfejsu
Interfejs systemu Vision BMS jest oparty o tzw. widoki. Widok stanowi zdefiniowany układ okien, których można zdefiniować nieograniczoną liczbę, a przełączać pomiędzy nimi można za pomocą górnej belki menu lub przycisków zamieszczonych wewnątrz widoku. Do każdego z widoków można przypisać ikonę poprawiając tym samym estetykę i intuicyjność. Widoki mogą być definiowane przez instalatora lub użytkownika systemu.
System umożliwia zdefiniowanie spersonalizowanych zestawów widoków dla każdego użytkownika. Dzięki temu każda z osób otrzyma tylko interesujące ją informacje (interfejs dla osób obsługujących tylko jedną funkcję systemu może być bardzo prosty).
Dostępne elementy interfejsu
Widok w Vision BMS jest budowany w sposób analogiczny do konfiguracji widżetów w systemie Android. Na widok „wrzucamy” interesujący nas element, następnie ustawiamy go w odpowiednim miejscu i dopasowujemy właściwy rozmiar. Podczas tworzenia widoków mamy dostępne następujące elementy:
SYGNALIZATORY, SUWAKI, PRZYCISKI
Najbardziej uniwersalne elementy, które z jednej strony pozwalają na odczyt stanu systemu, a z drugiej umożliwiają realizują sterowanie. Do wyboru są przyciski jedno i dwustanowe, suwaki, zadajniki RGB, sygnalizatory dwustanowe, liczbowe i tekstowe.
OKNO MAPY
Przedstawia plan lub zdjęcie wnętrza wraz z naniesionymi ikonami aktywującymi poszczególne funkcje budynku. Obraz wewnątrz okna możemy w dowolny sposób powiększać, zmniejszać i przesuwać, aby zlokalizować najbardziej interesujące nas miejsce. Okno mapy może automatycznie przesunąć się w miejsce budynku, które wymaga naszej uwagi.
SZYFRATOR
Po wprowadzeniu poprawnego numeru PIN aktywuje akcję w systemie. Używany jest najczęściej do rozbrajania alarmu lub funkcji niedostępnych dla każdego. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dostępna jest opcja losowania kolejności wyświetlania przycisków szyfratora (nie możliwe jest wtedy domyślenie się numeru PIN po rozmieszczeniu odcisków palców na ekranie).
OKNO KAMERY
Przedstawia obraz z kamery, umożliwia sterowanie kamerami obrotowymi oraz manualne uruchamianie nagrań wideo i wykonywania zdjęć.
DZIENNIK ZDARZEŃ
Reprezentuje wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w systemie.
OKNO WYKRESU
Przedstawia wykres dowolnej wartości liczbowej w czasie. Najczęściej jest używany do reprezentacji wartości fizycznej (np. temperatury) lub zużycia medium (np. energii elektrycznej). Wizualność wykresu można sparametryzować, dopasowując go do swoich potrzeb.
LISTA
Lista umożliwia zliczanie elementów. Najczęściej używana do zliczania osób znajdujących się w budynku lub samochodów znajdujących się na parkingu.
Dostęp mobilny
Zgodnie z obecnymi trendami na rynku, bardzo duży nacisk został również nałożony na dostęp do systemu poprzez urządzenia mobilne. Vision BMS ma pełne wsparcie dla telefonów komórkowych oraz tabletów pracujących w oparciu o systemy Android oraz iOS. Aplikacje stworzone dla urządzeń mobilnych mają interfejs analogiczny do tego, który możemy zaobserwować na głównej konsoli systemu lub panelu dotykowym.
Konfiguracja interfejsu odbywa się w jednym centralnym punkcie i automatycznie propaguje do wszystkich urządzeń (nie ma potrzeby konfigurować każdego urządzenia samodzielnie). Ponadto widoki dopasowują się do urządzeń na których będą pokazywane.
Aplikacje klienckie na urządzenia mobilne wspierają też obsługę orientacji ekranu. Dany widok po zmianie orientacji z pionowej na poziomą może przedstawiać nieco inne informacje lub te same informacje w innej formie.
Przykładowo – widok poziomy może zawierać obraz z kamery umieszczonej w pomieszczeniu wraz z przyciskami umożliwiającymi sterowanie tym pokojem. Po obróceniu ekranu do pozycji poziomej obraz z kamery może powiększać się na pełny ekran, dzięki czemu użytkownik ma możliwość otrzymania bardziej szczegółowego obrazu.
Innym przykładem może być pokazanie na widoku poziomym tylko podstawowych parametrów sterowania pomieszczeniem, natomiast obrócenie ekranu do pozycji pionowej udostępni użytkownikowi bardziej zaawansowane ustawienia.
Jeśli część z użytkowników budynku nie jest dobrze obeznana z techniką, system ma możliwość sterowania również za pomocą klasycznych łączników, a dzięki wbudowanemu w Vision BMS syntezatorowi mowy system przemówi ludzkim głosem w sposób zrozumiały dla każdego.
Zapraszamy na stronę producenta – firmy Apa Innovative.