Co decyduje o tym czy okno zalicza się do okien typowych lub nietypowych ? Trzy aspekty : kształt, wymiar i funkcja.
- kształt – okno typowe zawsze ma kształt prostokąta. Okna o innych kształtach (łukowe, skośne, trójkątne) automatycznie będą oknami nietypowymi, niezależnie od wymiarów.
- wymiar – producenci okien w swojej ofercie mają najczęściej od 30 do 40 typowych rozmiarów. Warto pamiętać, że bardzo często okna typowe mają pewną tolerancję. W niektórych fabrykach jest to +/- 35 mm, w innych +/- 20 mm, ale są też takie, które
nie uwzględniają żadnej tolerancji. Rozważmy to na przykładzie jednego z najbardziej
popularnych okien, potocznie nazywanego „150 na 150”. Wyjściowym wymiarem dla
takiego okna typowego jest wymiar 1465 x 1435 (szerokość x wysokość). Jeśli producent
gwarantuje tolerancję +/- 35 mm, oznacza to, że każde okno w przedziałe 1430 – 1500 po szerokości i 1400 – 1470 w wysokości będzie oknem typowym.
- funkcja – niektóre funkcje okien lub ich połączenia szeregują okna w grupie nietypowych.
Na przykład okna nieotwierane, tzw. FIX-y zawsze będą oknami nietypowymi, podobnie jak
okna przesuwne, lub okna dwuskrzydłowe, w których jedna z kwater będzie FIX-em.
Na koniec coś optymistycznego. Jeśli z jakichś względów okna do naszego domu lub mieszkania są oknami nietypowymi, nie wpadajmy w panikę. Poza skrajnymi przypadkami – na przykład gdy wszystkie okna w naszym domu są oknami łukowymi – dopłata do okien nietypowych nie jest na tyle duża, by nie można było sobie na nią pozwolić.
Pamiętajmy też, że bardzo często lepiej zamówić okno „na wymiar”, które będzie co prawda nietypowe, ale które szybciej i dokładniej zamontujemy, niż zaoszczędzić 70 – 100 zł na oknie typowym, za to montaż i ostateczny wygląd pozostawi wiele do życzenia.
Oferta okien typowych i nietypowych na stronie Partnera Cyklu – GERDEX drzwi i okna
www.gerdex.com.pl