Kontaktrony (czujki magnetyczne) są prostymi urządzeniami, które mogą być stosowane zarówno w domowych warunkach, jak i motoryzacji i automatyce przemysłowej.
Czym są kontaktrony?
Kontaktron to urządzenie zwiększające bezpieczeństwo w mieszkaniu lub domu. Są to czujki magnetyczne, które montuje się w okna lub drzwi jako dodatkowy element kontroli dostępu. Urządzenie składa się z rurki, magnesu i zatopionych stykach. Gdy ktoś otworzy okno bez pozwolenia, spowoduje przerwanie obwodu, a co za tym idzie – włączy alarm. Sygnał zostanie uruchomiony zanim intruz wejdzie do mieszkania.
Do jakich domów są głównie skierowane kontaktrony?
Czujki magnetyczne są głównie skierowane do domów inteligentnych i energooszczędnych. Nowsze produkty są kompatybilne z innymi urządzeniami elektrycznymi. Z łatwością można je więc wzbogacić o funkcję sterowania grzejnikami lub oświetleniem. W domach energooszczędnych stosuje się kontaktrony nawierzchniowe, które są zasilane energią słoneczną. Można również wybrać wersję wpuszczaną, która jest niewidoczna i zasila się ją baterią działającą średnio 5 lat. Ponadto ukryta czujka magnetyczna jest przydatna podczas budowy lub remontu, ponieważ standardowe kontaktrony mogą nie działać prawidłowo w związku z nadmiernym zapyleniem.
Ogólne zastosowanie kontaktronów
Czujki magnetyczne używane są w automatyce w celu wykrycia pozycji tłoków siłowników na produkcji lub na taśmach przesyłowych. Kontaktrony ułatwiają odnalezienie pozycji przedmiotu w ruchu. W tym celu używane są też czujki optyczne. Kontaktrony stosuje się też do określenia dokładnego położenia maszyny w stosunku do podłoża, np. ramienia robota. Czujki magnetyczne sprawdzają się też jako alarm w przypadku włamania do bramy wjazdowej. Jeśli są kompatybilne z systemem alarmowym to mogą też regulować klimatyzację w pomieszczeniu. Standardowe alarmy są łatwo naruszalne przez zwierzęta domowe. Kontaktrony natomiast alarmują tylko w przypadku próby włamania.