Młotowiertarka to inaczej młot udarowo-obrotowy. Dzięki niej możliwe jest wiercenie otworów w twardych podłożach, takich jak beton czy kamień. Zasadniczą cechą, która odróżnia młotowiertarki od zwykłych wiertarek udarowych, jest funkcja udaru pneumatycznego. Dzięki temu elektronarzędzia tego typu podczas pracy, nie wymagają silnego docisku do podłoża, dlatego ich użytkowanie jest wygodniejsze i efektywniejsze.
Spis treści artykułu:
Funkcje urządzenia
Młotowiertarki mogą pracować w trzech trybach. Podstawowym jest wiercenie z udarem. Funkcja ta pozwala na przygotowanie otworów w różnych podłożach, zwłaszcza w tych twardszych np. w cegłach czy betonie. Podczas wiercenia z funkcją udaru, mechanizm elektronarzędzia jednocześnie obraca wiertło oraz wytwarza regularne uderzenia o podłoże. W przypadku stosowania młotowiertarki w takim celu, należy używać specjalnych wzmacnianych wierteł z ostrzem z węglików spiekanych.
Młotowiertarka może być również stosowana do przygotowania otworów w takich materiałach jak drewno czy metal. W tym przypadku należy ustawić pracę urządzenia na wiercenie bez udaru, dzięki czemu silnik będzie wprawiał w ruch obrotowy zamontowane w uchwycie wiertło.
Natomiast, gdy silnik urządzenia wprawia w ruch jedynie mechanizm udaru bez obracania wiertła, w takim przypadku młotowiertarka posiada funkcję kucia. Urządzenie posiadające takie możliwości będzie przydatne podczas usuwania starych tynków, skuwania posadzek czy wykonywania bruzd w ścianach np. pod przewody. Wszystkie wymienione funkcje łączą w sobie np. młotowiertarki Makita.
Energia udaru
Parametrem, na który należy zwrócić uwagę przede wszystkim, jest energia pojedynczego udaru, która jest wyrażana w dżulach. W przypadku młotowiertarek przeznaczonych do użytku amatorskiego, urządzenia o energii od 5 do 10 dżuli będą zadowalającym rozwiązaniem, ponieważ umożliwią skuteczne przygotowanie otworów w twardych podłożach.
Moc urządzenia
Kolejnym elementem, na który powinieneś sprawdzić jest moc urządzenia. Im jest wyższa, tym dłużej można nieprzerwanie pracować oraz stosować wiertła o większej średnicy. Do użytku domowego oraz stosowania podczas sporadycznych remontów w zupełności wystarczy młotowiertarka o mocy do 1000W.
Rodzaj uchwytu
Ponadto poszukując idealnej młotowiertarki do swojego przydomowego warsztatu, należy zwrócić uwagę również na rodzaj uchwytu. W tego typu urządzeniach stosowane są przede wszystkim uchwyt SDS Plus oraz SDS Max. W pierwszym przypadku młotowiertarka wyposażona w taki uchwyt będzie przeznaczona przede wszystkim do wiercenia z funkcją udaru oraz do sporadycznego kucia. Dlatego jeśli nie planujesz szeroko zakrojonego skuwania ścian, uchwyt SDS Plus powinien w zupełności wystarczyć. Natomiast jeśli jednak chcesz wykonać szerzej zakrojone działania, połączone z kuciem bruzd, otworów i częściowymi wyburzeniami, lepiej zdecydować się na sprzęt z uchwytem SDS Max.
Moc urządzenia – to jest pytanie. Piszą jak chcą, a kupujący nic nie wiedzą! Tak samo jak energią udaru.