concrete
5
(1)

Jak uzyskać beton odporny na wodę?

Uzyskuje się go poprzez dodanie na etapie produkcji kruszywa bądź też pospółki. Bardzo ważna jest grubość ziaren, które muszą być bardzo małe. Wielkość zbliżona do piasku sprawia, że beton jest wodoszczelny.

Domieszka takich nieco większych gwarantuje wysoką stabilność. W efekcie wyeliminowane zostają puste przestrzenie, które mogłyby stanowić drogę dla wody oraz wilgoci. Bardzo duże znaczenie ma także ilość wody w mieszance. Trzeba pamiętać, że im więcej wody zostanie zastosowane, tym większa jej ilość wypływa na etapie schnięcia. W efekcie tworzą się kanaliki kapilarne, które są niepożądane. Im wyższy stopień wodoszczelności, tym mniejsza ilość kapilar.

Wodoszczelność betonu można uzyskać też na kilka innych sposobów. Odpowiednie domieszki nie są bowiem jedynym rozwiązaniem. Do stosowanych metod zalicza się:

  • wibrowanie betonu po wylaniu;
  • stosowanie specjalnego impregnatu;
  • wykorzystując dodatkową warstwę hydroizolacyjną wykonaną z innego materiału.

Zastosowanie betonu wodoszczelnego

Ten rodzaj betonu stosowany jest przede wszystkim w konstrukcjach wodnych bądź tych elementach, które położone są pod zwierciadłem wody.

Sprawdza się też w:

  • konstrukcjach wodnych;
  • elementach konstrukcyjnych, które wyjątkowo mocno narażone są na działanie wody.

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, to wykorzystuje się przy budowie piwnic, ław oraz płyt fundamentowych. Jest niezastąpiony w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. Skutecznie chroni ściany przed napierającą na nie wodą. Jego zastosowanie sprawia, że czas przesiąknięcia wody przez ścianę zostaje wydłużony.

Czy beton wodoszczelny w pełni chroni przed wodą?

Jednocześnie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie chroni przed działaniem wody w stu procentach. Dlatego w każdym przypadku zaleca się również umieszczenie na ścianach masy hydroizolacyjnej. Wybierając ten beton, trzeba również brać pod uwagę nie tylko właściwości stosowanej mieszanki, ale także tak zwane klasy ekspozycji, czyli warunki, w jakich będzie użytkowany.

  Ile kosztuje układanie płytek?

Beton wodoszczelny to niewątpliwie produkt o szerokim zastosowaniu i wyjątkowo dobrych właściwościach. Obecnie trudno sobie bez niego wyobrazić budowę w miejscach, które narażone są  na działanie wody. Trzeba jednak pamiętać, że będzie tylko wtedy się sprawdzał, kiedy jego pielęgnacja będzie właściwa. Jednocześnie mający doświadczenie i wiedzę producent bez trudu opracuje idealną mieszankę, która będzie posiadała pożądane właściwości.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here