Dziecięce łóżko stanowi nie tylko oazę spokoju, odpoczynku i regeneracji sił po szalonych zabawach, ale jest również często miejscem, w którym pociecha czyta książkę lub ogląda telewizję. W okresie zachorowań na grypę, łóżko staje się małym centrum dowodzenia, z którego dziecko może zarządzać rodziną chcącą mu w tym czasie przychylić nieba. Czym warto się kierować, wybierając nowe łóżko dla chłopca?

Po pierwsze: wygodny materac

Dobry materac to absolutna podstawa. Powinien być dostosowany do wieku i wagi dziecka. Szczególnie w okresie intensywnego wzrostu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Powinien on, podobnie jak szyja, znajdować się w neutralnej pozycji. Takie ułożenie minimalizuje stres, pozwalając kręgosłupowi rosnąć bez żadnych ograniczeń. Materac musi być odpowiednio miękki, aby sen był komfortowy, a zarazem na tyle mocny i stabilny, aby ciało dziecka się w nim nie zapadało. Rosnący kręgosłup jest elastyczny i bardziej podatny na trwałe odkształcenia, dlatego dziecko nie powinno spać na zbyt miękkim podłożu. Najlepiej swoje zadanie spełniają materace kieszonkowe, które są wyposażone w dużą liczbę sprężyn schowanych w specjalnych kieszonkach. Stanowią one dobrą podporę dla układu kostnego, są zdrowsze dla pleców, a tym samym zapewniają jakościowy wypoczynek. Nowoczesne materace kieszonkowe zawierają często naturalne wypełnienia, takie jak wełna, bawełna, a nawet kaszmir. Ich górna warstwa jest wykonana z oddychających tkanin, podobnie jak konstrukcja wnętrza, która zapewnia swobodny przepływ powietrza, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu i poceniu dziecka podczas snu.

Po drugie: czystość i brak alergenów

Organizm małego dziecka, podobnie jak dorosłego, każdej nocy nie tylko się poci, ale także pozostawia wokół siebie drobinki złuszczonego naskórka. Wilgoć, w połączeniu z ciepłem i czynnikiem biologicznym, tworzy idealne warunki do rozwoju roztoczy. Stąd już tylko krok do alergii, astmy i ich nieprzyjemnych dolegliwości. Aby tego uniknąć, już na etapie wyboru materaca warto dokupić do niego ochraniacz, który będzie można regularnie prać i w ten sposób utrzymać większy poziom higieny w bezpośrednim otoczeniu pociechy. Ochraniacz na łóżko stanowi zabezpieczenie antyalergiczne i utrudniające wchłanianie wilgoci przez materac.

Po trzecie: rama łóżka

Rama łóżka powinna być tak skonstruowana, aby ograniczać ryzyko wypadnięcia pociechy, szczególnie gdy ta ma tendencję do wiercenia się w czasie snu. Stelaż musi stanowić dobrą podporę dla materaca i bez problemu dźwigać jego ciężar, powiększony o wagę dziecka. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, rama powinna spełniać oczekiwania pociechy w tym zakresie. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli różniących się kolorem, stylistyką i materiałem wykonania. Rodzice mogą zdecydować się na łóżka dla chłopców o wyprofilowanych, dynamicznych kształtach przypominających modele samochodów, ale również na – bardziej neutralne i eleganckie – drewniane łóżka w pastelowym odcieniu szarości, idealnie pasujące do pokojów urządzonych w stylu skandynawskim.

Wybieramy łóżko dla chłopca. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?
5 (100%) 2 ocen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here