5
(3)

Dziecięce łóżko stanowi nie tylko oazę spokoju, odpoczynku i regeneracji sił po szalonych zabawach, ale jest również często miejscem, w którym pociecha czyta książkę lub ogląda telewizję. W okresie zachorowań na grypę, łóżko staje się małym centrum dowodzenia, z którego dziecko może zarządzać rodziną chcącą mu w tym czasie przychylić nieba. Czym warto się kierować, wybierając nowe łóżko dla chłopca?

Spis treści artykułu:

Po pierwsze: wygodny materac

Dobry materac to absolutna podstawa. Powinien być dostosowany do wieku i wagi dziecka. Szczególnie w okresie intensywnego wzrostu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Powinien on, podobnie jak szyja, znajdować się w neutralnej pozycji. Takie ułożenie minimalizuje stres, pozwalając kręgosłupowi rosnąć bez żadnych ograniczeń. Materac musi być odpowiednio miękki, aby sen był komfortowy, a zarazem na tyle mocny i stabilny, aby ciało dziecka się w nim nie zapadało. Rosnący kręgosłup jest elastyczny i bardziej podatny na trwałe odkształcenia, dlatego dziecko nie powinno spać na zbyt miękkim podłożu. Najlepiej swoje zadanie spełniają materace kieszonkowe, które są wyposażone w dużą liczbę sprężyn schowanych w specjalnych kieszonkach. Stanowią one dobrą podporę dla układu kostnego, są zdrowsze dla pleców, a tym samym zapewniają jakościowy wypoczynek. Nowoczesne materace kieszonkowe zawierają często naturalne wypełnienia, takie jak wełna, bawełna, a nawet kaszmir. Ich górna warstwa jest wykonana z oddychających tkanin, podobnie jak konstrukcja wnętrza, która zapewnia swobodny przepływ powietrza, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu i poceniu dziecka podczas snu.

Po drugie: czystość i brak alergenów

Organizm małego dziecka, podobnie jak dorosłego, każdej nocy nie tylko się poci, ale także pozostawia wokół siebie drobinki złuszczonego naskórka. Wilgoć, w połączeniu z ciepłem i czynnikiem biologicznym, tworzy idealne warunki do rozwoju roztoczy. Stąd już tylko krok do alergii, astmy i ich nieprzyjemnych dolegliwości. Aby tego uniknąć, już na etapie wyboru materaca warto dokupić do niego ochraniacz, który będzie można regularnie prać i w ten sposób utrzymać większy poziom higieny w bezpośrednim otoczeniu pociechy. Ochraniacz na łóżko stanowi zabezpieczenie antyalergiczne i utrudniające wchłanianie wilgoci przez materac.

Po trzecie: rama łóżka

Rama łóżka powinna być tak skonstruowana, aby ograniczać ryzyko wypadnięcia pociechy, szczególnie gdy ta ma tendencję do wiercenia się w czasie snu. Stelaż musi stanowić dobrą podporę dla materaca i bez problemu dźwigać jego ciężar, powiększony o wagę dziecka. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, rama powinna spełniać oczekiwania pociechy w tym zakresie. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli różniących się kolorem, stylistyką i materiałem wykonania. Rodzice mogą zdecydować się na łóżka dla chłopców o wyprofilowanych, dynamicznych kształtach przypominających modele samochodów, ale również na – bardziej neutralne i eleganckie – drewniane łóżka w pastelowym odcieniu szarości, idealnie pasujące do pokojów urządzonych w stylu skandynawskim.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. MYy dla naszego 3latka kupiliśmy łóżko które można rozsuwać, gdy dziecko rośnie. Fajna sprawa na długie lata użytkowania mebelka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here