łóżko piętrowe
3
(2)

Zalety i wady łóżek piętrowych

Łóżka piętrowe mają zarówno swoich gorących zwolenników, jak i przeciwników. Przyjrzyjmy się argumentom jednej i drugiej strony, czyli zaletom i wadom łóżek piętrowych.

Sprawdź dostępne łóżka piętrowe 3 osobowe: https://oazasnu.pl/lozka-drewniane-producent/lozka-pietrowe-3-osobowe

Oszczędność miejsca w pokoju

Łóżka piętrowe to rozwiązanie aranżacyjne, które pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca w pokoju – to najistotniejsza zaleta tego rodzaju mebli. Na powierzchni, którą zajmowałoby łóżko jednoosobowe stawia się mebel sypialniany dla dwóch lub nawet trzech osób, co oznacza oszczędność od około 2 do około 4 metrów kwadratowych powierzchni. Sporo, zwłaszcza gdy mamy do urządzenia niewielkie pomieszczenie – standardowe pokoje / sypialnie w budynkach wielorodzinnych najczęściej maja powierzchnię maksymalnie 10 – 12 metrów kwadratowych. 

Możliwość stworzenia ciekawej aranżacji wnętrza

Ponadto drewniane łóżko piętrowe to zdecydowanie łady i bardzo uniwersalny mebel, który doskonale wpisuje się we wnętrza urządzone w dowolny stylu i kolorystyce, dodając im zdecydowanego charakteru. Drewniane łóżko 2 osobowe lub 3 osobowe będzie atrakcyjnym elementem aranżacji zarówno w subtelnym stylu skandynawskim (zestawione z pastelowymi dodatkami, jasnymi i naturalnymi tekstyliami, miękkimi dywanami i drewnianą podłogą), jak i bardzo modnym stylu industrialnym (zestawione z oryginalnymi akcesoriami i surowymi materiałami, np. cegłą lub betonem na ścianach). Wysokie konstrukcje łóżek pozytywnie wpływają na optykę wnętrz, które wydają się wyższe i większe.

łóżko piętrowe dziecięce

Dodatkowa atrakcja i spełnienie dziecięcego marzenia

Jak już wspomnieliśmy we wstępie – większość dzieci marzy o łóżku piętrowym, a jego użytkowanie (bo nie mówimy tutaj tylko i wyłącznie o spaniu!) daje im mnóstwo radości. Wyposażenie pokoju rodzeństwa w łóżko piętrowe jest dość naturalnym wyborem, ale takie łóżka coraz częściej stają również w pokojach zamieszkiwanych przez jedno dziecko – górny poziom jest miejscem do spania, a dolny miejscem do zabawy (zamiast drugiego materaca „na parterze” można stworzyć kącik do zabawy na dywanie, wstawić tam wygodne pufy lub biurko lub pufy). 

Czy to na pewno bezpieczne i komfortowe?

Kwestia bezpieczeństwa i komfortu korzystania z łóżka piętrowego jest tą najczęściej podnoszoną przez osoby szukające wad łóżek piętrowych dwuosobowych i trzyosobowych. Każde wysokiej jakości, odpowiednio zaprojektowane górne łóżko posiada odpowiednio zaprojektowane barierki, które zapobiegają spadnięciu z materaca podczas snu, a o bezpieczeństwie wchodzenie i schodzenia na i z górnego poziomu mebla decyduje rodzaj zamocowanej drabinki lub schodków oraz umiejętności dziecka. Ze spania na górze powinny korzystać dzieci, które doskonale (nawet z zamkniętymi oczami) radzą sobie z drabinką / schodkami. Solidne, drewniane konstrukcje zapewniają stabilność i komfort użytkownikom łóżka – bez względu na to, na którym poziomie śpią. 

Nie do każdego pokoju! 

Łóżka piętrowe są doskonałym rozwiązaniem do mniejszych i większych dziecięcych pokoi (i nie tylko, bo stosowane są również, np. w akademikach czy pokojach hostelowych dla dorosłych), pod warunkiem jednak, że pomieszczenie ma odpowiednią wysokość i nie ma skosów lub skosy zajmują tylko niewielką część wnętrza. Ustawienia łóżka piętrowego w pokoju z niskim sufitem może znacząco obniżyć lub wręcz uniemożliwić korzystanie z mebla.

Jak wybrać łóżko piętrowe?

Obecnie mamy do wyboru różne modele łóżek piętrowych, które mogą być użytkowane zarówno przez dzieci, jak i młodzież czy osoby dorosłe. Jakie kwestie należy wziąć pod lupę przed zakupem konkretnego mebla?

  • materiał i jakość konstrukcji – do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych łóżek należą niezmiennie te z solidną, drewnianą konstrukcją, która może być wybarwiona w dowolny sposób (jasne lub ciemne drewno, bielona); odpowiednio wyselekcjonowane drewno gwarantuje pełną stabilność meblowi przez długie lata użytkowania, a sam materiał jest przyjemny w odbiorze;
  • design łóżka – drewniane łóżka piętrowe dostępne są w różnych wzorach, z pełnymi bokami lub bokami ażurowymi, z prostymi lub zaokrąglonymi wykończeniami poszczególnych elementów, design mebla należy dopasować do stylu, w którym chcemy urządzić pokój i do innych mebli;
  • rozmiar i rodzaj konstrukcji – łóżka piętrowe zajmują najczęściej około 2 metrów kwadratowych powierzchni, choć można wybrać model z trochę szerszym dołem (można usiąść na brzegu łóżka nie ryzykując uderzenia się w głowę) lub dodatkową powierzchnią do spania wysuwaną spod dolnego poziomu łóżka (wówczas mebel może posłużyć trójce dzieci lub być wygodnym miejscem dla rodzica usypiającego młodsze dziecko); alternatywą dla klasycznego łóżka piętrowego może być łóżko dwupoziomowe, w którym górny materac znajduje się na standardowej wysokości pojedynczego łóżka, a dolny jest wysuwany spod niego; szerokość, wysokość i głębokość mebla należy dopasować do gabarytów pokoju i indywidualnych potrzeb;
  • rodzaj drabinki / schodków – proste konstrukcje łóżek piętrowych oferują wejście na wyższy poziom łóżka po drabince pionowej lub lekko nachylonej (w przypadku łóżek z szerszym dołem), drabinka powinna posiadać stopnie odpowiedniej szerokości, umożliwiać stabilny chwyt po bokach i bezpieczne zejście z niej – zarówno na łóżko, jak i na podłogę);
  • dodatkowe schowki / pojemnik na pościel – w przypadku łóżek dwuosobowych, pod dolnym materacem może znajdować się dodatkowy schowek, w którym będzie można schować pościel lub inne przedmioty (miejsca do przechowywania nigdy nie jest za mało, zwłaszcza w dziecięcym pokoju!). 

Kto śpi na górze? Na początku odpowiedź jest prosta: starsze dziecko. Gdy jednak rodzeństwo podrośnie – odpowiedź na to pytanie może być nieco bardziej skomplikowana, a rozwiązanie konfliktu może się okazać większym wyzwaniem niż procedura wybrania odpowiedniego łóżka piętrowego do pokoju dzieci. Powodzenia! 

zdjecia pixabay.com

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. To często jedyna opcja jak pokoiki są małe, to tradycyjne łóżka nie wejdą… chociaż boję się o dzieci trochę na piętrowych łóżkach, ale może się przyzwyczają

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here