Czym kierować się, wybierając rozmiar materaca dla dziecka?
Szukając rozwiązania do sypialni dziecięcej, możemy poczuć się zagubieni wśród mnogości opcji. Chociaż producenci proponują materacyki o różnej szerokości i długości, nie zawsze stanowią one optymalny wybór. Ogólnie – im większy materac, tym lepiej. Dlaczego? Większa powierzchnia, na której dziecko może swobodnie się poruszać (wiercić się i przekręcać z boku na bok bez ryzyka, że wypadnie z łóżka) będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.
Materac do pokoju dziecięcego musi być dopasowany do wielkości sypialni. Jeśli dziecko ma swój własny pokój, najlepsze będą materace 80×200 o standardowej długości. Solidny sprzęt, wykonany z wysokojakościowych materiałów, posłuży przez lata (nawet +10 lat), a odpowiednio większy – będzie dobrze pełnił swoje funkcje, nawet jeśli dziecko znacznie urośnie i przybierze na wadze. Pamiętaj, że dobry materac powinien być dłuższy o ok. 15-20 cm od tego, ile mierzy twój maluch. Skrócone rozwiązania (o długości 160 lub 180 cm) już po kilku latach mogą nadawać się do wymiany. Sytuacja, w której dziecko śpi na zbyt krótkim materacu jest niedopuszczalna – takie podłoże będzie wymuszać przyjmowanie niewygodnej pozycji, a dalej może spowodować powstanie lub pogłębienie wad postawy.
Wybór większego materaca ma również inne plusy. Na pełnowymiarowym sprzęcie zmieści się także rodzić – ważne zwłaszcza, jeśli zdarza ci się zasypiać z maluchem, czytać mu książkę lub bawić się na łóżku.
Jaki materac dla nastolatka?
Materace dla młodzieży nie powinny być krótsze niż 200 cm. Ich szerokość warto dopasować indywidualne do gabarytów dziecka – drobne dzieci dobrze wyśpią się na materacach 80×200, dla większych nastolatków polecany natomiast 90×200 lub 100×200. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by młodzież spała na dużych, podwójnych łóżkach – takie meble świetnie sprawdzą się w przestronnych sypialniach. Zwróć uwagę, że łóżko nie może blokować dostępu do innych mebli (np. komody), drzwi czy utrudniać poruszania się po pokoju.
Rozmiar materaca to nie wszystko. Jakie wypełnienie powinien posiadać materac dla dziecka?
Wybierając materac dziecięcy, mamy do dyspozycji szereg opcji – rozwiązanie wykonane z pianek, sprężynowe czy materac kokosowy z organicznych włókien. Ważny jest nie tyle rodzaj wkładu, co jakość materiałów, z których została wykonana baza. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo maluchów, zalecamy wybór sprzętu z certyfikacją. Materace Hilding posiadają oznaczenie Oeko-Tex i Znak Jakości nadawany przez prestiżowy instytut AEH, które są wyznacznikiem dbałości o dobór najlepszych komponentów.
Jaki materac wybrać? Dużo zależy od tego, czego oczekujesz od sprzętu do sypialni. Materace piankowe np. Hilding Breakdance, szybko reagują na nacisk, dlatego dobrze dopasowują się do sylwetki dziecka. Równomiernie rozkładają ciężar ciała, dzięki czemu nie powodują ucisku na poszczególne partie i zapewniają warunki do prawidłowego przebiegu procesów rozwojowych. Jeśli dzieci pocą się nadmiernie nocą, warto postawić na materac z pianką chłodzącą, która podniesie komfort termiczny snu. Alternatywą dla rozwiązań piankowych są materace kieszeniowe, które – wyposażone w elastyczne sprężynki – optymalnie wspierają ciało i są bardzo wytrzymałe.
Dobrym rozwiązaniem dla dzieci są materace dwustronne np. Hilding Funky, które posiadają różny stopień twardości po obu stronach sprzętu. Takie modele mogą być swobodnie przewracane, by adekwatnie dopasować sztywność do zmieniających się potrzeb dziecka.
Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.