Jak zaaranżować salon z drewnem w roli głównej? Zapraszamy do galerii.
5
(2)

Na wyjątkowy charakter danego wnętrza wpływ ma wiele czynników. Tworzą go bowiem nie tylko kolory ścian, meble i dodatki dekoracyjne, ale również podłoga. Oryginalna, o niepowtarzalnym kolorze czy wzorze może nadać pomieszczeniu elegancji. Warto przy tym kierować się nie tylko samym wyglądem, lecz również funkcjonalnością i trwałością. Jaki zatem wybrać gatunek drewna do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Spis treści artykułu:

Podłoga podłodze nierówna

Decydując się na drewniane podłogi w całym domu, należy wziąć pod uwagę częstotliwość i nasilenie użytkowania. Do pomieszczeń, w których podłoga będzie mocno eksploatowana, takich jak hol, korytarz, pokój dziecięcy czy salon, lepiej wybrać materiał o wysokiej twardości. W sypialni lub gabinecie można położyć parkiet z miękkiego drewna. Wytrzymałość drewna można określić za pomocą 9-stopniowej skali twardości Brinella lub 4-stopniowej skali ścieralności.

Pierwsza z nich została opracowana w 1900 roku przez Johana Brinella. Twardość materiału określa się za pomocą metalowej kulki, na którą działa ciężar 100 kg. Im wyższy współczynnik BHN, tym podłoga jest twardsza. Według tej skali najniższe parametry ma drewno sosnowe (1,6), olchowe (2,1), brzozowe (2,6), klonowe (3). Do drewna średnio twardego zaliczane są: czereśnia, mahoń (3,2), orzech amerykański, kapur (3,4). Drewno twarde rodzimego pochodzenia to między innymi wiśnia (3,6), dąb (3,7) i jesion (4), a z odmian egzotycznych: iroko, teak (3,5), hevea (4,3), doussie czy jarrah (4,4). Najtwardsze, a tym samym najbardziej wytrzymałe są: eukaliptus (4,7), mutenye (5), sukupria, kempas (5,6) oraz jatoba (7) (źródło: http://www.parkieciarz.eu/nowosci/znaczenie-twardosci-podlogi-poszczegolnych-pomieszczeniach/).

Ekologiczne i wiecznie modne

Drewniane podłogi cieszą się niezmiennym powodzeniem od lat. Oprócz aspektu ekologicznego i łatwego użytkowania ważne jest to, że mogą dodatkowo podnieść prestiż każdego pomieszczenia, a zarazem nadają mu przytulny charakter. Aby podłoga w salonie lub innym wnętrzu była rzeczywiście w pełni ekologiczna, powinna być w odpowiedni sposób zabezpieczona.

Służą temu między innymi lakiery zawierające mniej lotnych związków organicznych. Przede wszystkim są one nieszkodliwe dla środowiska i użytkowników, ale jednocześnie chronią drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także często posiadają właściwości antypoślizgowe.

Wybór podłogi w… ciemno

Bardzo wytwornie prezentują się drewniane podłogi w ciemnych odcieniach. Są kwintesencją elegancji, szlachetności i szyku. W tym przypadku można dopasować coś z drewna egzotycznego, które jest niezwykle reprezentacyjne (np. tek, doussie, merbau, wenge). Z polskich gatunków ciemnego drzewa, które jednocześnie wyróżnia się wytrzymałością, należy wymienić dąb, jawor, modrzew oraz jesion.

Ciemne drewno najbardziej efektownie prezentować się będzie na dużych powierzchniach. Jeśli dopasuje się do niego jeszcze dodatki z kamienia, szkła czy metalu, to otrzymamy w efekcie wnętrze o bardzo reprezentacyjnym wystroju.

Jasne podłogi optycznie powiększające

Dla optycznego powiększenia niewielkich pomieszczeń warto położyć podłogi drewniane w jasnych odcieniach. Naturalność i prostota wzbogacone o „lekko” prezentujące się meble (kolorystyka dowolna) oraz oryginalne dodatki (np. z metalu) sprawią, że wnętrze w ten sposób urządzone będzie bardzo nowoczesne, ale zarazem z klasą. Jasną podłogę można zarówno skontrować z ciemnym kolorem ścian, jak i zestawić z jasnymi odcieniami.

Naturalnie… skrzywione

Niezwykle ciekawym i efektownym rozwiązaniem są podłogi krzywoliniowe. Ta nowatorska technologia oparta jest na produkcji desek o naturalnym kształcie pnia drzewa. W procesie produkcyjnym wykorzystywane są te elementy, które przy wykonaniu tradycyjnych desek stanowiły odpad produkcyjny; można więc stwierdzić, że jest to produkcja proekologiczna.

Dzięki niesymetrycznym liniom łączenia desek uzyskuje się ciekawy, zindywidualizowany charakter każdego wnętrza. Tego typu podłogi produkowane są m.in. z dębu, jesionu, klonu, wiśni i orzecha amerykańskiego. Można je zamówić w wersji surowej lub w pełni wygładzonej. Przykłady niezwykle ciekawych aranżacji wnętrz z podłogami krzywoliniowymi można obejrzeć np. na stronie profi-parkiet.com.pl.

Lite lub warstwowe wykończenie aranżacji

Do stylowych i klasycznych rozwiązań w aranżacjach używane są również podłogi z litego drewna. W postaci parkietu, mozaiki czy tradycyjnych desek mogą okazać się bardzo praktycznym i długoletnim zakupem dla domu czy mieszkania. Najczęściej w tym przypadku wykorzystuje się np. dąb lub jesion.

Inną, równie ciekawą wizualnie propozycją, są podłogi warstwowe, które powstają z desek tworzonych przez dwie lub trzy nakładające się na siebie warstwy. Słoje układa się prostopadle do siebie – w ten sposób podłoga jest bardziej odporna na naprężenia.

Warstwy spodnie z reguły powstają z tańszych gatunków drewna, a wierzch pokrywa pojedyncza warstwa lepszej jakościowo i wizualnie odmiany drewna. Oba rodzaje podłóg występują w wersji gładkiej lub szczotkowanej. O efekcie końcowym decyduje jakość drewna; im twardsze, tym podłoga dłużej będzie służyć i cieszyć swoją ponadczasową elegancją.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here