Podłoga w kuchni powinna być przede wszystkim praktyczna. Właśnie dlatego najczęściej decydujemy się na łatwozmywalne płytki, mimo że marzy nam się piękne, ciepłe drewno. Panuje pogląd, że ten materiał wykończeniowy nie sprawdzi się w pomieszczeniach, które narażone są na kontakt z wodą i wilgocią. Oczywiście jest to pewne utrudnienie, jednak nie warto dla niego rezygnować z marzeń. Jaka powinna być drewniana podłoga w kuchni?
Spis treści artykułu:
Podłoga w kuchni – z jakiego drewna?
Drewno na podłogę w kuchni powinno być z I gatunku o jednolitej barwie, nie powinno zawierać sęków a usłojenie powinno być równe. Tylko wówczas mamy pewność, że nasza podłoga w kuchni przetrwa lata. W przypadku drewnianej podłogi w kuchni Do wyboru mamy następujące gatunki drewna: klon, dąb, buk, jawor oraz drewna egzotyczne, jak jatoba, ipe (lapacho), kempas, badi, doussie, brazylijska wiśnia, merbau i sucupira. Ponadto podłoga powinna zostać odpowiednio uszczelniona za pomocą środka do uszczelniania krawędzi.
Jak czyścić podłogę drewnianą?
Podłogę drewnianą najlepiej czyścić na sucho, boda i wilgoć mogą spowodować jej zniszczenie. Warto również rozważyć wykorzystanie specjalnych preparatów do czyszczenia drewna. W czyszczeniu podłogi drewnianej najważniejsza jest jednak szybka reakcja, gdyż zabrudzony fragment należy wyczyscić jak najszybciej.
Panele drewniane na podłogę w kuchni
Parkiet i deski są jednak rozwiązaniem dość drogim. Wiele osób decyduje się więc na zamiennik, jakim są panele drewniane. Cena tym bardziej jest argumentem przekonującym, gdy mamy do czynienia z kuchnią połączoną z salonem. Wówczas drewniana podłoga w kuchni powinna rónież zdobić nasz salon. Warto więc w tym miejscu pomyśleć o tańszym rozwiązaniu, jakim są panele. Ponadto położenie paneli doskonale sprawdza się w kuchniach połączonych z salonem, gdyż jednolita podłoga w całym pomieszczeniu powiększa je optycznie i nadaje wnętrzu spójność.
Dobry pomysł do nowoczesnej łazienki: panele winylowe na podłogę. Najlepiej położyć je nie tylko w łazience, ale tez w pozostałych pomieszczeniach mieszkania lub domu, osiągając efektowną spójność stylistyczną. Sa wodoodporne i ponadprzeciętnie trwałe. Mają antypoślizgową powłokę. Sa tez antybakteryjne i nie chłoną plam oraz grzybów. Wyrazem ich świetnych parametrów techniczno-użytkowych jest długa gwarancja (np. w Arbiton 15-20 lat). Podstawowa przewaga nad płytkami? Sa ciepłe i miłe w dotyku dla bosych stóp.