logs-1807830_1920
0
(0)

W okresie jesiennym i zimowym brakuje nam światła. Słońce wschodzi później i wcześnie zachodzi. Co więcej, ze względu na zmianę czasu najczęściej wychodzimy do pracy wtedy, gdy jest ciemno, a także wracamy po zmroku. Właśnie dlatego eksperci rekomendują, żeby odpowiednio doświetlać wtedy domy i miejsca pracy. Na jaką barwę światła warto postawić?

Światło ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy. Ludzki mózg potrzebuje na co dzień naturalnego światła. Wpływa ono na właściwe poziomy melatoniny, która reguluje nasz wewnętrznych, dobowy rytm, a także serotoniny, która określana jest mianem „hormonu szczęścia”. Właśnie dlatego jesienią i zimą czujemy się częściej przygnębieni – światła jest po prostu za mało.

Jednak na to, jak się czujemy, może wpływać także oświetlenie sztuczne. To właśnie dzięki odpowiednio rozmieszczonym lampom i dobranym żarówkom będziemy w stanie poprawić swoje samopoczucie po zmroku, a także rano, gdy wstajemy wcześnie. Niezależnie od tego, czy chodzi o lampy wiszące do pokoju dziecięcego, czy lampy podłogowe do salonu, odpowiednie żarówki to podstawa.

Ciepła czy zimna brawa światła?

Barwę światła określamy z wykorzystaniem tak zwanej temperatury barwowej – jest ona podawana w Kelwinach (K). Oznaczenia z liczbą Kelwinów powinniśmy znaleźć na opakowaniu żarówki. Producenci często umieszczają także określenie, czy mamy do czynienia z barwą ciepłą, zimną (chłodną) lub neutralną, która znajduje się pomiędzy nimi.

  • światło ciepłe – poniżej 3300 K
  • światło neutralne – do 5300 K
  • światło zimne – powyżej 5300 K

Ciepłe światło, które ma żółtawy odcień, wprowadza w nastrój relaksu, rozluźnia, uspokaja i przygotowuje dobrze do snu. Dzięki niemu możemy uzyskać wrażenie przytulności w pomieszczeniach. To światło podobne najbardziej do tego emitowanego przez tradycyjne żarówki żarowe.

Z kolei światło zimne przypomina bardziej to dzienne – jest jasne, motywuje do działania, pomaga w koncentracji, dlatego rekomendowane jest tam, gdzie pracujemy, uczymy się, wykonujemy różne zadania. W przeciwieństwie do światła ciepłego aktywizuje i nie usypia.

 

Jaka barwa światła sprawdzi się na jesień i zimę?

Wobec tego, co wybrać na zimę? Najlepiej zróżnicować oświetlenie, czyli to ogólne, dające nam światło w dużej przestrzeni, najlepiej wybrać jako chłodne. Chłodne światło będzie też dobre do lampy do czytania.

Gdy jednak będziemy chcieli uzyskać we wnętrzu efekt relaksu, lampy dodatkowe, na przykład lampy podłogowe drewniane z abażurem, lampy stolikowe, uzupełnijmy o żarówki w ciepłej barwie. Gdy nie chcemy różnicować braw światła, najlepiej zdecydować się na to w odcieniu neutralnym, który sprawdza się dobrze w ciągu całego roku. Ciekawe stylistycznie propozycje lamp znajdziecie tutaj: http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/45-lampy-wiszace

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here