Szamba betonowe – co decyduje o ich niezmiennej od lat popularności
Wiele osób zastanawia się, dlaczego w dobie wszechobecnych plastików ciągle używa się do produkcji szamb właśnie różnych rodzajów mieszanek betonowych, tego tradycyjnego materiału powszechnie wykorzystywanego w budownictwie. Odpowiedź nasuwa się tu praktycznie sama, decydują o tym przede wszystkim jego parametry pracy, dzięki którym jest w stanie przetrwać niemal wszystkie warunki eksploatacji, wilgoć czy niskie lub wysokie temperatury.
Do produkcji szamb betonowych używa się wyłącznie betonów klasy co najmniej B-20, a najlepiej sprawdza się klasa B-40, do których dodawane są materiały podnoszące między innymi wytrzymałość mechaniczną czy odporność na działanie wszelkich substancji chemicznych.
Wszystkie produkty z nich robione, także zbiorniki bezodpływowe, zbiorniki na deszczówkę, kanały samochodowe oraz studzienki wodomierzy przechodzą dokładne testy jakościowe, dzięki którym można być pewnym, że nie zawiodą swoich użytkowników. Ich jakość potwierdzają też świadectwa homologacji oraz certyfikaty wymagane na terenie naszego kraju, dopuszczające je do sprzedaży i użycia.
Szamba betonowe – jaką ich wytrzymałość możemy zagwarantować
Zarówno projektując, jak i produkując różne modele betonowych szamb, ich wytwórcy starają się korzystać z najnowszych rozwiązań technicznych w tej dziedzinie, zatrudniając jednocześnie najlepszych specjalistów w branży. Efektem takiego podejścia są nowoczesne oraz wysoce funkcjonalne zbiorniki, o grubych ścianach i dnie, wzmacnianych stalowym zbrojeniem, mocną kratownicą spawaną z gęsto rozmieszczonych prętów.
Funkcją, jaką ma ona do spełnienia, jest zwiększenie wytrzymałości mechanicznej szamba betonowego, a za jego szczelność odpowiada z kolei dopasowana, także betonowa pokrywa z umieszczonymi w niej kominkami rewizyjnymi. Dzięki nim możliwa jest kontrola poziomu zapełnienia, a zamykające je pokrywy ułatwiają wypompowywanie zawartości, czego nie wolno robić we własnym zakresie, tylko z pomocą specjalizującej się w tym firmy utylizacyjnej. Taka monolityczna, szczelna konstrukcja szamba to najlepsza gwarancja, że przy prawidłowym użytkowaniu niegroźne mu będą:
- uszkodzenia mechaniczne, zdecydowanie najczęściej spotykane, które w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do rozszczelnienia zbiornika, wycieku przechowywanych nieczystości, czego skutkiem byłoby skażenie otoczenia, a często i ujęcia wody pitnej znajdującego się na danej posesji. Skuteczną ochronę przed tym stanowi właśnie wzmocniona konstrukcja, która oprze się między innymi naciskowi wszelkich ciężarów oddziałujących bezpośrednio na nią;
- wpływ wód gruntowych spotykany w wielu rejonach, niekiedy aż tak silny, że bez problemu przesuwa, a nawet wypycha na powierzchnię gruntu lżejsze zbiorniki plastikowe. Mieszkając w takim regionie, warto więc zdecydować się na masywne szambo betonowe, którego waga sięga kilku, a nawet kilkunastu ton w zależności od wybranego modelu, utrzymująca je na miejscu bez konieczności oddzielnego mocowania do podłoża;
- czynniki chemiczne, zwłaszcza silne związki zawarte w samych ściekach, będące największym wrogiem betonu oraz wszystkich metalowych części szamba, powodujące przyspieszone kruszenie i korozję. Uniknięcie tego jest możliwe dzięki właściwemu doborowi składników mieszanki zastosowanej w procesie produkcji, samego betonu, jak i wszystkich mieszanych z nim dodatków. Kolejną barierę ochronną stanowi skład bitumicznej izolacji pokrywającej całe szambo, zabezpieczającej je także przed czynnikami biologicznymi, pleśnią, grzybami i innymi mikroorganizmami naturalnie rozwijającymi się w glebie.
Szamba betonowe – w jaki sposób dobrać ich wielkość do swoich faktycznych potrzeb
Najważniejszym kryterium, którym należy się kierować, wybierając betonowe szambo dla swojego domu, jest jego pojemność dopasowana do ilości przyszłych użytkowników. Trzeba przy tym uwzględnić też fakt, że jedna osoba może dziennie wytworzyć nawet do 120 – 150 litrów nieczystości, co przy większej liczbie domowników daje już naprawdę pokaźne ilości.
Potrzeby typowej rodziny składającej się maksymalnie z 3 – 4 osób powinno w zupełności zaspokoić niewielkie szambo jednokomorowe. Warunkiem jego prawidłowej eksploatacji jest jednak regularne i dosyć częste opróżnianie, co przy pojemności np. do 10 m3 musi się odbywać co najmniej raz na dwa tygodnie. Jeśli taka pojemność może okazać się niewystarczająca, to lepszym i zalecanym rozwiązaniem będzie duży zbiornik dwukomorowy, dzięki czemu uzyskamy też możliwość samodzielnego oczyszczania jego niebezpiecznej zawartości. Do komory, w której są przechowywane ścieki płynne, wystarczy tylko dodać specjalne preparaty biologiczne po to, aby w krótkim czasie zneutralizować większość szkodliwych związków, zwłaszcza organicznych.
Szamba betonowe – dostępne z bogatym wyposażeniem i pakietem atrakcyjnych usług
Kupując wybrany model betonowego szamba, największy problem możemy mieć z jego przewiezieniem na miejsce przyszłego użytkowania, co utrudnia wspomniana duża masa. Warto więc skorzystać z usług, jakie oferuje każdy renomowany producent, czyli dowozu zbiornika w uzgodnionym wcześniej terminie oraz fachową pomoc w jego zamontowaniu i przygotowaniu do eksploatacji.
Dowóz jest realizowany dostosowanymi do tego pojazdami ciężarowymi wyposażonymi z dźwigi albo podnośniki HDS, ułatwiające umieszczenie szamba w przeznaczonym dla niego wykopie. Pozostałe prace montażowe sprowadzają się do podłączenia zbiornika z domową siecią wodną i kanalizacyjną, a na całość producent udziela wieloletniej gwarancji, zapewniając także pomoc serwisu, niezbędną przy ewentualnych, nieprzewidzianych awariach.