Płytki drewnopodobne na taras
5
(2)

Taras i balkon to przede wszystkim miejsca relaksu. Trudno jednak o odprężenie, jeżeli przestrzeń nie prezentuje się zbyt estetycznie, czy wręcz stanowi zagrożenie. Przede wszystkim podłoga powinna być wyborem na lata. Czym zatem wyłożyć balkon albo taras, by pięknie się prezentował? Strzałem w dziesiątkę będą mrozoodporne płytki gresowe, których wybór jest bardzo szeroki.

Najważniejsze cechy płytek gresowych

Przez lata na balkonach i tarasach królowały płytki klinkierowe. Z czasem jednak wyparły je płytki gresowe ze względu na swoje doskonałe właściwości: mniejszą nasiąkliwość wodną oraz większą gamę kolorystyczną i wzorniczą. Właśnie dlatego gresy są tak popularne wśród płytek tarasowych.

Doskonale nadają się na zewnątrz, ponieważ są twarde i odporne na zużycie. Prawidłowo położone płytki na taras przetrwają długie lata. Kwaśne deszcze, mróz czy intensywne użytkowanie nie są przeszkodą w ich użytkowaniu.

Płytki gresowe są ponadto dostępne w wielu kolorach, stylach, wykończeniach i rozmiarach. Dzięki temu balkon może sprawiać wrażenie, jakby był wyłożony drewnem, naturalnym kamieniem czy surowym betonem. Co więcej, płytki na taras z gresu zachowają odporność, o jakiej można tylko marzyć w przypadku pierwowzorów.

płytki gresowe na taras

Ważną zaletą jest fakt, że płytki gresowe można zlecić do przycięcia według niemal każdego wzoru. Dzięki temu z pomocą płytek tarasowych można tworzyć imponujące dekoracyjne kompozycje oraz rozety.

Osoby, które stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo, łatwo wybiorą  w bogatej ofercie płytki gresowe, które minimalizują ryzyko poślizgnięcia się i mają parametr antypoślizgowości od R10 do R13. Takie płytki balkonowe są również łatwe w utrzymaniu czystości. Bez ryzyka uszkodzenia można je myć środkami chemicznymi oraz wodą pod ciśnieniem.

Patrząc na te cechy płytek gresowych trudno się oprzeć wrażeniu, że są najlepszym wyborem na tarasy i balkony.

Płytki na taras

Wszystko zaczyna się od projektu

Bardzo ważne jest to, by taras czy balkon miał wcześniej ustalony spadek, aby woda mogła z niego spływać grawitacyjnie. Już nachylenie o wartości 1-2% w stronę krawędzi sprawia, że woda deszczowa lub powstała z topniejącego śniegu nie zalega na powierzchni płytek balkonowych, tylko spływała w stronę krawędzi. Ustalenie spadku zapobiega powstawaniu kałuż i dostaniu się wilgoci do budynku. Planując wartość spadku, trzeba tylko pamiętać o tym, że im bardziej strukturalne płytki tarasowe, tym większe powinno być ich nachylenie.

Projekt powinien także przewidywać rozmiar płytek gresowych oraz ich ułożenie, by zyskać możliwie najbardziej estetyczny wygląd. Dobierając rozmiar płytek na taras, warto pamiętać, że różnice temperatur na balkonie mogą być duże w ciągu doby. Zgodnie z prawami fizyki pod wpływem temperatury materiały rozszerzają się, a płytki ceramiczne nie są w tym zakresie wyjątkiem. Im większy pojedynczy element, tym powiększenie rozmiaru pod wpływem ciepła będzie bardziej widoczne. Właśnie dlatego na tarasy lepiej nie wybierać bardzo dużych płytek, a ponadto zaplanować fugi o szerokości proporcjonalnej do ich rozmiaru, co pozwoli na zniwelowanie temperaturowej rozszerzalności ceramiki. Ułożenie płytek na tarasie czy balkonie ze zbyt wąską fugą (o szerokości 1-2 mm) może spowodować, że w bardzo szybkim czasie konieczne będzie przeprowadzenie remontu.

Dobry wykonawca poszukiwany

Płytkarze, glazurnicy, fliziarze, kafelkarze – nazywamy ich różnie w zależności od regionu Polski, ale bez względu na nazewnictwo, niezmienny jest fakt, że ich umiejętności są kluczowe dla ostatecznego efektu prac. To właśnie od wykonawcy zależy, jak długo gres na tarasie będzie dobrze się prezentował.

Płytki tarasowe

Najczęstsze błędy popełniane w czasie układania płytek

  1. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów. Wprawdzie prawie wszyscy wiedzą, że na tarasie trzeba ułożyć płytki mrozoodporne, ale za to nie każdy ma świadomość, że niektóre zaprawy klejowe oraz fugi nie nadają się do wykorzystania na zewnątrz. Przede wszystkim dobrana zaprawa musi być opisana, jako przeznaczona do produktów o niskiej nasiąkliwości. Nie nadają się także niektóre fugi epoksydowe, a jedynie te, które w karcie technicznej mają wyraźnie zaznaczoną taką możliwość.
  2. Zbyt wąska fuga. Jak wspominaliśmy, fuga musi być odpowiednio dopasowana do rozmiaru płytek na taras. Prawdziwy fachowiec o tym wie i nie godzi się na zmniejszenie przerw między płytami.
  3. Niepoprawne rozłożenie kleju pod płytkami. Dziś glazurnik korzysta z pacy zębatej, ale nie ma się co oszukiwać – nie każda płytka jest przyklejana poprzez całkowite wypełnienie przestrzeni pomiędzy podłożem a ceramiką. Takie pozostawienie pustki w zaprawie klejowej to dość powszechny błąd wykonawczy. O ile we wnętrzu może zostać niezauważony, o tyle na zewnątrz grozi to odklejeniem lub nawet zniszczeniem płytek balkonowych.

Pytanie, które nasuwa się jeszcze w takiej sytuacji, brzmi: co robić, gdy nie jesteśmy pewni umiejętności kalefelkarza lub nie wiemy, czy płytki na taras są dobrej jakości?

Wtedy rozwiązaniem są niewymagające przyklejania dwucentymetrowe płyty tarasowe. Układa się je na specjalnie przygotowanym podłożu lub podkładkach. Ich ciężar jest odpowiedni, by można było po nich chodzić bez dodatkowego mocowania. Nie ma przy tym ryzyka, że popękają czy odpadną pod wpływem mrozu.

Sprawdź pełną ofertę płytek tarasowych i wybierz idealne na swój taras lub balkon: https://www.maxfliz.pl/produkty/plytki-plytki-tarasowe,687

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here