0
()

Byliny to wieloletnie rośliny, mogące przetrwać ponad dwa sezony wegetacyjne. To właśnie umiejętność kilkukrotnego kwitnienia w następujących po sobie sezonach kwalifikuje roślinę do bycia byliną. Poniższa lista najpiękniejszych bylin jest listą stworzoną w sposób subiektywny, oczywiście każdy może dopisać do niej swoje ukochane byliny.

Najpiękniejsze byliny

Liliowiec ogrodowy

Liliowiec ogrodowy to bylina posiadająca mięsiste, niedługie kłącza oraz zgrubiałe korzenie, które zapuszczają się w głąb ziemi nawet na 80 centymetrów. Jego liście w sposób równomierny rozpościerają się na boki. Liliowiec kwitnie od maja do września. Kwiaty pojawiają się na wierzchołkach pędów.

Rośliny te nie mają wysokich wymagań glebowych. Optymalne są dla nich podłoża próchnicze, żyzne i lekko wilgotne. Co ważne – liliowiec może rosnąć w tym samym miejscu nawet przez trzydzieści lat! Ten okres skraca się na mniej optymalnych, czyli piaszczystych i suchych glebach.

Dzwonek szerokolistny

Dzwonek szerokolistny występuje na dziko w Polsce – spotkać go można głównie w lasach liściastych w Bieszczadach. Jest to roślina objęta ścisłą ochroną! Jeśli rośnie w ogrodzie to najlepiej czuje się na żyznych glebach, lekko wilgotnych. Idealne stanowisko to półcień lub pełne słońce. Jego kwiaty przyjmują piękną, fioletową bartwę a sama roślina dochodzi nawet do metra wysokości.

Firletka chalcedońska

Firletka to bylina o pięknych, czerwonych, ozdobnych kwiatach. Osiąga od 50 centymetrów do metra wysokości, kwitnie latem – w czerwcu i w lipcu. Lubi stanowiska słoneczne i umiarkowanie wilgotną glebę. Posiada charakterystyczne, szorstko owłosione, jajowate liście. Idealnie sprawdza się na rabatach oraz w skalniakach.

Gailardia ogrodowa

Gailardia to bylina lubiąca stanowiska słoneczne i lekko wilgotną glebę, o przepięknych czerwono-żółtych kwiatach. Osiąga wysokość 70 centymetrów. Kwitnie w okresie od czerwca do września. Bardzo dobrze czuje się na glebach żyznych, przepuszczalnych i próchnicznych. W kwiaciarniach spotykana jako kwiat cięty.

  Podstawowe wyposażenie domu i ogrodu

Gaura Lindheimera

Gaura to wysoko rosnąca (nawet do półtora metra) bylina, która bardzo lubi słoneczne i umiarkowanie wilgotne stanowiska. Kwitnie w okresie od lipca do października, a jej kwiaty przyjmują piękne kolory: są różowe, purpurowe i białe. Stanowisko Gaury powinno być przepuszczalne a gleba żyzna. Doskonale sprawdza się na rabatach oraz w wysokich pojemnikach. Spotyka się ją również na balkonach w sąsiedztwie pelargonii.

Goździk montpeliański

Goździk o którym mowa, to roślina niewysoka, osiągająca zaledwie 20 cm wysokości, lubiąca słoneczne stanowiska o niezbyt wilgotnej glebie. Nie wymaga od nas częstego podlewania. Kwitnie naprawdę niesamowicie – jego kwiaty są postrzępione, białe, z różowym środkiem. Spodziewać się ich możemy od czerwca do sierpnia. Ten goździk bardzo dobrze będzie czuł się na rabatach, doskonale pasuje również do alpinarium.

Lejcestria piękna

Lejcestria to wysoko rosnąca bylina (osiąga nawet dwa metry wysokości), która dobrze czuje się na lekko wilgotnej glebie w stanowisku słonecznym lub w połowie zacienionym. Kwitnie długo, od czerwca do września, kwiatami o biało-purpurowej barwie. Jej kwiatostany są bardzo charakterystyczne – zwisające i kłosowate. Jednak największą ozdobą tej rośliny nie są kwiaty a listki podkwiatowe, których barwa jest ciemnopurpurowa. Otaczają one kwiaty, tworząc wrażenie małych dzbaneczków.

 

Patronem artykułu jest poradnikogrodniczy.pl – jednego z największych polskich portali o tematyce ogrodniczej i okołoogrodniczej.

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here