Jak dbać o magnolie?
4
(1)

Chcąc wprowadzić do naszego ogrodu niepowtarzalną roślinę, nadającą orientalny klimat zastanówmy się nad zastosowaniem magnolii. Niesamowite różowe kwiaty z najprostszego ogrodu stworzą dzieło sztuki, które niezmiennie zachwyca swoją oryginalnością i pięknem.

Magnolia – jakie są odmiany magnolii?

Te przepiękne krzewy oraz małe drzewa w naszym klimacie wymagają sporo uwagi, jednak ich urok wynagrodzi ten trud. Najbardziej polecanymi gatunkami, które sprawniej poradzą sobie w polskich warunkach są:

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) – gatunek magnolii, który występuje w formie krzewu lub małego drzewa. Pochodzi z Japonii co wskazuję na wystarczającą wytrzymałość. Ze względu na niewielkie rozmiary polecana szczególnie do małych ogrodów lub na tarasy. Roślina, która kwitnie wyjątkowo szybko, bo już na przełomie marca i kwietnia, co może być również minusem ze względu na przymrozki, które mogą niszczyć wspaniałe białe kwiaty.

Magnolia pośrednia (Magnolia x soulangiana) – magnolia występująca w licznych odmianach, które warunkują jej wielkość i kolor kwiatów. Jest to drzewko sporych rozmiarów, bardzo dekoracyjne ze względu na rozmiar kwiatów, które osiągają nawet 15 cm średnicy i pojawiają się bardzo obficie na przełomie kwietnia i maja. Najlepiej prezentuje się w eksponowanych miejscach w większych ogrodach.

Magnolia japońska (Magnolia Kobus) – gatunek najbardziej odporny na mróz, co sprawia , że jest najmniej wymagający w uprawie. Występuje w formie krzewu lub niewielkiego drzewa o białych, sporych kwiatach, często zaróżowionych u nasady. Cechą charakterystyczną Magnolii japońskiej jest kwitnienie dopiero po kilkunastu latach.

Sadzenie i pielęgnacja magnolii

Magnolie nie należą do roślin, które potrzebują wyjątkowej uwagi w trakcie wzrostu, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki już podczas sadzenia.

Wymagają one gleb przepuszczalnych, próchniczych i lekko kwaśnych. Głównym problemem magnolii jest ich wrażliwość na mróz, w związku z tym starajmy się umieszczać je w miejscach osłoniętych od wiatru i nasłonecznionych. Zaraz po posadzeniu warto zastosować ściółkowanie w celu zabezpieczenia korzeni przed nadmierną transpiracją i przemarzaniem. Nie możemy zapominać o podlewaniu rośliny w czasie upałów i okrywaniu ich na zimę słomą lub jutą.

  Farby do drewna na zewnątrz - czym się powinny charakteryzować?

Zastosowanie magnolii

Magnolie stosujemy w ogrodach przydomowych, w eksponowanych miejscach, na tle roślin zielonych, aby nie zakłócały harmonii. Drzewka wspaniale odnajdują się w ogrodach utrzymanych w stylu japońskim, wśród elementów wodnych, żwirowych i kamiennych. Magnolie świetnie sprawdzą się również w minimalistycznych, nowoczesnych ogrodach, pamiętajmy jednak, aby nie stosować wtedy nadmiernej ilości roślin, starajmy się ograniczyć również rośliny kwitnące.

Większość zdjęć zastosowanych w arytkule możecie Państwo oglądać dzięki uprzejmości Joanny Poliwoczak, właścicielki Bloga

Magnolia0joaskaphotography.blogspot.com

www.magnolia0joaska.zieloneblogi.pl

Serdecznie polecamy

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here