4.5
(2)

Magnolie pojawiły się już w okresie kredy. Badacze roślin określili wiek jednej skamieliny magnolii na 20 mln lat. Odkryto również wiek innej rośliny pochodzącej z rodziny magnoliowatych, na ponad 95 mln lat.

Kwitnące magnolie w przydomowym ogrodzie

Do rodziny magnoliowatych zalicza się około 200 gatunków. W naszym kraju magnolie uprawne stanowią drzewka dorastające do ok. 5 m wysokości. Możemy w Polsce hodować oczywiście i większe drzewka, ale do ogródka bardziej nadają się odmiany niższe. Głównym atutem rośliny są jej zachwycające kwiaty – o prostej budowie. Kwiaty szczególnie przyciągają uwagę swoimi rozmiarami oraz barwą – mogą być białe, różowe, a nawet czerwone.

Magnolia zaczyna kwitnąć na przełomie kwietnia i maja. Wtedy jeszcze bez liści, ale ukwiecone drzewko, wygląda naprawdę niesamowicie. Ponowne kwitnienie magnolii przypada także na jesieni.

O najpiękniejszych odmianach magnolii polecanych do ogrodu, piszemy w dalszej części artykułu.

Jakie wymagania uprawne ma magnolia?

Wiele odmian magnolii dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Nie możemy jednak narażać jej na silne i zimne wiatry oraz cień – magnolie uwielbiają słońce.

Gleba do uprawy magnolii powinna być żyzna, wymieszana z nawozem (np. obornikiem). Optymalne warunki podłoża zapewni także torf ogrodowy, którego właściwości dobrze zakwaszą glebę. Z czasem warto dodatkowo nawozić roślinę. Ostatnim najważniejszym aspektem co do wymagań uprawnych, jest zabezpieczenie magnolii przed mrozem – szczególnie w przypadku młodych roślin. Koronę można ochronić z pomocą jutowego worka lub folii, pień natomiast należy otulić włókniną. Pod drzewem powinno się ponadto ułożyć grubą warstwę ściółki z kory, liści, słomy i gałęzi (świerkowych lub jodłowych).

Jak sprawić, by magnolia obficie kwitła w ogrodzie?

Aby magnolia rozwijała się prawidłowo, a tym samym obficie kwitła, należy jej zapewnić odpowiednie miejsce i ekspozycję. Dzięki temu wydobędziemy także prawdziwy urok rośliny. I tak na przykład dla magnolii drzewiastych należy pozostawić min. 4 m średnicy (do ok. 8 m). Po posadzeniu magnolii warto przykryć warstwą ściółki bryłę korzeniową.

Magnolie najlepiej sadzić jako solitery, chociaż roślina świetnie będzie komponować się np. z rododendronami. Dobrymi towarzyszami magnolii są również wiosenne kwiaty, takie jak narcyzy, krokusy, ranniki, fiołki wonne czy miodunki. Trzeba jednak unikać sadzenia magnolii obok bylin okrywowych (np. bodziszka) – mogą one utrudnić rozwój systemu korzeniowego.

Jeśli masz problemy z uprawą magnolii, sprawdź poradnik – KLIKNIJ. Znajdziesz tam możliwe błędy w pielęgnacji, metody nawożenia, wskazówki ekspertów dotyczące przycinania, przesadzania czy zwalczania chorób.

Jaką wybrać odmianę magnolii do ogrodu?

Gatunki i odmiany magnolii dzieli się głównie na dwie grupy: kwitnące przed rozwojem liści (lub równocześnie) lub kwitnące po ich rozwoju. Do najpiękniejszych magnolii z kwiatami pojawiającymi się przed rozwojem liści, zalicza się:

  • Magnolia naga z kwiatami białymi o cytrynowym zapachu, dorastająca do 6 m,
  • Magnolia japońska z kwiatami białymi, dorastająca do 10 m, odporna na mróz,
  • Magnolia purpurowa z kwiatami purpurowymi, dorastająca do 3 m,
  • Magnolia wierzbolistna z kwiatami białymi, dorastająca do 10 m,
  • Magnolia Soulange’a z kwiatami biało-różowymi, dorastająca do 5 m,
  • Magnolia gwiaździsta z kwiatami białymi, dorastająca do 3 m.

Do najpiękniejszych magnolii z kwiatami rozwijającymi się po liściach, należą natomiast: magnolia drzewiasta z kwiatami żółtozielonymi, magnolia wielkolistna z kwiatami kremowo-żółtymi, magnolia parasolowata z kwiatami zielono-białymi, magnolia Siebolda z kwiatami białymi. Do małych ogrodów natomiast idealne będą takie magnolie, jak ‘Mighty Mous’, 'Genie’, ‘Susan’, ‘Satisfaction’, 'Sonnenkind’ oraz ‘Sunrise’.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here