Na początek zastanów się, jaki rodzaj odpoczynku preferujesz Ty i Twoi najbliżsi. Przydomowy ogród może pełnić różne funkcje. Dla jednych będzie idealnym miejscem do czytania w ciszy i spokoju pośród zieleni, dla innych punktem zaczepienia do organizacji rodzinnych spotkań i imprez na świeżym powietrzu. Poranne picie kawy czy wieczorna lampka wina nabiorą dodatkowego uroku w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli masz dzieci lub wnuki, z pewnością rozważysz stworzenie dla nich kącika do bezpiecznej zabawy.
Kiedy znasz już swoje oczekiwania i potrzeby, określ, ile miejsca możesz przeznaczyć na strefę wypoczynkową. Dzięki temu decyzje o wyborze konkretnych mebli ogrodowych będą łatwiejsze do podjęcia. Nie zapomnij o kwestii zabezpieczenia wszystkiego na zimę przed mrozem, opadami, a także wiatrem. Dobrym pomysłem jest rozrysowanie ogrodu na kartce (choćby schematycznie), by zobrazować efekt. W sieci dostępne są także proste w obsłudze programy, w których można stworzyć projekt. Bardziej wymagającym osobom polecamy skorzystanie z oferty biura projektowego specjalizującego się w architekturze krajobrazu.
Hamaki i ławki ogrodowe
Popularnym gadżetem do ogrodu są hamaki. Delikatne kołysanie daje ukojenie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Pozwala wyciszyć się po zabieganym dniu w pracy, tworzy okazję do miłej poobiedniej drzemki.
Hamaki dostępne są z mocowaniem na linkach lub z osobnym stelażem, więc można je dopasować do niemal każdej działkowej przestrzeni.
Innym sposobem na odpoczynek wśród przydomowej zieleni są ławki ogrodowe. Ten z pozoru standardowy element małej architektury świetnie sprawdza się jako samodzielna konstrukcja, ale występuje także w różnych zestawach. Metalowe meble ogrodowe doskonale pozwalają zaaranżować przestrzeń dla większej liczby osób. Niezależnie od tego, czy w ogrodzie stanie altana lub parasol, warto zainwestować w ławki i stół ogrodowy. Nawet bez zadaszenia taki komplet przyda się przez całe lato, a często też podczas wiosny i jesieni. Miłośnicy grillowania z pewnością znajdą wiele okazji do jego wykorzystania.
Nogi do ławek i stołów ogrodowych
Jeśli lubisz prace ogrodnicze, majsterkowanie również może być bliskie Twojemu sercu. Rzeczy wytworzone własnymi rękami mają bezcenną wartość, a do tego zwykle są tańsze niż zakup zupełnie nowych egzemplarzy. Pomyśl: możesz kupić nogi do ławki ogrodowej, a siedzisko i oparcie zbudować we własnym zakresie. Poszukaj desek i kawałków drewna, które po obróbce i impregnacji dostaną drugie życie. W piwnicach i składzikach często przechowujemy rozmaite przedmioty czekające na swój moment. Może to właśnie ta chwila, by je wykorzystać? Blat starej komody i stelaż do ławki ogrodowej razem mogą dać solidną podstawę do miejsca, w którym z przyjemnością spędzisz wiele godzin.
Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu to idealne wyjście dla dużych rodzin i grup przyjaciół. Grill czy ognisko najlepiej organizuje się z najbliższymi. Wtedy też potrzeba dużo miejsca, by zapewnić gościom komfort. Nogi do ławek ogrodowych pozwalają na skonstruowanie siedzisk o odpowiednio dużych wymiarach czy nawet kształtach – dzięki temu można wyjątkowo optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Cel jest ważny
Sam fakt posiadania mebli ogrodowych to jedno – drugie to tworzenie okazji do korzystania z nich. Jeśli lubisz spędzać czas we własnym towarzystwie, w pierwszej kolejności pomyśl o hamaku czy wygodnym leżaku. A jeśli myślisz o sezonie pełnym grillowania, najpierw rozplanuj pracę nad stworzeniem kącika z zestawem mebli ogrodowych, a później zsynchronizuj kalendarz ze znajomymi i umów się na testowanie tych wspaniałości. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego!